W Muzeum Częstochowskim ruszył nowy program edukacyjny z zakresu historii sztuki. Proponowany cykl zajęć ma za zadanie dotrzeć do jak najliczniejszego grona dzieci i młodzieży.
Spotkania merytoryczne połączone z warsztatami plastycznymi mają na celu wyrabianie zdolności manualnych, naukę twórczego myślenia i obserwacji oraz naukę świadomej analizy otaczającego świata. Uczą poszanowania dla dziedzictwa kultury, którego strażnikiem są właśnie muzea. Dodatkową atrakcją jest to, że warsztaty dydaktyczno-manualne odbywają się w odrestaurowanej secesyjnej kamienicy przy ulicy Katedralnej 8. Zabytkowe wnętrza sprzyjają atmosferze twórczego myślenia. Część teoretyczna zapoznaje uczestników z historią malarstwa polskiego i europejskiego, kształtuje i rozwija wrażliwość estetyczną poprzez kontakt z dziełami sztuki.
Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem. Dzieci i młodzież przyswajają nową wiedzę w otoczeniu dzieł sztuki oraz ćwiczą tak przydatne w życiu codziennym zdolności manualne. Warsztaty to wręcz genialny sposób na naukę poprzez zabawę.
Muzeum Częstochowskiemu zależy na ścisłej współpracy z młodymi ludźmi, którzy poprzez realizowane tu zajęcia edukacyjne oswajają się z kulturą.
Pierwsze, bardzo udane zajęcia odbyły się w piątek 27 lutego. Młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie zwiedziła kamienicę przy ul. Katedralnej 8 i uczestniczyła w zajęciach plastycznych. Ich efektem są prace plastyczne wykonane w różnych technikach. Zajęcia nie są zamknięte w sztywnych ramach programowych, wykładowcy wychodzą z własnymi inicjatywami do młodzieży.
Zajęcia można umawiać telefonicznie pod nr. (0-34)361-50-08 lub osobiście (w Ratuszu B – odwach, al. NMP 45A) z Eweliną Mędralą na 5-7 dni przed planowanym udziałem.
Zamawiając lekcję, prosimy podawać numer szkoły, telefon, klasę, ilość uczestników, nazwisko nauczyciela. W razie odwołania lekcji prosimy o jak najszybszy kontakt telefoniczny.
MM