ISD HUTA CZĘSTOCHOWA PATRONEM KLAS W CZĘSTOCHOWSKIEJ SZKOLE


ISD Huta Częstochowa objęła patronatem dwie klasy techniczne (technik-mechatronik, technik-elektronik) w Zespole Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie.

Dzięki wsparciu Przemysłowej Akademii Rozwoju (PAR) w Zespole Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie dwie klasy zostały objęte patronem ISD Huty Częstochowa. Współpraca odbywa się w ramach pilotażowego projektu Młody Przemysł. Uczniowie biorący udział w projekcie mają zagwarantowane m.in. zajęcia praktyczne pod okiem specjalistów z ISD Huty Częstochowa, jak
i możliwość wypracowania nowych kompetencji za pomocą innowacyjnej aplikacji komunikacyjno e-learningowej. Najlepsi z nich otrzymają stypendia naukowe oraz gwarancję zatrudnienia.
30 listopada 2018 roku trójstronne porozumienie dotyczące objęcia patronatem dwóch klas o profilu technik-elektronik oraz technik-mechatronik w ramach projektu Młody Przemysł podpisali: Anatolii Fediaiev, Prezes Zarządu ISD Huty Częstochowa, Maciej Mierzwiński, Prezes Zarządu Przemysłowej Akademii Rozwoju oraz mgr inż. Dariusz Rataj, Dyrektor Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa.
– Inicjatywa objęcia patronatem klas technik-mechatronik oraz technik-elektronik, a zarazem nasz udział w projekcie Młody Przemysł, jest odpowiedzią na sytuację na rynku, na którym wciąż brakuje ludzi ze specjalistycznym wykształceniem. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że to właśnie młodzi ludzie są przyszłością i dlatego chcemy inwestować w ich rozwój. – mówi Anatolii Fediaiev, Prezes ISD Huty Częstochowa – Dajemy uczniom możliwość nauczenia się zawodu pod okiem naszych specjalistów i wierzymy, że to przedsięwzięcie będzie korzystne dla każdej ze stron.
W ramach projektu Młody Przemysł ISD Huta Częstochowa objęła patronatem w sumie trzydziestu dwóch uczniów czwartych klas z Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa. Dwudziestu czterech z nich uczy się w klasie o profilu technik-mechatronik, pozostałych ośmiu uczęszcza do klasy o profilu technik-elektronik. Obecnie uczniowie zdobywają kompetencje miękkie i informacje o przyszłym pracodawcy za pomocą nowoczesnej aplikacji komunikacyjno e-learningowej Młody-Przemysł.pl. W ramach projektu uczniowie mają zaplanowany szereg spotkań i wizualizacji na terenie ISD Huty Częstochowa, dzięki temu będą mieli szansę zapoznać się z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, a już wkrótce rozpoczną zajęcia praktyczne. To jednak nie wszystko. Projekt Młody Przemysł realizowany w ramach trójstronnego porozumienia oferuje młodzieży z klas patronackich znacznie więcej.
– Głównym założeniem projektu jest wspieranie młodych osób w rozwoju zawodowym. Uczestnicy projektu otrzymają wsparcie w uzyskaniu odpowiedzi na pytania: kim chcę być, co chcę robić czy też jakie umiejętności mam, a nad którymi muszę popracować. Uczniowie z klas technik-mechatronik oraz technik-elektronik dzięki naszej innowacyjnej aplikacji Młody-Przemysł.pl będą rozwiązywać zadania i nabywać wiedzę o przedsiębiorstwie, w którym realizują program, a także uczestniczyć w dedykowanych kursach, np. mających na celu wypracowanie kompetencji miękkich i twardych. – mówi Maciej Mierzwiński, prezes Przemysłowej Akademii Rozwoju – Przygotowaliśmy również atrakcyjny system motywacyjny. Nagradzamy zaangażowanie, dlatego każdego miesiąca uczniowie klas patronackich będą mieli szansę zyskać stypendium za osiągane wyniki, jak i inne nagrody, np. w postaci voucherów na różnego rodzaju wydarzenia.
W ramach projektu Młody Przemysł każdy uczestnik uzyska informację zwrotną na temat swoich słabych i mocnych stron w celu sprofilowania najodpowiedniejszego dla danej osoby zawodu. Przez cały czas trwania projektu uczniowie będą mogli być w kontakcie ze swoim mentorem – konsultantem Przemysłowej Akademii Rozwoju. Ponadto w przypadku podjęcia współpracy z przedsiębiorstwem – po zakończeniu szkoły – uczeń klasy patronackiej będzie miał możliwość osiągniecia wyższego wynagrodzenia, tożsamego z wynikami osiąganymi na platformie. Uczestnicy projektu Młody Przemysł będą również mieć pierwszeństwo w nawiązaniu współpracy z przedsiębiorstwem pilotującym program.
– Dziś wykształcenie ogólne już nie wystarcza. Specjalistów i fachowców jest na rynku coraz mniej, a w branży przemysłowej liczą się przecież przede wszystkim kompetencje i konkretny zawód. Właśnie dlatego klasy patronackie są potrzebne, żeby młodzież zaraz po zakończeniu edukacji miała fach w ręku. – mówi mgr inż. Dariusz Rataj, dyrektor Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa – A jeśli przy okazji w ramach projektu Młody Przemysł mogą poznać i nabyć kompetencje, takie jak np. zarządzanie czasem czy asertywność i dostać informacje zwrotne na temat swoich mocnych i słabych stron to jestem pewien, że im się to opłaci.
Projekt Młody Przemysł, realizowany przez Przemysłową Akademię Rozwoju, otwiera możliwości zarówno przed uczestnikami – uczniami, jak i przedsiębiorcą – patronem danej klasy. Jak wiadomo, najlepszy „przepis na rozwój” to inwestycja w młodzież, która jest przyszłością.
Więcej informacji na temat projektu Młody Przemysł znajduje się na stronie: www.mlody-przemysl.pl.

Podpisanie trójstronnego porozumienia, od lewej D. Rataj, A. Fediaiev, M. Mierzwiński.jpg

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *