W TROSCE O ZŁOTOPOTOCKI PAŁAC


Wraz z wygaszeniem trwałego zarządu Krajobrazowych Parków Jurajskich nad pałacem Raczyńskich w Złotym Potoku (11 czerwca br.) obowiązek utrzymania tego obiektu oraz otaczającego go parkiem przeszedł na starostę częstochowskiego reprezentującego Skarb Państwa.

– Nie ukrywam, że jest to obowiązek bardzo ciężki i trudny – ocenia Małgorzata Kuk, zastępca naczelnika Wydział Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami w Starostwie Powiatowym. – Już w chwili obecnej wiemy, że przyrzeczona nam przez wojewodę na utrzymanie pałacu w Złotym Potoku kwota 40 tys. zł jest zbyt niska. Pieniędzy nie wystarczy m.in. na ogrzanie budynku zimą. A bez ogrzewania stan techniczny pałacu ulegnie dalszemu pogorszeniu. Ponieważ bardzo zależy nam na utrzymaniu budynku w jak najlepszym stanie, będziemy występować do wszystkich możliwych urzędów i instytucji o dodatkowe środki.
Na razie Starostwo podjęło działania organizacyjne, które mają zapobiec dalszej destrukcji obiektu. M.in. zlecono badanie stanu technicznego pałacu, zatrudniono dozorcę i zwrócono się do policji z prośbą o zwiększenie ilości patroli w rejonie zespołu pałacowo-parkowego.
1 lipca z inicjatywy starosty Andrzeja Kwapisza w pałacu zorganizowano spotkanie przedstawicieli podmiotów korzystających bezpośrednio lub pośrednio z zespołu pałacowo-parkowego, na którym omówiono kwestie związane z komunikacją na tym terenie oraz dotyczące porządku, estetyki i bezpieczeństwa obiektu. Wójt gminy Janów Adam Markowski zobowiązał się do wykaszania trawy wokół budynku muzeum, do odśnieżania zimą drogi wjazdowej oraz do jej napraw. Przedstawiciele Polskiego Związku Wędkarskiego Koła
”Irydion” w Złotym Potoku podjęli się utrzymania stawu, troszczenia się o porządek wokół niego oraz do wykaszania trawy w sąsiedztwie zbiornika i wzdłuż drogi wewnętrznej po obu stronach stawu. Ponadto podjęto decyzję, że należy ograniczyć wjazd na teren zespołu pałacowo-parkowego (m.in. ze względu na zły stan mostu przy stawie). Dlatego też przy głównej bramie wjazdowej od strony zachodniej będzie postawiony znak zakazu wjazdu z
informacją, że nie dotyczy on mieszkańców nieruchomości, dla których ustanowiona jest służebność przejazdu i przechodu. Za główną bramą, przy drodze wewnętrznej, pojawią się znaki ograniczające prędkość do 30 km/h i zakazujące postoju i zatrzymywania się.
Podniesiono także kwestię rewitalizacji części parku (po lewej stronie od bramy głównej) ze względu na zachowane tam cenne okazy przyrodnicze.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *