Z tej okazji w Pałacu Ślubu przy ulicy Focha otwarto wystawę pt. “Osiągnięcia Aeroklubu”. Wcześniej, 4. listopada 2005 roku, członkowie Aeroklubu, lotnicy i przedstawiciele zarządu dziękowali na Jasnej Górze za 60 lat owocnego istnienia na terenie Częstochowy
W czasie uroczystej Mszy Świętej nie zabrakło poświęcenia sztandaru, którego dokonał biskup Antoni Długosz. Nowy sztandar przedstawia symbole sekcji samolotowych, szybowcowych, spadochronowych, paralotniowych, mikrolotowych i modelarskich. Prezesem Aeroklubu jest Włodzimierz Skalik.
Wystawę w Pałacu Ślubów przygotowało Muzeum Częstochowskie. Otwarcie miało miejsce 5 listopada 2005 roku. W pierwszej sali prezentowane są osiągnięcia klubu na przestrzeni 60 lat, ze wskazaniem na lata 60-te i 70-te. Można obejrzeć historię czterech sekcji specjalistycznych: samolotowej, szybowcowej, spadochronowej i paralotniowej, zdjęcia, plakaty, puchary, dyplomy, migawki ze szkoleń, spotkań, zawodów, mistrzostw Polski i Europy, sportowe trofea Janusza Darochy, Włodzimierza Skalika, Andrzeja i Mariusza Tajchmanów, ekspozycję Klubu Seniora Lotnictwa. Oprócz tego pokazano jedną z dwóch pierwszych lotni, które skonstruowano w Polsce ( po tej wystawie trafi do Muzeum Lotnictwa w Krakowie), a także wiatrakowiec – połączenie szybowca ze śmigłowcem, jeden z najbardziej bezpiecznych środków latających. Ten egzemplarz pochodzi ze zbiorów Politechniki Częstochowskiej, zaprojektował go Mieczysław Foltyński, były szef techniczny Aeroklubu Częstochowskiego, pracownik naukowy Politechniki.
W drugiej sali pokazano wieloletni dorobek członków sekcji modelarskiej Aeroklubu, od podstawowych rodzajów modeli latających, sklejanych z plastikowych zestawów, poprzez latające na uwięzi i sterowane radiem modele szkolne i rekreacyjne, aż do tych najbardziej skomplikowanych – latających, miniaturowych replik prawdziwych samolotów. Poza tym w tej części ekspozycji można obejrzeć dwa mistrzowskie, uważane przez fachowców za najlepiej na świecie wykonane modele prawdziwych samolotów. Aeroklub Częstochowski powstał w listopadzie1945 roku. Jego pierwszym prezesem był Jan Tadeusz Wolański. Dziś cały klub skupia ponad 300 członków.
ANNA WOJTYSIAK