W tym roku VI Spotkania chóralne składają się z dwóch części:
Cz. I – Promocja książki mgr Marka Kopra pt. ,,Pieśni ludowe Ziemi Radomszczańskiej”, oraz Koncert Chóru
Szkolnego Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 2 w Radomsku, pod dyrekcją Anny Spychało
Wydawca książki jest Łódzki Dom Kultury; Koordynator: mgr Ewa Sławińska – Dahlig;
Redaktor: prof. Piotr Dahlig
Prowadzenie cz.1: Ewa Sławińska – Dahlig
Cz. II – Koncert uczestników VI Spotkań chóralnych
Prowadzenie: Bogdan Wąchała
W tym roku VI Spotkania chóralne składają się z dwóch części:
Cz. I – Promocja książki mgr Marka Kopra pt. ,,Pieśni ludowe Ziemi Radomszczańskiej”, oraz Koncert Chóru
Szkolnego Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 2 w Radomsku, pod dyrekcją Anny Spychało
Wydawca książki jest Łódzki Dom Kultury; Koordynator: mgr Ewa Sławińska – Dahlig;
Redaktor: prof. Piotr Dahlig
Prowadzenie cz.1: Ewa Sławińska – Dahlig
Cz. II – Koncert uczestników VI Spotkań chóralnych
Prowadzenie: Bogdan Wąchała
Program:
1. Promocja książki mgr Marka Kopra, oraz występ Chóru Szkolnego Zespołu Szkolno – Gimnazjalny
Nr 2 w Radomsku, pod dyrekcją Anny Spychało, akompaniament: Zdzisław Szczerbiński
2. Zespół: Artur Ligęza – fortepian, Marcin Ligęza harmonijka usta, Krzysztof Ligęza – gitara z Radomska
3. Chór kameralny A PIACERE Instytutu Muzyki w Cieszynie pod dyrekcją Danuty Zon-Ciuk
4. Żeński Chór Nauczycielski „FESTA ALLEGRA” działający pod patronatem Związku Nauczycielstwa
Polskiego –Radom, pod dyrekcją Piotra Bąbolewskiego.
5. Chór Nauczycielski CANTO z Przysuchy, pod dyrekcją Jerzego Mazurka i Karola Sionka
6. Chór ,,Vivace” z Sochaczewa, pod dyrekcją Piotra Mielczarka
7. Chór Stowarzyszenia Muzyki Chóralnej CANTABILE z Radomska pod dyrekcją Marka Kopra
Akompaniament dla Chóru CANTABILE: Artur i Marcin Ligęza – fortepian,
Aleksandra Walicka – skrzypce
1. Chór Szkolny Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego Nr 2 w Radomsku
Chór Szkolny założony przez mgr Annę Spychało od września 1998 roku. Pierwsze kroki stawiał na ,,szkolnych deskach” przygotowując oprawę muzyczną do uroczystości szkolnych. Od 2003 r. w chórze śpiewają uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Publicznego Gimnazjum nr 4. Chór prezentuje swoje możliwości wokalne w Miejskim Domu Kultury, Muzeum Ziemi Radomszczańskiej, Starostwie Powiatu Radomszczańskiego, podczas inauguracji Dni Radomska, oraz radomszczańskich kościołach. Nowym doświadczeniem jest współpraca z Chórem CANTABILE. Uczestnictwo w warsztatach muzycznych zaowocowało wspólnymi koncertami. Repertuar chóru stanowią pieśni patriotyczne, ludowe, kolędy i pastorałki, oraz utwory rocznicowe. Utwory patriotyczne wykonywane przez uczniów podczas Koncertów Patriotycznych uczą historii Polski, rozbudzają ucznia do miłości ojczyzny, pielęgnują tradycję naszego narodu. Pozwalają kształtować zarówno w wykonawcach jak i odbiorcach świadomość więzi narodowej, dumę wynikającą z faktu bycia Polakiem.
2. Marek Koper – autor książki pt. ,,Pieśni ludowe Ziemi Radomszczańskiej”
Dyrygent Chóru CANTABILE z Radomska
Dyrygent – mgr Marek Koper – jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach. Jego doświadczenie zawodowe kształtowało się poprzez pracę na wszystkich szczeblach edukacji pedagogiczno – artystycznej:
od stopnia podstawowego, szkołę średnią aż do nauczyciela akademickiego. Pasją jego życia była i jest praca
z chórami. W latach 80 – tych ub. stulecia prowadzony przez niego Chór Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Częstochowie d. Zespołu Szkół im. P. Findera należał do czołówki krajowej. Mgr Marek Koper odbył niezliczoną ilość koncertów z chórami w kraju, a także za granicą: w Rydze, Wilnie, Miszkolcu, na Sycylii
i Czechach. Za osiągnięcia artystyczne był wiele razy odznaczany i wyróżniany m.in. dwukrotnie Nagrodą Ministra Oświaty i Wychowana. Od 2004 r. prowadzi Chór CANTABILE – dobiera dla chóru repertuar, wykonuje aranżacje utworów, które chór prezentuje w czasie swoich koncertów, przygotowuje do przeglądów, warsztatów muzycznych, konkursów i festiwali. W 2007r. radomszczański Chór CANTABILE przygotowany przez mgr Marka Kopra, wziął udział w XVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Adwentowej i Świątecznej w Pradze, gdzie zdobył brązowy medal.
Książka Marka Kopra pt. ,,Pieśni ludowe Ziemi Radomszczańskiej” to cenny dar dla naszego regionu.
Źródło: http://ldk.lodz.pl/piesni-ludowe-ziemi-radomszczanskiej.aspx
… Projekt „Folklor muzyczny ziemi radomszczańskiej – wydanie i promocja publikacji Marka Kopra” dotyczy wydania i popularyzacji zbioru pieśni ludowych ziemi radomszczańskiej, jednego z najsłabiej udokumentowanych obszarów województwa łódzkiego. Planowane wydanie antologii „Pieśni ludowe ziemi radomszczańskiej”, przygotowanej przez Marka Kopra, obejmuje wyniki eksploracji i dokumentacji folkloru sprzed 40 lat. Zbiór, obejmujący 54 melodie z wariantami i 82 teksty, zawiera tradycyjne grupy pieśni rodzinnych (zwłaszcza weselnych), dorocznych i tzw. powszechnych, występujących w różnych regionach kraju, lecz utrzymujących, tak jak jeszcze wówczas w Radomszczańskiem, wersje lokalne. Zbiór poprzedzony jest historią regionu
i charakterystyką etnograficzną, zgodnie ze wzorem wypracowanym jeszcze przez Oskara Kolberga, obejmuje też charakterystykę i analizę muzyczną pieśni. Ówczesna praca magisterska M. Kopra, napisana pod kierunkiem profesor Jadwigi Bobrowskiej, konsultowana przez wybitnego zbieracza, znawcy i badacza folkloru śląskiego, profesora Adolfa Dygacza oraz zasłużonego profesora, Leona Markiewicza, nic nie straciła, lecz zyskała na wartości, zwłaszcza, że pod względem warsztatu dokumentacyjnego jest nienaganna. Przywrócenie pamięci o tym dziedzictwie umocni tożsamość zapoznanego w etnografii i etnomuzykologii regionu, pod względem właściwości kultury tradycyjnej przejściowego i silnie przetworzonego w toku przemian cywilizacyjnych. Należy mieć nadzieję, że projekt przyczyni się do ponowienia zapomnianej tradycji ziemi radomszczańskiej, a także do upowszechnienia dawnej tradycji muzycznej wśród młodzieży, przywrócenia zespołom śpiewaczym, w tym dziecięcym, rdzennego, lokalnego repertuaru, zapoznania społeczności radomszczańskiej z dziedzictwem regionu, podniesienia roli tradycji lokalnej, jako wartości kulturowej i upowszechnienia wiedzy o kulturze tradycyjnej, a szczególnie repertuarze muzycznym. Autor antologii – Marek Koper, to nie tylko zbieracz folkloru, teoretyk, ale też muzyk, organizator życia muzycznego oraz twórca i dyrygent działającego od 2004 r. chóru Cantabile. Chór ten wielokrotnie odnosił sukcesy na konkursach w kraju i za granicą. Do współpracy przy projekcie Łódzki Dom Kultury zaprosił specjalistów – etnomuzykologów, którzy zagwarantują odpowiedni poziom realizacji i wyników projektu. Są to: prof. dr hab. Piotr Dahlig z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego (redakcja, wprowadzenie), prof. dr hab. Zbigniew Przerembski z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego (recenzent), dr Tomasz Nowak z Instytutu Muzykologii UW (recenzent).
