ZAPISANI W PAMIĘCI
W LUTYM URODZILI SIĘ
6. lutego 1902 r. urodził się w Kłobucku koło Częstochowy Władysław Stefan Sebyła, poeta, krytyk literacki. Był synem Michała i Henryki z Radłowskich. Po śmierci matki, ojciec Władysława powtórnie się ożenił i rodzina zamieszkała w Będzinie.
Władysław Sebyła maturę uzyskał w 1921 roku w sosnowieckiej Wyższej Szkole Realnej, następnie podjął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej. Po roku przeniósł się na Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Warszawskiego, pracując równocześnie jako urzędnik Pocztowej Kasy Oszczędności.
W 1927 roku związał się z grupą literacką “Kwadryga”, a od 1932 roku był współpracownikiem tygodnika “Zet”. Debiutował cyklem wierszy pt.”Modlitwa” (1927). Opublikował również tomy: “Pieśni Szczurołapa”(1930), “Koncert egotyczny” (1934), “Obrazy myśli” (1938). W 1938 roku poeta został odznaczony przez Polską Akademię Literatury Złotym Wawrzynem Akademickim. Władysław Stefan Sebyła zginął w kwietniu 1940 roku w Charkowie. Został rozstrzelany przez NKWD.
24. lutego 1861 r.
Urodził się w Warszawie Aleksander Sergiusz Borawski, rzeżbiarz, malarz, konserwator zabytków. Był synem Jakuba i Wilhelminy z Ruhmerów. Kształcił się w Warszawie u Wojciecha Gersona, a także w Patyżu pod kierunkiem Cypriana Godebskiego. W 1887 roku otworzył w stolicy pracownię konserwacji zabytków sztuki. Odnowił 16 figur w Ogrodzie Saskim, a także rezydencję Radziwiłłów w Nieborowie. Aleksander Borawski stworzył również wiele portretów m.in.: L. Żarnowieckiego, H. Kluczyńskiego, S. Szembeka, E. Roppa.W 1934 roku przybył do Częstochowy i zamieszkał w klasztorze oo. paulinów na Jasnej Górze.
Pozostawił po sobie około 20 obrazów (głównie portrety prowincjałów i generałów zakonu).
Artysta zmarł 10. października 1942 roku w Częstochowie w wieku 81 lat. Spoczął na cmentarzu św. Rocha.
W LUTYM ODESZLI
1. lutego 1960 r.
Zmarła Łucja Liszkowa z d. Gębarska, malarka.
Urodzła się 30. grudnia 1880 roku w Żurawiu gm. Janów koło Częstochowy. Była córką Józefa i Otylii z Adamczyków. Gimnazjum ukończyła w Częstochowie. Około 1900 roku wyjechała do Warszawy, gdzie podjęła naukę w szkole malarstwa Miłosza Kotarbińskiego. Kształciła się także prywatnie u Tadeusza Pruszkowskiego. Uprawiała malarstwo olejne, pastel, akwarele, rysowała węglem. Była zaprzyjaźniona z malarką Kazimierą Dąbrowską, u której pobierała nauki malowania miniatur na kości słoniowej i pergaminie.
Łucja Liszkowa zmarła w Warszawie. Przeżyła 80 lat.
4. lutego 1992 r.
Zmarł Stanisław Wieruszewski, nauczyciel, przewodniczący Tajnej Organizacji Nauczycielskiej w Częstochowie.
Urodził się 16. listopada 1899 roku w Dąbrowie Górniczej w rodzinie inteligenckiej. Maturę uzyskał w 1920 roku w Szkole Realnej w Radomiu. W 1926 roku zamieszkał
w Częstochowie, gdzie ukończył Państwowy Kurs Nauczycielski, a następnie Wyższy Kurs Nauczycielski. W czasie okupacji niemieckiej wszedł w skład miejskiego kierownictwa Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.
W 1946 roku Stanisław Wieruszewski skończył studia i otrzymał tytuł magistra filozofii ze specjalnością matematyka.
We wrześniu 1950 roku rozpoczął pracę w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza, a w 1960 roku objął funkcję zastępcy dyrektora do spraw dydaktycznych. Był cenionym i szanowanym pedagogiem. Otrzymał wiele wyróżnień i nagród.
Zmarł w Częstochowie w wieku 93 lat.
13. lutego 1951 r.
Zmarł Teodor Filip Kubina, ps. Dr Teodor Rzymski, pierwszy biskup diecezji częstochowskiej.
Urodził się 16. kwietnia 1880 roku w Świętochłowicach. Był synem Macieja i Joanny z d. Rolek.
Teodor Kubina studiował na Uniwersytecie Wrocławskim, a także na uniwersytetach: dominikańskim Angelicum i jezuickim Gregorianum w Rzymie. Uzyskał doktorat z filozofii
i teologii. Święcenia kapłańskie otrzymał w 27.października 1906 roku.
W latach 1917 – 1925 był proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny w Katowicach.
Na mocy bulli papieskiej Piusa XI “Vixdum Poloniae unitas” z 28. października 1925 roku została erygowana diecezja częstochowska. Jej pierwszym biskupem został ks. dr Teodor Kubina.
W 1931 roku biskup Kubina otrzymał doktorat honoris causa Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W 1940 roku był współautorem memoriału biskupów skierowanego do władz okupacyjnych o uwolnienie więzionych biskupów polskich.
Biskup Kubina utworzył 46 nowych parafii ( z tego 10 podczas okupacji ), zbudował hospicjum dla księży emerytów w Częstochowie, zorganizował 7 diecezjalnych kongresów eucharystycznych. Z jego inicjatywy powołano do życia czasopisma diecezjalne: “Niedzielę”, “Wiadomości Diecezjalne”, “Czyn Katolicki”.
Najważniejsze listy pasterskie, mowy, orędzia, kazania biskupa Kubiny zostały wydane w publikacji pt. “W podniosłych chwilach i doniosłych sprawach”.
Zmarł w Częstochowie w wieku 71 lat. Spoczął w katedrze częstochowskiej.
Opracowała
Barbara Szymańska