20 września 2014 roku odszedł na wieczną wartę Druh Mieczysław Koral. Żołnierz Armii Krajowej, harcerz Szarych Szeregów, żołnierz II Korpusu Generała Władysława Andersa.
Druh Mieczysław Koral urodził się dnia 18 października 1925 roku w Częstochowie. Do harcerstwa wstąpił w 1936 roku. Od roku 1938 był uczniem Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. Wybuch wojny we wrześniu 1939 roku przerwał dalszą naukę. Wychowanie w duchu patriotyzmu w rodzinnym domu i harcerstwie skłoniło go do wstąpienia w roku 1941 do konspiracyjnego Związku Harcerstwa Polskiego – Szarych Szeregów, gdzie występował pod pseudonimem „Michał”.
Był dowódcą drużyny wywiadowczej, która zbierała różne wiadomości o niemieckich instytucjach, transportach wojskowych i konfidentach będących na usługach gestapo. Brał udział w wielu akcjach sabotażowych. Jednocześnie wraz z innymi członkami Szarych Szeregów uczęszczał na tajne komplety, na których kontynuowano przerwaną naukę. 8 kwietnia 1944 roku po nieudanym zamachu na konfidenta gestapo musiał opuścić Częstochowę . Wstąpił do 74 Pułku Armii Krajowej, 2 kompanii „Andrzeja” w batalionie „Marcina”.
Brał udział w walkach Kosów-Krzepin na terenach pow. Włoszczowa i wielu innych akcjach bojowych oddziału. W grudniu 1944 roku wrócił do Częstochowy i ukrywał się do 17 stycznia 1945 roku.
Po rozwiązaniu Armii Krajowej i Szarych Szeregów wstąpił do konspiracyjnej organizacji „NIE”. Zdekonspirowany musiał uciekać i przez Czechosłowację, Niemcy i Austrię dotarł do Włoch. W grudniu 1945 roku został żołnierzem II Korpusu Generała Andersa z przydziałem do Sekcji Bezpieczeństwa.
W roku 1947 wyjechał do Anglii. Przez okres trzech lat ciężko pracował w stalowni ucząc się jednocześnie języka angielskiego, w czwartym roku zdał państwowy egzamin z języka angielskiego. Znalazł pracę na brytyjskiej kolei. Otrzymanie brytyjskiego obywatelstwa i skończenie dwuletniej technicznej szkoły kolejowej ułatwiło mu dostanie się na studia na Uniwersytecie w Manchesterze, po ukończeniu których został bakalaureatem prawa, nauk politycznych i psychologii.
W roku 1953 wyjechał do Afryki do pracy na kolei w Północnej Rodeyji, która była członkiem Federacji Centralnej Afryki, ale w sprawach bezpieczeństwa i administracji podlegała Londynowi. Okres jego pobytu w Afryce przypadł na lata najbardziej burzliwych przemian ustrojowych i politycznych, kiedy to Biały kolonializm ustępował Czarnemu nacjonalizmowi. Był jedynym Polakiem, a właściwie jedynym nie „urodzonym Anglikiem”, który po wielu awansach i specjalnych kursach dosłużył się nominacji na wyższego oficera i komendanta dystryktu rezerw policji. Był także jedynym oficerem, który nosił przypiętą do munduru miniaturkę polskiego Krzyża Walecznych i Krzyża za Zasługi z Mieczami. Opuścił policję po czterech latach, kiedy został mianowany kontrolerem bezpieczeństwa i dowódcą oddziału ochrony kolei. Po odejściu Brytyjczyków, na zaproszenie rządu prezydenta Zambii, Kaundy, przez pięć lat był szefem bezpieczeństwa i policji zambijskiej kolei. Z racji pozycji jaką zajmował, brał czynny udział w transformacji Północnej Rodezji na Zambię.
Po siedemnastu latach pobytu w Afryce, pomimo lukratywnej pracy w Australii, wrócił do Anglii. Była bliżej Polski, a on wierzył, że kiedyś wróci do ojczyzny. Marzenie jego spełniło się po kilku latach. W 2005 roku wrócił do Polski. Po powrocie do rodzinnej Częstochowy reaktywował Stowarzyszenie Szarych Szeregów i przez cztery lata był jego przewodniczącym. Brał udział w wielu spotkaniach z młodzieżą szkolną, dla której spotkania z nim były prawdziwymi lekcjami patriotyzmu. Był jednym z inicjatorów budowy na cmentarzu św Rocha w Częstochowie pomnika „Krzyż Pamięci” ku czci harcerek i harcerzy z Szarych Szeregów, którzy zginęli w latach 1939-1945.
Druh Mieczysław Koral żołnierz-harcerz odznaczony został między innym: Krzyżem Walecznych, Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Niezłomnych, Brytyjskim medalem Służby Kolonialnej, Złotym Krzyżem za Zasługi dla ZHP, Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej i wieloma innymi odznaczeniami polskimi i brytyjskimi.
27 września 2014 roku po Mszy Św. urna z prochami Druha Korala złożona została w grobie rodzinnym na Cmentarzu Kule w Częstochowie.
W ostatniej ziemskiej wędrówce towarzyszyły Mu sztandary: Armii Krajowej, którego poczet stanowili uczniowie Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych; Hufca ZHP Częstochowa; Gimnazjum nr 12 im. Jana Matejki, gdzie często spotykał się z młodzieżą; Zespołu Szkół im. gen. W. Andersa oraz koledzy z Szarych Szeregów, delegacje związków i stowarzyszeń kombatanckich, członkowie Polskich Drużyn Strzeleckich, młodzież harcerska, instruktorzy ZHP, przyjaciele i znajomi.
Cześć Jego Pamięci!
Przewodniczący Stowarzyszenia Szarych Szeregów
Oddział Częstochowa
por. hm. Edward Szostak