Wystawa w OPK „Gaude Mater”
W Galerii Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” została otwarta wystawa malarstwa Alicji Nowak – artystki nieprofesjonalnej, za to tworzącej impulsywnie, z serca, co widać na obrazach i wzbudza głęboki podziw widzów, którzy bardzo licznie stawili się na wernisażu.
Prace pani Alicji to przede wszystkim kwiaty i krajobrazy. Nieobce są jej jednak również inne tematyki, na wystawie możemy na przykład zobaczyć bardzo ciekawy damski akt. Wszystkie te obrazy łączy wyjątkowe dopracowanie oraz interesująca gra barwami. – To jest wybitna kolorystka. To, co najbardziej wzrusza w jej twórczości, to kolor. Jest tu też szlachetna materia malarska i szczerość. Jakby pani Alicja „tkała” materię obrazów z prostych, ale właśnie szlachetnych śladów pędzla. Mamy również grę plamy, koloru i rysunku, który jest bardzo naturalny i wyjątkowo subtelnie przekłada się na nastrój prac. Od początku, jak spotykam się ze środowiskiem stowarzyszeń nieprofesjonalnych, prace Alicji Nowak wydawały mi się na jego tle wyjątkowe – komplementuje kurator Galerii Robert Sękiewicz. Należy też zwrócić uwagę, że artystka maluje wyłącznie z pamięci.
Sama wypowiada się niezwykle skromnie. – Wernisaż jest udany przede wszystkim pod względem liczby gości, którzy przyszli i stworzyli wspaniałą atmosferę. Bardzo ważne jest dla mnie samo zaproszenie tutaj, byłam zaskoczona. „Gaude Mater” dba o swój prestiż, czuję się dowartościowana z powodu, że się tu znalazłam. Tworzę intuicyjnie. Przychodzi chwila, jakiś impuls i bez ustalonego projektu zaczynam malować – zwierzyła się specjalnie dla czytelników „GCz” Alicja Nowak tuż po wernisażu.
Alicja Nowak swoją przygodę ze sztuką rozpoczęła w 1994 r. w Częstochowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych im. W. Wereszczyńskiej. Obecnie jest członkinią Stowarzyszenia im. Dudy-Gracza. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i dwóch indywidualnych. Malarstwa uczy się na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Politechnice Częstochowskiej u prof. nad. Leona Macieja, a rysunku u mgr. Tadeusza Kapałki. Zajmuje się również tkaniną artystyczną.
DeKa