TKKF „OGNISKO” ŚWIĘTUJE 50 LAT
12. grudnia 2007 r. uroczystą mszą świętą na Jasnej Górze, koncelebrowaną przez metropolitę częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka podsumowano obchody jubileuszu 50-lecia częstochowskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Ognisko”. Honorowy patronat nad nim przyjęli Metropolita Archidiecezji Częstochowskiej oraz Prezydent Częstochowy. Komitet honorowy tworzyli wszyscy parlamentarzyści ziemi częstochowskiej.
Po modlitwie uczestnicy spotkania przeszli na spotkanie do restauracji „Kuchnia Polska”, gdzie wręczono medale i wyróżnienia osobom najbardziej zasłużonym oraz przedstawicielom firm i instytucji sponsorujących od lat działalność organizacji. W tej grupie najszczytniejsze miejsce zajmują: Chłodnia „Śnieżka”, Częstochowskie Zakłady Graficzne, Majami, MOTIS, Społem PSS Jedność, Udziałowiec, SITA, Pamapol i Poczta Polska. Wszystkie od lat wspierają TKKF, umożliwiając tym samym jego przetrwanie.
Wielkie słowa uznania odebrali prezesi TKKF, w tym najbardziej zasłużony, założyciel „Ogniska” Mieczysław Hrehorów – pan Mieczysław do dzisiaj nie ustaje w działaniach na rzecz swojego „dziecka” i aktywnie wspiera obecnego prezesa Towarzystwa Jerzego Kowalskiego. Swoje cegiełki w rozwój TKKF „Ognisko” dołożyli również dwaj pozostali prezesi – Ryszard Adamczyk i Ryszard Rosiński.
Ogółem wręczono 44. medali jubileuszowych i podziękowań. Jako pierwszych wyróżniono ISD Hutę Częstochowa (medal odebrał doradca zarządu, radny Jacek Kasprzyk) i zakład energetyczny ENION (wyróżnienie odebrał dyrektor Krzysztof Pubrat). Szczególne podziękowania skierowano w stronę prezesów spółdzielni częstochowskich, przy których funkcjonują koła TKKF. Najwięcej aplauzu zebrał od przewodniczącego Rady Dzielnicy Błeszno Stefana Polisa (jednego ze współzałożycieli „Ogniska”) prezes SM „Hutnik” Kazimierz Jarosz.
Co trzeba podkreślić, to familiarny charakter organizacji. Jej powstanie zainicjowały zaprzyjaźnione ze sobą rodziny. – Wszystko zaczęło się od wspólnych zabaw sportowych, wyjazdów rekreacyjnych z całymi rodzinami – wspomina Felicja Wojciechowska, od 20 lat działająca w „Ognisku”. – Później miłość do sportu zaszczepiliśmy naszym synom, teraz wnukowi. Tak samo było wśród naszych przyjaciół. Powstała w ten sposób prawdziwa sztafeta pokoleniowa. Nasz wnuk Piotr teraz studiuje na Akademii im. Jana Długosza i nie ma czasu na większe zaangażowanie w działalność organizacyjną, ale kocha sport, gra w piłkę nożną, w siatkówkę. Podczas uroczystości był chorążym, w poczcie trzymał sztandar „Ogniska” – z dumą podkreśla pani Felicja.
Najbardziej zasłużonymi rodzinami „Ogniska” są państwo Mieczysław i Krystyna Hrehorowie, Felicja i Lucjan Wojciechowscy, Janina i Henryk Romanowscy oraz Bożena i Ryszard Adamczykowie. Obecnie przy TKKF „Ognisko” działa 15 ognisk i grup rekreacyjnych – 10 w mieście i 5 w regionie.
URSZULA GIŻYŃSKA