Ku czci św. Cecyli
Przez pięć dni, od 22 do 26 listopada, wspominaliśmy znakomitego częstochowskiego artystę i pedagoga Edwarda Mąkoszę. Jemu własnie poświęcono VIII Święto Muzyki, których pomysłodawcą i jednym z głównych organizatorów jest Krzysztof Pośpiech, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół OPK “Gaude Mater”
Edward Mąkosza to człowiek, który dla naszego miasta zrobił wiele. Pracował w większości szkół w Częstochowie m.in. w Liceum Sienkiewicza, Słowackiego, Traugutta i w szkole muzycznej. Tuż po wojnie był szefem wszystkich w Polsce orkiestr dętych straży pożarnych, poza tym był jednym z założycieli częstochowskiej Filharmonii. W 1953 roku Mąkosza utworzył i do 1958 roku prowadził Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Częstochowskiej, którego celem była prezentacja folkloru regionu częstochowskiego. W pracy z tym zespołem założyciel mógł łączyć swoje zainteresowania dyrygenckie i etnograficzne. Jako etnomuzykolog prowadził działalność etnograficzną. Zajmował się zbieraniem i katalogowaniem głównie folkloru z regionu częstochowskiego. Ogółem skatalogował około 2000 pieśni.
Przez kilka dni mieliśmy okazję zobaczyć owoce jego pracy i powspominać artystę. W Filharmonii Częstochowskiej znajduje się wystawa poświęcona kompozytorowi. Oprócz koncertów odbyło się też “Spotkanie Przyjaciół” w Auli Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Jasnogórskiej 17, które poprowadził Andrzej Grądman. Zwieńczeniem imprezy był “Koncert pamięci”, który odbył się 25. listopada w Filharmonii Częstochowskiej.
Koncert podzielono na dwie części. W pierwszej zaprezentowały się kapele ludowe z utworami: “Zalecanki”, “Za rzeczką”, “Staremu, staremu” oraz chór “Pochodnia” w piosence “Matuleńka”. Na scenie pojawiła się też kapela ludowa z Kamienicy Polskiej “Kamieniczka”, której “ojcem” był właśnie Edward Mąkosza. Mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy stuletni instrument – harmonię trzyrzędową typu warszawskiego z basami nożnymi, na której zagrał Grzegorz Ciejpa. Pierwszą część koncertu zakończył występ Orkiestry Dętej Ochotniczych Staży Pożarnych, które zaprezentowały: “Serenadę”, “Owczarka”, “Kujawiaka” i “Polkę”.
Folklorystyczna, ludowa sztuka częstochowska wydaje się być mniej wyrazista od innych, ale Edward Mąksza ocalił ją od zapomnienia. Mogliśmy to zobaczyć podczas drugiej części koncertu. Na scenie wystąpiły wspólnie: Zespół Pieśni i Tańca “Częstochowa” oraz Chór i Orkiestra Symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych dyrygowana przez Krzysztofa Pośpiecha, które publiczność doceniła wielokrotnymi bisami.
Edward Mąkosza obdarzony wyjątkowym talentem muzycznym i pedagogicznym z pewnością wpisał się w historię częstochowskiej sztuki. Jego dorobek i życiorys bez wątpienia godne są szczególnej uwagi i VIII Święto Muzyki było należytym, złożonym mu szacunkiem.
SYLWIA GÓRA