Takie hasło towarzyszyło XII edycji akcji “Sprzątanie Świata – Polska”, zakończonej 18 września. Ma ono wymiar bardzo praktyczny, wreszcie bowiem Ministerstwo Gospodarki i Pracy oraz Ministerstwo Środowiska podjęły decyzję o ujednoliceniu kolorystyki pojemników do selektywnej zbiórki odpadów w całej Polsce. Z pewnością wiec już niedługo można będzie spotkać takie pojemniki w całym kraju – szkło bezbarwne (biały), szkło kolorowe (zielony), tworzywa sztuczne (żółty), papier (niebieski). “Kolory” recyklingu to nie tylko barwy pojemników, to symbol społecznego zaangażowania w ekologię.
Od lat trzeci weekend września jest czasem światowej akcji na rzecz czystości środowiska. Jej inicjatorem był Ian Kiernan – australijski żeglarz, który 8 stycznia 1989 roku “posprzątał” Zatokę Sydneyską, a już w 1993 roku rozszerzył ideę “Clean Up the Word” na cały świat.
W Polsce po raz pierwszy kampania miała miejsce w 1994 roku. Akcję przeniosła Australijka polskiego pochodzenia Mira Stanisławska-Meysztowicz (obecnie Prezes Fundacji “Nasza Ziemia”, która jest głównym organizatorem akcji.
Lokalne działania podejmowane są przez różne instytucje, w tym samorządy, szkoły jak również przez organizacje turystyczne. 17 września w Ośrodku Szkoleniowym SW w Kulach z inicjatywy częstochowskiego oddziału PTTK XXIV rajd “Czysta Jura”, odbył się w ramach “Sprzątania Świata”. Wzięli w nim udział wychowankowie z nauczycielami wielu szkół z powiatu kłobuckiego. Wyposażeni w worki i rękawice ochronne z zaangażowaniem wyruszyli na wielkie sprzątanie. Później na uczestników czekały liczne konkursy ekologiczne m.in. plastyczny, muzyczny, recytatorski, wiedzy przyrodniczej. Nie było rywalizacji, była dobra zabawa. Nad przebiegiem rajdu czuwała Stefania Politańska, główna organizatorka z ramienia z PTTK-u.
Kiedy łączy się przyjemne z pożytecznym, można się wiele nauczyć. Przez działanie, teorię łatwiej zrozumieć. Uczmy się zatem dbałości o czyste środowisko. Doceńmy wielki wysiłek, pracę społeczną naszych dzieci i zachowajmy czystość nie tylko kilka dni po kampanii “Sprzątanie świata”.
MAŁGORZATA KONC