Więcej snu!
Jest to jeden z najczęstszych problemów, z którymi pacjenci zwracają się do lekarzy. Zmęczenie utrudnia wykonywanie codziennych czynności i odbiera ochotę do życia. Bardzo często jego przyczyną jest stres lub zbyt mała ilość snu, którego większość z nas potrzebuje około 8 – 9 godz. na dobę.
Bywają też znacznie poważniejsze przyczyny, a wśród nich depresje, choroby tarczycy, anemia czy alergia. Aby skutecznie zapobiegać zmęczeniu należy koniecznie znaleźć jego przyczynę. Jeśli wykluczymy choroby, to odpowiednio dobrane witaminy i minerały, przyjmowane szczególnie teraz, na przedwiośniu, pozwolą nam się wyzwolić z tego przykrego stanu. Najprostsza rada, to przyjmowanie Żelaza (12-15 mg), Magnezu (100-200 mg), Potasu (100-200 mg), witaminy C (400 mg) dziennie.
Jedną z częstych przyczyn zmęczenia jest anemia. Mówi się, że co najmniej 20 proc. kobiet, które miesiączkują, może mieć skłonności do anemii, gdyż co miesiąc wraz z krwią tracą żelazo, toteż przyjmowanie go przywraca siły. Czasopisma medyczne podają też, że około 90 proc. pacjentów, którzy przyjmują Witaminę C, Magnez i Potas odczuwa znaczny wzrost energii.
Osoby, które cierpią na schorzenia serca lub nerek, zanim zaczną zażywać magnez powinny poradzić się lekarza. Również potasu bez konsultacji z lekarzem nie powinni zażywać diabetycy i osoby mające problemy z nerkami.
Silne uczucie zmęczenia utrzymujące się dłużej niż 6 miesięcy tak, że człowiek nie jest w stanie normalnie funkcjonować, może okazać się syndromem chronicznego zmęczenia, schorzenia wywołującego objawy podobne do grypy. Towarzyszy mu również ból mięśni, problemy z zapamiętywaniem i koncentracją. Choroba ta wymaga leczenia.
JOANNA BAR