Wycinka drzew i krzewów według nowych zasad


Planując porządki w przydomowym ogrodzie lub na działce należy pamiętać, że niektóre z prac regulują przepisy. Ustawa o ochronie przyrody, która je określa, pochodzi z dnia 16 kwietnia 2004 roku, jednak jej nowelizacja sprzed zaledwie kilku miesięcy (28 sierpnia 2015 roku) uprościła wymogi uzyskania pozwolenia na wycięcie drzewa z posesji prywatnej. Warto zapoznać się z nowymi kryteriami przed przystąpieniem do działań. Szczegółowych wyjaśnień udzielono nam w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy.

Jak uzyskać zgodę na wycięcie drzewa lub krzewu?

Tak jak poprzednio, posiadacz nieruchomości musi wystąpić z pisemnym wnioskiem o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew za zgodą właściciela nieruchomości. Wniosek winien zawierać wszystkie wymagane elementy zgodnie z art. 83 b ustawy. Zgodę wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta, w przypadku gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenów nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków – wojewódzki konserwator zabytków. Wniosek musi zawierać oświadczenie o posiadanym tytule prawnym, a nie tytuł prawny jak było poprzednio. Oświadczenia składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej. Poprzednio nie wymagały zezwolenia drzewa i krzewy, których wiek nie przekraczał 10 lat. W chwili obecnej wymóg uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew jest uzależniony od obwodu pnia drzew przy podstawie pnia, tj. na wysokości 5 cm od gruntu. Nie wymagają zezwolenia drzewa, których obwód na wysokości 5 cm nie przekracza: 35 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej, platanu klonolistnego; 25 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew. Po przyjęciu zgodnego z przepisami wniosku wyznaczane są oględziny w terenie, a następnie wydawana jest stosowna decyzja administracyjna.

Ile to kosztuje?

Wprowadzono współczynnik lokalizacji, który umożliwi obniżenie opłat za usunięcie drzewa lub krzewu na terenach niezurbanizowanych, a podwyższenie na terenach zabytkowych czy w parkach. Zmiana ustawy pozwala na aktualizację stawek opłat na podstawie nowej metodyki. Stawki będą odzwierciedlały koszt odtworzenia drzewa o podobnej wielkości. Wprowadzono zwolnienie z opłat dla drzew o określonym obwodzie i krzewów w wieku do 25 lat w przypadku zarośnięcia nieużytkowanej nieruchomości, tzw. samosiewy. Zniesiono zwolnienie z opłat, jeżeli drzewa lub krzewy posadzono po zakwalifikowaniu działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele budowlane (w niektórych miastach dotyczyło to większości drzew). Osoby fizyczne, tak jak dotychczas, nigdy nie ponoszą opłat, jeżeli uzyskały zezwolenie na cele nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą nadal może uzyskać zwolnienie z opłaty, jeżeli wykona nasadzenia zastępcze w odpowiedniej ilości.

Jakie konsekwencje finansowe niesie działanie bez zezwolenia?

Zmniejszono karę za usunięcie drzewa lub krzewu bez zezwolenia albo ich zniszczenie w wysokości opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu x2 (dotychczas mnożnik wynosił 3). Wprowadzono zmniejszenie kary – kara będzie zmniejszana o 50 proc. w sytuacji gdy: a) usunięto złom, wywrot, drzewo lub krzew martwy albo nie rokujący szans na przeżycie, b) czyn został popełniony przez osobę o bardzo niskich dochodach (dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50 proc minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku). Kara nie będzie nakładana, jeżeli osoba działała w okolicznościach uzasadnionych stanem wyższej konieczności. Wprowadzono przedawnienie obowiązku wymierzania kary po 5 latach od popełnienia czynu.

Co z drzewami z terenów spółdzielni mieszkaniowych?

Zniesiono wymóg dołączania zgód wszystkich właścicieli nieruchomości w przypadku wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Decyzja o złożeniu wniosku o wycięcie drzew i krzewów będzie więc podejmowana na ogólnych zasadach określonych w prawie dot. spółdzielni i wspólnot. W celu włączenia mieszkańców do konsultacji planowanej wycinki zadrzewień, spółdzielnia oraz zarząd wspólnoty będą miały obowiązek poinformowania mieszkańców, w sposób zwyczajowo przyjęty, o zamiarze złożenia wniosku o usunięcie drzew lub krzewów. Termin na zgłaszanie uwag nie może być krótszy niż 30 dni. Rozwiązanie to pozwoli mieszkańcom spółdzielni i wspólnot na podjęcie ewentualnych działań zapobiegających usunięciu drzew lub krzewów (np. złożenie protestu, zwołanie walnego zgromadzenia, dokonanie wspólnych oględzin drzew). Oświadczenie o przeprowadzonych konsultacjach społecznych będzie wymogiem formalnym wniosku o wydanie zezwolenia. Oświadczenia składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej. Dalsze postępowanie administracyjne w przypadku spółdzielni mieszkaniowych wygląda tak samo jak w przypadku osób fizycznych.

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna” (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

KG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *