WYDAWNICTWA


Dr Władysław Biegański Częstochowianin Stulecia – patron współczesnych lekarzy

Pod redakcją dr Beaty Zawadowicz, prezes Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, przy współpracy Anny Wyszyńskiej, pod koniec ubiegłego roku nakładem wydawnictwa „Niedzieli” ukazała się publikacja poświęcona wielkiemu częstochowianinowi – doktorowi Władysławowi Biegańskiemu. Niezaprzeczalny autorytet i wzór lekarza, etyka i społecznika. Książka wypełnia dwie ważne funkcje. Utrwala ponad stuletni dorobek Towarzystwa, które w 1901 roku powołał do życia dr Władysław Biegański. Po wtóre przybliża osobę i dzieło dr. Biegańskiego.

Dr Władysław Biegański w życiu zawsze kierował się dobrem drugiego człowieka. Nieustająco pracował nad szerzeniem wiedzy o współczesnej medycynie, podnosił problemy etyczne zawodu lekarza. – Był wspaniałym przykładem lekarza oddanego swoim pacjentom. Przykładem społecznika i działacza na rzecz miasta, filozofa i uczonego. Wiele jego myśli do dzisiaj nie traci na aktualności i dla wielu są one odniesieniem do pracy, twórczości, życia – podkreśla dr Zawadowicz.
Tę postawę docenili mieszkańcy Częstochowy. W 2007 roku w 150- rocznicę jego urodzin i 90. – śmierci, uznali go za najwybitniejszego częstochowianina stulecia. Prezydent Częstochowy tenże rok ogłosił Rokiem Doktora Władysław Biegańskiego. Próbą jego podsumowania była szósta, ogólnopolska konferencja zorganizowana przez Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie (23 i 24 listopada 2007 r.), podczas której uhonorowano pamięć dr. Władysława Biegańskiego jako naukowca i lekarza. Zaprezentowano także jego dorobek filozoficzny i etyczny oraz postępy w medycynie i etyce lekarskiej. Wśród gości byli również lekarze z Białorusi, Litwy, Rosji i Ukrainy. Szczególnym akcentem tego przedsięwzięcia było ufundowanie ławeczki z postacią dr. Biegańskiego w II Alei Najświętszej Maryi Panny, naprzeciwko Biblioteki Publicznej. Znajdował się kiedyś Szpital im. Najświętszej Maryi Panny, którego długoletnim pracownikiem był dr Biegański.
– Myślę, że Częstochowa miała wielkie szczęście, że na miejsce swojego życia wybrał ją Władysław Biegański. Był on prawdziwym człowiekiem renesansu, niezwykle mądrym, dobrym, zawsze otwartym na innych – mówi pomysłodawczyni i autorka publikacji i ufundowania ławeczki dr Beata Zawadowicz. – Całe życie Biegańskiego jest wzorem postawy lekarza dla wielu pokoleń jego następców i publikacja ma właśnie o tym przypominać. Niesie ważne przesłanie skupiające się w kilku słowach „jakim człowiekiem powinien być lekarz” – dodaje dr Zawadowicz.
Wydana przez Towarzystwo książka porządkuje historię i dokonania dr. Wł. Biegańskiego oraz Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego. Jej twardą obwolutę zdobi zdjęcie ławeczki z dr. Biegańskim z nastrojowym tłem II Alei Najświętszej Maryi Panny – projekt okładki przygotował artysta malarz Włodzimierz Karankiewicz. Na blisko 180 stronach publikacji na temat dr. Biegańskiego, jego pracy jako lekarza, dokonań jako etyka, społecznika i częstochowianina, wypowiadają się znane postaci naszego życia publicznego – lekarze, politycy, pracownicy naukowi uczelni polskich i zagranicznych. Wspaniałym akcentem publikacji jest bogaty zbiór fotografii dokumentujący życie dr. Biegańskiego – np. przy pracy w szpitalu, gabinetu czy rodziny. Druga część zdjęć zapisuje działalność Towarzystwa. Są tu fotografie wszystkich prezesów Towarzystwa, zarządów, sesji naukowych oraz ważnych wydarzeń ostatnich lat, między innymi, z odsłonięcia popiersia doktora w 1997 roku i ławeczki w 2007 r. oraz Kongresów Polonii Medycznej, audiencji u papieża Jana Pawła II, 100-lecia, konferencji finalizującej obchody Roku Biegańskiego, laureatów Statuetek Biegańskiego, przyznawanych przez towarzystwo osobom i instytucjom, popularyzujących jego osobę.
Książka oprócz walorów merytoryczno-historycznych jest również wspaniałą promocją Częstochowy. Wydano ja w ilości 200. egzemplarzy. Sprezentowana została wszystkim uczestnikom VII Kongresu Polonii Medycznej, który odbył się w listopadzie 2009 roku oraz bibliotekom uczelni medycznych. Dr Beata Zawadowicz planuje także ofiarować ją bibliotekom szkolnych regionu częstochowskiego.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *