Pod takim przewodnim hasłem przebiegała tegoroczna pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Wśród intencji modlitewnych była także prośba o beatyfikację Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.
Imponująco przedstawiał się plac jasnogórski podczas uroczystej Sumy, 12 lipca 2015 r., który szczelnie wypełniły setki tysięcy pielgrzymów z całej Polski. Pątników powitał przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra. Mszy świętej przewodził abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Kaznodzieja w swej homilii apelował, aby stać na straży wartości i wolności, na straży rodziny i poczętego życia. – Dla narodu najważniejszą siłą i bastionem jest rodzina. Kto jest przyjacielem narodu, umacnia rodzinę, kto jest wrogiem narodu, niszczy rodzinę na wszystkie sposoby – mówił Arcybiskup. Krytykował ustanowione prawo, które pozwala zabrać dzieci rodzicom biednym, czasem chwilo mającym kłopoty finansowe. Wiele miejsca poświęcił in vitro, metodzie, która odczłowiecza piękno powstawania życia.
W swym kazaniu abp Dzięga podkreślał miłość do Ojczyzny. – Dzisiaj jesteśmy tutaj po to, aby przede wszystkim dziękować za naszą Ojczyznę, za tych wspaniałych ludzi, którzy tworzyli jej przeszłość i zabezpieczali dziedzictwo dla kolejnych pokoleń, tym razem dla nas. Miał rację ksiądz Prymas Tysiąclecia, kiedy nauczał: mądrość ludzka wymaga, żeby wobec przeszłości stawać zawsze z głęboką pokorą i szacunkiem. Trzeba ukochać każdy fragment dziejów ojczystych, najpierw je poznać, wydobywać z nich przede wszystkim to, co urodziło się z prawdy, z miłości i sprawiedliwości. Tylko to bowiem tworzy prawdziwe dzieje narodu, przechodzi do przeszłości, jest błogosławieństwem, radością, pokarmem, chlebem dla narodu idącego w przyszłość, jest umocnieniem. Naród mający ambicję trwać, musi posilać się nie błędami, upadkami i grzechami przeszłości, ale zdrowymi i żywymi mocami życia narodowego i katolickiego. W tym momencie wypada zastanowić się nad tym, jak to wszystko wygląda u nas, w naszej konkretnej rzeczywistości, dzisiaj, teraz, teraz właśnie, jak wygląda obecność prawdy w nauczaniu szkolnym i w większości mediów, jak jest z miłością i sprawiedliwością. Wydaje się, że przybywa kłamstw, a co najgorsze, że to ma miejsce nawet w najwyższych sferach rządowych – mówi Kaznodzieja. – Pragnę zapytać nas tu zgromadzonych, a za naszym pośrednictwem całą naszą Ojczyznę, czy istotnie chcemy być wierni dziedzictwu wieków, dziedzictwu świętych, męczenników i narodowych bohaterów? Czy chcemy je rozwijać i przekazywać kolejnym pokoleniom? Czy chcemy wychowywać dzieci i młodzież w prawdzie, miłości, sprawiedliwości, w duchu służby i ofiary? Czy będziemy dawali dobry przykład życia w wierze, starając się być w niej silni, podobnie jak i w miłości? Czy będziemy przekazywali szacunek dla każdego życia ludzkiego przyjmowanego zgodnie z prawami natury i troszczyli się o wychowanie w duchu godności dla człowieka stworzonego na obraz Boży i podobieństwo? Niech o tym pamiętają wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób są odpowiedzialni za przyszłość naszej Ojczyzny– mówił Ks. Arcybiskup. Jego kazanie wielokrotnie przerywały brawa pielgrzymów.
W Mszy świętej uczestniczyli między innhymi prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef klubu PiS Andrzej Błaszczak, europoseł PiS Beata Gosiewska, senator PiS Izabela Kloc, posłowie PiS: Małgorzata Sadurska, Jan Szyszko, Antoni Macierewicz oraz posłowie PiS Ziemi Częstochowskiej: Szymon Giżyński i Jerzy Sądel. Obecni byli także poseł Marek Jurek i poseł SP Zbigniew Ziobro.
Przed zgromadzonymi pielgrzymami wystąpili artyści warszawscy: Barbara Dobrzyńska i Jerzy Zelnik przedstawili teksty Prymasa Tysiąclecia, Dariusz Kowalski m.in. „Psalm Wigilii” Cypriana Kamila Norwida, Halina Łabonarska m.in. wiersz „Moja Ojczyzna” Teresy Kasperczyk. Kilka pieśni wykonał także polski tenor Bogusław Morka.
Tradycyjnie pielgrzymi wspólnie zaśpiewali pieśń „Barka”.
1. Podczas Sumy pielgrzymi Radia Maryja szczelnie wypełnili olbrzymi plac jasnogórski.
GUR