Z bratem Markiewiczem w Muzeum Monet


Kolejne spotkanie w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie odbyło się 13 grudnia. Tym razem gospodarz miejsca, dyrektor Muzeum Krzysztof Witkowski, zaprosił brata Mariana Markiewicza ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego, który pełnił posługę w Domu Polskim w Rzymie w czasach dwóch wielkich polskich Kapłanów: prymasa kardynała Wyszyńskiego i kardynała Wojtyły.

Praca brata Mariana w Domu Polskim polegała głównie na przywożeniu gości Domu z i na lotnisko, wożeniu ich na różne uroczystości i audiencje do Watykanu. Były również wyjazdy poza Rzym –  na Monte Casino, do Asyżu i innych włoskich miast. W czasie spotkania mieliśmy możliwość wysłuchania wielu ciekawych opowieści o spotykanych w czasie jego rzymskiej posługi kapłanach. Głównym jednak tematem był, jak zwykle w tym miejscu – bł. Jan Paweł II. Brat Markiewicz przywoził kard. Karola Wojtyłę również na konklawe, które wybrało go Papieżem. Wspominając ten czas opowiedział, że na wyraźne życzenie Księdza Kardynała, wieczorem przed konklawe… ostrzygł przyszłego Papieża. Usłyszeliśmy również zupełnie nieznaną historię dotyczącą zamachu na Jana Pawła II. Otóż, kula, która zraniła Papieża i przeszyła jego ciało, zraniła jeszcze dwie kobiety. Jedna była Filipinka, druga obywatelką USA. Ta druga kobieta urodziła się tego samego dnia, miesiąca i roku co Jan Paweł II. Miejsce jej urodzenia to miasto Wadowice.
Opowieści br. Mariana Markiewicza były ciekawe i zupełnie inne od tych, które zapisane są w dziennikach jego najbliższych współpracowników. Wynika to z faktu, ze kontakty Ojca Świętego z br. Marianem z konieczności były krótkie i czas nie pozwalał na dłuższą wymianę myśli. Jednak i w tych krótkich możemy odnaleźć Wielkiego, Bożego Człowieka, jakim był. dziś już błogosławiony Jan Paweł II.
Część artystyczną wieczoru wypełnił muzyka zespołu Krakowskie Przedmieście w składzie: Agata Bernadt i Adam Prucnal. Wcześniej – z dedykacją dla Gościa wieczoru – zaśpiewała Weronika Zielińska.

AD

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *