15 lat Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki


Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę, organizowana od 15 lat przez Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki w tym roku przebiegła w myśl motta „Wiarą góry przenosić”.

Pielgrzymkę 6 października Amazonki rozpoczęły pieśnią „Nie ma rzeczy niemożliwych” W intencji własnej oraz zmarłych koleżanek modliło się 9 tysięcy kobiet po mastektomii oraz ich rodziny. – Jest to najważniejszy dzień w roku dla nas wszystkich, dla kobiet z chorobą nowotworową. Przyjeżdżamy podziękować Mateńce za to, że jesteśmy i prosić o to, żebyśmy jeszcze nieraz tutaj przyjechały. Razem z nami są Czeszki, Niemki, Słowaczki, koleżanka ze Stanów Zjednoczonych, Białorusinki, koleżanka z Izraela, więc tak naprawdę ta pielgrzymka robi się nie ogólnopolska, ale międzynarodowa – mówi Elżbieta Markowska, prezes Częstochowskich Amazonek.
Dzień wcześniej w Młodzieżowym domu Kultury w Częstochowie, w Częstochowie przy ul. Łukasińskiego, odbył się koncert jubileuszowy, podczas którego uhonorowano aktywne członkinie Stowarzyszenia.
Celem Stowarzyszenia jest niesienie pomocy i wsparcia kobietom, które zostały dotknięte chorobą nowotworową piersi. Na comiesięczne spotkania do siedziby Stowarzyszenia zapraszani są lekarze. Współpracujemy też z innymi organizacjami pozarządowymi niosąc pomoc osobom niepełnosprawnym.
– Nasze ochotniczki-wolontariuszki są obecne przy łóżkach chorych kobiet przed i po operacji. Główne zadania realizujemy w siedzibie naszego Stowarzyszenia prowadząc rehabilitacje fizyczną, psychiczną i relaksacyjną, oraz działania służące profilaktyce nowotworowej. Pragniemy aby kobiety uświadomiły sobie, że „rak” to nie wyrok. Z roku na rok przybywa amazonek. Z jednej strony nie jest to powód do radości, z drugiej świadczy to o tym, że kobiety pokonują chorobę. Swoim przykładem pokazujemy, że z rakiem można żyć – dodaje Alicja Przyszło, wiceprezes Stowarzyszenia.
Jak mówi Aleksandra Giero, Amazonka, właścicielka Saloniku dla Amazonek, dla Amazonki najważniejsza jest rodzina i jej wsparci. – Dopiero po przejściu choroby docenia się życie, znaczenie każdego dnia. I tego pięknego , słonecznego i tego z burzami. Robimy się uczuciowe, ale i silne. Nigdy się nie poddajemy. Jest w nas wola walki. Jesteśmy świadome siebie, swojej choroby. Teraz staramy się zachęcać kobiety by się badały. Wcześnie wykryty rak daje szansę na przeżycie – apeluje pani Aleksandra.
Z okazji jubileuszu Stowarzyszenie wydało kalendarz na 2013 rok, w którym każdym miesiącem są częstochowskie amazonki.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *