WAKACJE W MIEŚCIE. JAK JE SPĘDZIĆ?


Wakacje już na półmetku, ale lato trwa w najlepsze. Przed nami jeszcze miesiąc szaleństwa. Warto więc skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych dla wypoczywających w mieście. Co zatem robić, aby się nie nudzić?

NA SPORTOWO

Dla lubiących aktywnie spędzać czas, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie przygotował szereg imprez sportowych.
Przy współpracy z Urzędem Miasta Częstochowa i Stowarzyszeniem Sportowa Częstochowa w pierwszy weekend sierpnia, na boiskach zlokalizowanych na Pływalni Letniej przy ul. Dekabrystów 45 w Częstochowie, zostanie rozegrany Wakacyjny Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar Tauronu. 3 sierpnia odbędą się Mistrzostwa Częstochowy par mieszanych w kategorii OPEN, natomiast dzień później, 4 sierpnia, zorganizowany zostanie turniej siatkówki dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Dla zwycięzców organizatorzy przewidują nagrody rzeczowe i puchary. Zgłoszenia przyjmowane są do 2 sierpnia, do godziny 10 w budynku Hali Polonia – w pokoju nr 116, pod numerem telefonu (34) 372-26-23 lub mailowo na adres: zapisy@mosir.pl. Początek imprez zaplanowany jest na godzinę 10.
Po rozegraniu meczu siatkówki można udać się do Hali Sportowej przy ul. Żużlowej, by 3 sierpnia o godz. 13 wziąć udział w zawodach lotniczych o mistrzostwo Częstochowy w rzucie papierowym samolotem. Do wygrania lot szybowcem i pamiątkowe statuetki. Swój udział można zgłaszać pod adresem l.wabnic@mosir.pl, telefonicznie pod numerem (34) 372 26 23 lub na miejscu, najpóźniej 30 minut przed rozpoczęciem zawodów. Szczegółowy regulamin można znaleźć na stronie www.mosir.pl.
Ostatni tydzień sierpnia znów stanie pod znakiem siatkówki. Od 26 do 30 sierpnia Hala Polonia zaprasza dzieci i młodzież na Wakacyjny Turniej Siatkówki. Zawody zostaną rozegrane w godz. od 9 do 14, a szczegółowych informacji należy szukać na bieżąco na stronie częstochowskiego MOSiR-u.

W Częstochowie można też biegać! W okresie wakacyjnym na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym przy ul. Dąbrowskiego osoby lubiące ten sposób aktywności mogą bezpłatnie skorzystać z bieżni. Stadion otwarty jest dla chętnych we wtorki, czwartki oraz weekendy w godzinach od 18 do 20. Oprócz tego, organizowana w każdą sobotę akcja „Biegam, bo lubię” pozwala na cotygodniowe spotkanie z trenerami, by wspólnie propagować bieganie, ale też zdrowy tryb życia. Treningi odbywają się o 9.30 na Stadionie Lekkoatletycznym.

Lato bez kąpieli w basenie jest latem straconym. W Częstochowie mamy do dyspozycji kilka takich obiektów. Przede wszystkim, odkryta pływalnia przy ul. Dekabrystów czynna w wakacje od 10 do 20, gdzie leniwe popołudnia, pod czujnym okiem ratowników, spędzają całe rodziny. Na miejscu, oprócz basenu, możemy też znaleźć m.in. zjeżdżalnie, huśtawkę wodną czy gejzer powietrzny. Dla najmłodszych przygotowany został dwupoziomowy brodzik i bogato wyposażony plac zabaw. Pływać można też na pływalniach krytych, przy ul. Łukasińskiego i al. Niepodległości, gdzie oprócz kąpieli można skorzystać z sauny, siłowni, solarium lub wziąć udział w zajęciach aerobiku czy callanetics.

W PLENERZE

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Częstochowie, jak co roku, przygotowało dla zainteresowanych cykl wycieczek krajoznawczych. Akcja „Wakacje z PTTK” organizowana jest od kilkunastu lat, a w 1995 roku została nagrodzona „Przebiśniegiem” przez Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki. W ofercie znajdują się m.in. wycieczki piesze na orientację, górskie, piesze po Jurze, ale zwiedzany jest też Kraków i okolice. Uczestnicy mają okazję zobaczyć m.in. Beskid Śląski, kopalnię soli w Wieliczce i Ojcowski Park Narodowy. Coroczny cykl inauguruje Nocny Rozłaz Turystyczny. „Charakteryzuje się tym, że zamiast zmierzać do określonego punktu – jak to ma miejsce przy złazie – my się z niego rozchodzimy” – informuje prezes Regionalnego Oddziału PTTK w Częstochowie, Lech Tota. Uczestnictwo wiąże się z niewielkimi kosztami. Wpłacenie wpisowego gwarantuje opiekę organizatorów i przewodników, ubezpieczenie NNW, wstępy do obiektów muzealnych, a także udział w loterii turystycznej. Kalendarz imprez „Wakacji z PTTK” znajduje się na www.ropttk.cba.pl, a zgłoszenia chętnych do wzięcia udziału są przyjmowane telefonicznie pod numerem (34) 324 21 20 lub w siedzibie Regionalnego Oddziału PTTK w Częstochowie, przy al. NMP 39/41.

By spędzić czas aktywnie i jednocześnie poznać uroki okolicznych krajobrazów warto wybrać się na spływ kajakowy. „Warta Częstochowa” oferuje dobrą zabawę na rzekach: Warcie, Liswarcie czy Pilicy. Firma działa prężnie od 2008r. i zorganizowała już ponad 127 spływów, w tym 5 zimowych. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt, organizowane są imprezy integracyjne, plenerowe projekcje filmowe, gry i zabawy dla najmłodszych czy pikniki rodzinne. Każdy uczestnik zostaje objęty ubezpieczeniem i opieką organizatorów spływu. Aby skorzystać z oferty wystarczy napisać na adres wartaczestochowa@wp.pl lub zadzwonić na numer 505 691 957.

Rozrywka na własną rękę? Dlaczego nie! Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej nie można się nudzić. Wędrówkom po okolicy sprzyjają licznie szlaki piesze, ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne, szlaki i ścieżki rowerowe oraz szlaki konne. Odwiedzając gminę Janów warto zatrzymać się przy Dworku Krasińskiego, wzniesionego w 1829r. przez ówczesnego właściciela Złotego Potoku, Stanisława Leskiego. Tuż obok znajduje się Pałac Raczyńskich otoczony przez zabytkowy park projektu Franciszka Saniora. Kolejnym przystankiem może być jedyny, zachowany w tej okolicy młyn Kołaczew, ruiny zamku Ostrężnik czy rezerwaty przyrody. Natomiast miłośnikom sportów motorowych polecana jest Pustynia Siedlecka, gdzie z powodzeniem mogą wprowadzić swoje maszyny i poczuć się jak na Rajdzie Dakar.
Olsztyn, oprócz słynnych ruin zamku, słynie też z bardzo dobrych warunków do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej, wspinaczki skałkowej, speleologii i paralotniarstwa. To m.in. tutaj znajdziemy Szlak Orlich Gniazd, „Dróżki Świętego Idziego” powstała w 2007r., Olsztyński czy Jurajskiej Karawany Konnej. Oprócz tego, napotkać możemy liczne fortyfikacje: bunkry artyleryjskie, schrony, bunkry strzeleckie. Tutaj też, Jurajski Teatr „Stodoła”, Klub Aktywności Lokalnej czy Galeria Arche dbają o rozwój kultury i kultywowanie regionalnych tradycji.

DLA LENIWYCH

Ci, którzy chcą odpocząć na łonie przyrody, ale nie chcą uronić przy tym kropli potu powinni udać się na miejsce wyznaczone do kąpieli w Parku Wypoczynkowym „Lisiniec”. Położony na 40ha terenów zieleni posiada 3 zbiorniki, z których najchętniej odwiedzany – tzw. „Adriatyk” – w każde wakacje przyciąga rzeszę mieszkańców Częstochowy i okolic. Na miejscu znajduje się też przystań WOPR z dyżurującymi, w godzinach od 10 do 20, ratownikami.

DLA NAJMŁODSZYCH

Przeżywając ostatni miesiąc wakacji nie możemy zapomnieć o dzieciakach. Dla nich również nie zabraknie atrakcji. W ramach akcji „Lato z Biblioteką” maluchy mają okazję uczestniczyć m.in. w zajęciach literacko-plastycznych, grach towarzyskich i zabawach ruchowych. Biblioteka Publiczna im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie od 5 do 18 sierpnia zaprasza dzieci i rodziców do filii nr 18 przy ul. Krakowskiej do zabawy w zajęciach zatytułowanych „Pan Kotek był chory”, a od 5 do 19 sierpnia najmłodsi mogą uczestniczyć w zabawie edukacyjnej „Łamigłówki mądrej główki” organizowanej przez filię nr 8 przy ul. Księżycowej. Dla najaktywniejszych uczestników przewidziane są nagrody. 7 sierpnia to zabawa „W krainie krasnoludków” – cykl zajęć poświęcony promocji czytelnictwa i książki Marcina Przewoźniaka „Wielka encyklopedia krasnoludków”. Wszystkie zajęcia biblioteczne są bezpłatne. Więcej informacji na stronie www.biblioteka.czest.pl.
Niemal tradycją stała się już akcja, organizowana co roku przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, „Sportowa Olimpiada Przedszkolaka”. „MOSiR, raz na tydzień” odwiedza częstochowskie przedszkola i tam zabawia dzieciaki. Akcja, która trwa już od maja, kontynuowana jest również w wakacje” – tłumaczy Marcin Mazik z Działu Sportu i Rekreacji częstochowskiego MOSiR-u. Informacji należy szukać na stronie www.mosir.pl lub stronie docelowego oddziału przedszkolnego.

DLA SENIORÓW

Tym nieco starszym też należy się wypoczynek. Dlatego na placach rekreacji ruchowej we wtorki przy pasażu Iłłakowiczówny i w czwartki na Promenadzie Niemena od godz. 10 seniorzy mają okazję wziąć udział w treningach prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów. Na przyrządach ćwiczeniowych instruktorzy pokazują i wyjaśniają w jaki sposób wykonywać proste, ale skuteczne i przede wszystkim, dostosowane do potrzeb i możliwości uczestników, ćwiczenia fizyczne. Program „Aktywny Senior” to nie tylko rekreacja ruchowa. W środy o godz. 14.30 w parku podjasnogórskim (wejście przy kortach) organizowane są bezpłatne zajęcia z nordic walking. Organizatorem jest MOSiR. Do grupy ćwiczących dołączyć można z własnym sprzętem. Jeśli jednak go nie mamy – nic straconego! By wypożyczyć kijki, wystarczy zadzwonić pod numer 602 221 255.
Dla tych, którzy chcą ćwiczyć nie tylko ciało, ale też umysł Biblioteka Publiczna przygotowała „Krzyżówkę dla seniora” i zaprasza do uczestnictwa w konkursie. Krzyżówka do pobrania na stronie www.biblioteka.czest.pl lub w Filii nr 13.

A CO POZA MIASTEM?

Co prawda, Lato na Kłobuckim Rynku trwa już od początku lipca, ale wciąż czeka tam na nas wiele atrakcji. Miejski Ośrodek Kultury im. Władysława Sebyły zaprasza na warsztaty graffiti, karaoke, projekcje filmowe, zabawy dla dzieci czy występy muzyczne. Projekt „Ożywić rynek” kontynuowany będzie przez całe wakacje. Kalendarz wszystkich imprez można znaleźć na stronie kłobuckiego Ośrodka Kultury www.mok-klobuck.pl.
OLA po raz kolejny w Olsztynie! Koncerty, festiwale, teatr, wystawy i warsztaty. To wszystko jeszcze przed nami. Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie i miasto Olsztyn organizuje jak co roku Olsztyńskie Lato Artystyczne. W programie m.in. piknik astronomiczny, koncert zespołu Enej i Katarzyny Nosowskiej, III Letnia Sesja Śmiechoterapii z kabaretem Neo-Nówka, gala operowa i Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego, gdzie podczas pokazów będzie można zobaczyć proces ważenia piwa, przegląd filmów piwnych, a dla smakoszy trunku przewidziana jest degustacja. Cały program imprezy dostępny jest na stronie www.olsztynskielatoartystyczne.pl.

NATALIA CIASTKO

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *