W Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasza Praca” w Częstochowie na dorocznej wystawie po raz kolejny swoje prace przedstawili członkowie grupy malarskiej „Werniks”, funkcjonującej od piętnastu lat przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku Politechniki Częstochowskiej. Ekspozycja jest bardzo zróżnicowana. Są tu: abstrakcje, martwe natury, pejzaże, architektura, prace rzeźbiarskie i ceramiczne, co jest domeną państwa Jadwigi i Zygmunta Famułów.
Ponad dwudziestoosobową grupą artystów amatorów opiekuje się częstochowska malarka Dagmara Jakubowska-Kaffka. – Spotykamy się dwa razy w miesiącu na Politechnice Częstochowskiej, która na warsztaty udostępnia nam salę. Malujemy, rzeźbimy, powstają też prace ceramiczne. Staram się do każdego studenta podchodzić indywidualnie. Co mnie cieszy, to ich duży progres. Artyści tworzą z coraz większą śmiałością i rozmachem, a co najważniejsze z coraz większym wyczuciem artystycznym. Uczestniczymy w plenerach, uczymy się stosowania koloru, ćwiczymy rysunek, który jest podstawą w malarstwie. Osobiście zalecam codzienne szkicowanie różnych motywów – mówi Dagmara Jakubowska-Kaffka,
Nam bardzo spodobały się prace Marii Marczak, która przygotowała widoki miast. Monochromatyczne prace wykonała techniką akrylu z kredką. – Maluję w zasadzie dopiero od trzech lat, choć od zawsze miałam kontakt z plastyką, pomagałam swoim dzieciom i wnuczkom. Obecnie pochłania mnie malowanie miast, które zwiedziłam, ale oczywiście podejmuję różne tematy: martwą naturę, pejzaże, abstrakcję. Na Uniwersytecie spotkałam wspaniałych ludzi i cieszę się, że mogę rozwijać swoje zainteresowania, i że moje prace się podobają – mówi nam pani Maria.
Alicja Nowak to artystka znana w Częstochowie. Była jedną z założycielek grumy malarskiej „Wena”, a po utworzeniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z koleżanką stworzyła podwaliny „Werniksu”. – Wspólnie z koleżanką Danusią w piwnicach pod biblioteką Politechnik częstochowskiej urządzałyśmy pierwszą pracownię. Dzisiaj – może z zadartym nosem – mogę stwierdzić, że jest to jedna z lepszych malarskich grup amatorskich w Częstochowie. Są tu ludzie ambitni, z wyobraźnią. Ich wystawy dobrze się prezentują i obrazy mają prawo się podobać – mówi Alicja Nowak.
Wernisaż wystawy odbył się 29 marca. Ekspozycję można jeszcze zobaczyć do 26 kwietnia. Swoje prace wystawili: Maria Marczak, Urszula Królikowska, Dorota Związek, Danuta Gandor, Alicja Nowak, Ewa Machnik, Ewa Bera, Anna Rousseau, Wanda Tkacz, Wiesława Strzelczyk, Jerzy Klimczak, Krystyna Małuszyńska, Jadwiga Famuła, Zygmunt Famuła, Ewa Żmudzka-Kabus Alina Kwiatkowska.
URSZULA GIŻYŃSKA