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
http://ldk.lodz.pl/piesni-ludowe-ziemi-radomszczanskiej.aspx
3. Żeński Chór Nauczycielski Festa Allegra z Radomia
ŻEŃSKI CHÓR NAUCZYCIELSKI „FESTA ALLEGRA” powstał w październiku 2003r. przy PSP nr 2 im Hansa Christiana Andersena w Radomiu. Festa Allegra w języku włoski oznacza „wesołą zabawę” i taki cel od początku istnienia zespołu przyświecał śpiewającym tu chórzystkom. Obecnie zespół skupia 25 pań z radomskich placówek oświatowych. Założycielem, dyrygentem i autorem większości opracowań muzycznych jest mgr Piotr Bąbolewski nauczyciel muzyki w PSP nr 2 w Radomiu. Chór uczestniczył w wielu koncertach i przeglądach. Nasze śpiewające nauczycielki to przykład wielkiego charakteru niestety nie pokory – nie dały się zamknąć w ramy konwencjonalnego repertuaru obowiązującego tego typu zespoły. Nietuzinkowy charakter zespołu zaowocował ostatnio pierwszym miejscem na przeglądzie mazowieckich chórów nauczycielskich w Płocku.
(Zespół działa pod patronatem Związku Nauczycielstwa Polskiego.)
https://www.youtube.com/watch?v=N8w8FlWFv0s
4. Ligęza Artur, Marcin, Krzysztof z Radomska
Zespół rodzinny: Marcin – ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Radomsku, w klasie fortepianu. Krzysztof – ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Radomsku, w klasie gitary klasycznej. Artur – muzyk amator.
5. Chór kameralny A piacere z Cieszyna
Chór kameralny A piacere działa przy Instytucie Muzyki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Został założony w listopadzie 2009 roku przez Danutę Zoń-Ciuk. W jego skład wchodzą studenci kierunków artystycznych oraz pedagogicznych. Po dwóch miesiącach działalności zajął drugie miejsce w Konkursie Kolęd
i Pastorałek w Tychach. Może poszczycić się udziałem w wielu prestiżowych koncertach jak choćby dwukrotny występ na Międzynarodowej Dekadzie Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Cieszynie. W repertuarze posiada muzykę dawną, utwory oparte na folklorze jak i dzieła współczesnych kompozytorów. Śpiewa utwory
a cappella jak i formy z towarzyszeniem instrumentalnym. Zespół nagrał płytę pt. Chwalmy Pana swego zawierającą między innymi mało znane pastorałki nawiązujące do folkloru góralskiego jak i Mszę góralską Tadeusza Maklakiewicza. Krążek otrzymał pochlebną opinię znakomitego muzykologa i krytyka muzycznego prof. Magdaleny Dziadek. Jej fragmenty odtwarzano trzykrotnie w audycji ,,Res Musica” w Katowickim Radio.
W czerwcu 2013 roku A piacere dokonał prawykonania utworu Ryszarda Gabrysia pt. Tren dla Jana Sztwiertni
z udziałem ludowego artysty Józefa Brody grającego na instrumentach beskidzkich.
http://instytutmuzyki.us.edu.pl/?p=p_222&sName=chwalmy-pana-swego-br–a-piacere-br–collegium-canticorum
Danuta Zoń-Ciuk – dyrygent Chóru kameralnego A piacere z Cieszyna: jest nauczycielem akademickim zatrudnionym na stanowisku adiunkta w Instytucie Muzyki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Studia muzyczne ukończyła z wyróżnieniem na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym tejże uczelni, a następnie kontynuowała edukację w Akademii Muzycznej w Warszawie na studiach podyplomowych. W 2013 roku uzyskała stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuki muzyczne, w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Od początku swojej kariery zawodowej związana jest z Uniwersytetem Śląskim, z Wydziałami w Cieszynie oraz przez szereg lat
z Państwową Szkołą Muzyczną w Będzinie i Cieszynie. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła prowadząc już
w czasie studiów chór w cieszyńskiej PSM I i II stopnia, a następnie jako asystent prof. Haliny Goniewicz-Urbaś
w akademickim chórze ,,Harmonia”. Pełniła również funkcję drugiego dyrygenta kameralnego chóru ,,Absolwent”
ze Skoczowa oraz Polskiego Chóru Mieszanego ,,Collegium Canticorum” z Czeskiego Cieszyna, z którym to także współpracowała samodzielnie. Prowadziła również Chór Dydaktyczny Instytutu Muzyki w Cieszynie. Dyrygowała wieloma koncertami w kraju i za granicą, zdobywając najwyższe laury na prestiżowych konkursach takich jak : Międzynarodowy Konkurs im. A. Brucknera w austriackim Linzu, czy Międzynarodowy Konkurs Chóralny „Varsovia Cantus” w Warszawie. Przygotowywała chóry do odtwarzania wielu dzieł wokalno-instrumentalnych. Obecnie jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru Kameralnego ,,A piacere”, w którego skład wchodzą studenci cieszyńskich wydziałów Uniwersytetu Śląskiego, a od jesieni 2011 roku również Estrady Ludowej „Czantoria” z Ustronia. W 2008 roku odznaczona została Srebrną Odznaką Honorową , a w 2012 Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za działalność artystyczną.
6. Chór Vivace z Sochaczewa
Chór Nauczycielski w Sochaczewie w składzie żeńskim istnieje od października 2000 r. Od stycznia 1988 r. do czerwca 2000 r. członkowie śpiewali w chórze mieszanym. Od 2008 r. chór żeński jest chórem mieszanym. Chór działa przy Klubie Nauczyciela od 23 lat. W repertuarze ma pieśni ludowe, patriotyczne, religijne oraz Maszę Milenijną. Chór znany jest z bardzo aktywnej działalności na terenie województwa, kraju, miasta. Bierze udział
w konkursach i przeglądach zajmując czołowe miejsce między innymi: I miejsce w III Wrześniowych Spotkaniach
z Pieśnią Chóralną w 2003 r, III miejsce w Przeglądzie Chórów Nauczycielskich w Radomiu w 2007 r. I miejsce
w III Mazowieckim Przeglądzie Chórów Nauczycielskich w Ciechanowie w 2009 r. Wyróżnienie w Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów w Ostrowie 2010-2012. Nagroda w Mazowieckim Przeglądzie Chórów Nauczycielskich – Puchar Prezydenta Miasta Płocka 2013. Nagroda Wójta w XIII Wrześniowych Spotkaniach z Pieśnią Chóralną 2014. Występował poza granicami kraju: na Litwie i dwukrotnie w Anglii z koncertami dla Polonii. Razem
z Chórem Angielskim śpiewał w kościołach warszawskich Mszę Milenijną. Dyrygentem Chóru jest Piotr Milczarek. Studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie.
7. Chór Nauczycielski Canto z Przysuchy
Dla Chóru Nauczycielskiego Canto to 22 rok działalności artystycznej. Efektem tej pracy jest ponad 250 koncertów. Śpiewaliśmy w Krośnie, Ostrowie Wielkopolskim, Ostrołęce i Płocku na Festiwalach Chórów Nauczycielskich, w Łucku na Ukrainie ale przede wszystkim w różnych miejscowościach województwa mazowieckiego i ościennych województw. Repertuar zespołu jest bardzo różnorodny i liczny(około 150 wykonywanych utworów). Są w nim: kolędy, utwory religijne, klasyczne(operowe, operetkowe, musicalowe), rozrywkowe, popularne i ludowe. W 2004 roku powołano Stowarzyszenie Chóru Nauczycielskiego „Canto” w Przysusze. Prezesem została Krystyna Bielawska a zastępcą Aleksandra Porębska. Stowarzyszenie jest organizatorem i gospodarzem cyklicznego festiwalu – Przysuskich Spotkań Chórów – „Z wizytą u Kolberga”. Chór był wyróżniany licznymi nagrodami i dyplomami. W 2010 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem: „Za zasługi w krzewieniu kultury Polskiej”. Z okazji 20 – lecia działalności Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik przyznał chórowi Medal “Pro Masovia” za szczególne osiągnięcia na rzecz mieszkańców województwa mazowieckiego. Przez ostatnie 13 lat kierownictwo artystyczne zespołu stanowili: Jerzy Mazurek i Karol Sionek. Jerzy Mazurek – jego założyciel i autor ponad 150 opracowań utworów wykonywanych przez chór zrezygnował z funkcji dyrygenta w tym roku. Swoją rolę pełni dalej Karol Sionek pracujący z zespołem od 2001 roku jako dyrygent, akompaniator i aranżer. W chwili obecnej zespół liczy 38 osób. Członkami są mieszkańcy miasta, gminy Przysucha i innych gmin powiatu przysuskiego. Solistki zespołu: Zdzisława Bajor, Ewa Retelewska, Magdalena Jasińska i Anna Sionek. Soliści współpracujący z zespołem: Katarzyna Bochyńska – Wojdył, Anna Zagdańska, Paulina Plaskota i Wójcik Patryk.
8. Chór CANTABILE z Radomska
Chór CANTABILE http://www.chorcantabile.pl powstał w 2004 roku – jest chórem mieszanym zrzeszającym ludzi zróżnicowanych wiekowo, oraz zawodowo, liczy 30 członków. Wszystkich chórzystów jednoczy zamiłowanie do muzyki i śpiewu chóralnego, prężnie się rozwija i wykazuje bardzo dużą aktywność w działalności na rzecz rozwoju kultury. Chór współpracuje z innymi organizacjami jak również koncertuje z innymi chórami, bierze udział w przeglądach, konkursach, festiwalach w kraju i za granicą.
10 letnia historia Chóru CANTABILE, to długi i znaczący okres w życiu każdego człowieka, czy jakiejś jednostki organizacyjnej. Właśnie na przełomie lutego i marca br. minęło 10 lat od rozpoczęcia naszych regularnych zajęć dydaktycznych. Zaczynaliśmy bez żadnego zabezpieczenia finansowego, posiadaliśmy natomiast 2 atuty: wielkie chęci, oraz doświadczonego dyrygenta. Od pierwszych zajęć pracowaliśmy bardzo intensywnie, szczególnie nad warsztatem wokalnym i repertuarem o odpowiednio wysokim stopniu trudności. Do chwili obecnej wykonaliśmy 220 koncertów, które wymagały od nas znacznego wysiłku psychicznego i fizycznego, bo różna była ich tematyka. Obok niezliczonej ilości koncertów sakralnych, wśród nich: kolędowych, pasyjnych, oprawy Mszy św. w różnych intencjach, śpiewaliśmy także koncerty świeckie, wśród nich: patriotyczne z okazji różnych rocznic i świąt państwowych, oraz bieżących wydarzeń. Różnorodność propozycji zmuszała nas zawsze do wytężonej pracy nad poszukiwaniem i uczeniem się nowych utworów, które tematycznie spełniały oczekiwania organizatorów. Spośród tej liczby, kilka stało się dla nas wydarzeniami o szczególnym znaczeniu, ponieważ wymagało od nas wielkiego skupienia i olbrzymiego artystycznego wysiłku: na przełomie listopada i grudnia 2007r. – udział Chóru w XVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Adwentowej i Świątecznej w Pradze, gdzie zdobyliśmy Brązowy medal; 13 grudnia 2009r. – koncert Chóru w Kościele Św. Krzyża w Warszawie, podczas Mszy św. transmitowanej przez Program 1 Polskiego Radia; 3 lipca 2011r. – występ Chóru podczas Mszy św. w Krakowie – Łagiewnikach transmitowanej przez Program 1 Telewizji Polskiej; Marzec 2010 koncert Chóru w Instytucie Onkologii w Gliwicach dla chorych i personelu medycznego. Listopad 2010 – udział Chóru w XII Łódzkim Festiwalu ,,Cantio Lodziensis” i zdobycie tam III miejsca w bardzo silnej konkurencji Chórów z całej Polski, a Jury bardzo wymagające, bo składające się z samych profesorów Akademii Muzycznych różnych miast polskich na czele z prof. Józefem Świdrem. Biorąc pod uwagę fakt, że ten festiwal ma zasięg ogólnopolski, uważamy to 3 miejsce jako największy dotychczasowy sukces; od roku 2009 jesteśmy organizatorem Spotkań chóralnych i przy tej okazji Chór gościł już na swojej imprezie kulturalnej ok. 30 chórów z Polski i z zagranicy (Ukrainy, Litwy i Białorusi). W tym są to już VI Spotkania chóralne. Mijający 10 – letni okres naszej działalności, to czas dobrze wykorzystany przez nas, czas wypełnionej luki w radomszczańskiej chóralistyce, ale i satysfakcji ze spełnienia oczekiwań radomszczańskiej społeczności, zwłaszcza w promocji naszego Miasta i Regionu w Polsce, oraz za granicą. Bardzo cieszy nas uznanie dla naszej pracy ze strony Władz Miasta i Powiatu, co znajduje potwierdzenie w przydzielanych nam od 9 lat dotacjach finansowych. Bardzo dziękujemy za nie zwłaszcza Pani Prezydent Annie Milczanowskiej, która widzi nasze potrzeby i w miarę możliwości wspiera finansowo nasze działanie.
http://youtu.be/7P3t_s8LmJ8http://radomsko.naszemiasto.pl/artykul/iv-spotkania-choralne-w-mdk-w-radomsku-zdjecia,1628799,artgal,t,id,tm.html
r