Wspólne umacnianie polskości


SIÓDME SPOTKANIA POLONIJNE

Do Częstochowy na zaproszenie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przybyła grupa 30 przedstawicieli Polonijnych Związków Polaków i Towarzystw Kultury Polskiej. Okazją do odwiedzenia naszego miasta były VII Spotkania Polonijne, które mają na celu budowania wspólnej tradycji i umacniania polskości.

Na Jasnej Górze goście (z Białorusi, Węgier, Ukrainy, Rosji, Niemiec i Litwy) uczestniczyli w panelu dyskusyjnym „Karta Polaka – nadzieje i obawy”, który prowadził radny PiS Wacław Baczyński, członek WS i prezes Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Wschodnich. W zamierzeniu Karta ma zapewnić naszym rodakom zza wschodniej granicy równy dostęp do edukacji w Polsce. Przedstawiciele Polonii zwrócili na ważne, z ich punktu widzenia, aspekty, mające w praktyce ułatwiać korzystanie z tych praw.
– Efektem rozmów będzie wystosowany do komisji sejmowej, zajmującej się sprawami Polonii dokument uwzględniający uwagi i spostrzeżenia naszych rodach. W tej sprawie stosowne oświadczenia napisali już częstochowscy parlamentarzyści PiS – poseł Szymon Giżyński i senator Czesław Ryszka. Wspólne, ponad partyjne, działanie w tej sprawie z pewnością przyniesie pozytywne skutek – mówi Wacław Baczyński.
Dla zaproszonych Polaków przygotowano tradycyjne spotkanie wigilijne, które miało miejsce w Salezjańskim Ośrodku Opiekuńczo-Wychowawczym. Na wspólną modlitwę i poczęstunek zaproszono abp Stanisława Nowaka, który wcześniej koncelebrował mszę św. w intencji Polonii, a także gospodarza parafii ks. proboszcza Jana Napierałę, prezydenta Tadeusza Wronę i przewodniczącego Rady Miasta Piotra Kurpiosa. Po modlitwie przyszedł czas na złożenie sobie życzeń i wspólne śpiewanie kolęd.
Wspólnota Polska powstała w 1993 roku. Prezesem zarządu jest poseł PO Halina Rozpondek, wiceprezesem Roman Jakiel, skarbnikiem Magdalena Jagodzińska, członkami zarządu – Wacław Baczyński, Zygmunt Kucharski i Andrzej Znak. Przy częstochowskim oddziale WP działa Studencki Młodzieżowy Organ Kresowiaków (SMOK), grupujący studentów z Ukrainy. – Około dwudziestu studiuje na Akademii Polonijnej i Wyższej Szkole Zarządzania. Otrzymują oni raz w roku zapomogę ze Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz stypendium z Ministerstwa Edukacji. Prezesem SMOK-u jest Irena Bojko ze Stryja na Ukrainie – mówi Katarzyna Grohman ze Wspólnoty Polskiej. Stowarzyszenie organizuje także kolonie i obozy dla dzieci z Białorusi, Rosji i Ukrainy. W tym roku w Pająku koło Częstochowy odpoczywało 240 dzieci. Ponadto raz w roku organizowana jest pielgrzymka starszych osób na Jasną Górę.

ug

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *