24 listopada 2018 roku na Jasnej Górze odbyła się uroczystość z okazji setnej rocznicy o. Jerzego Tomzińskiego. Do złożenia życzeń ustawiła się bardzo długa kolejka. Wśród gratulujących wypatrzeć można było obecnych i byłych włodarzy Częstochowy. Licznie stawili się członkowie rodziny, przyjaciele i znajomi.
O. Jerzy Tomziński od ZUS otrzymał specjalną rentę przyznawaną z okazji 100. rocznicy urodzin. Wręczył ją, wraz z listem gratulującym od prezes ZUS, zastępca dyrektora oddziału ZUS w Częstochowie Robert Magdziarz. Z kolei dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II Krzysztof Witkowski ofiarował szacownemu Jubilatowi tort okolicznościowy.
Ojciec Jerzy Tomziński urodził się w Przystajni koło Częstochowy. Do zakonu paulinów wstąpił w 1935 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał na Jasnej Górze w 1944 r. Jest najstarszym paulinem, ostatnim żyjącym w Polsce uczestnikiem Soboru Watykańskiego II.Był przeorem Jasnej Góry w latach 1952-57 i 1957-6o. W czasie pierwszej jego kadencji, w 1956 roku, do Częstochowy przybyło ponad milion wiernych na Jasnogórskie Śluby Narodu. Generałem zakonu był w latach 1963-1975. Przygotowywał uroczystości Tysiąclecia Chrztu Polski i VI Światowego Dnia Młodzieży.Zainicjował narodową modlitwę o uwolnienie prymasa Stefana Wyszyńskiego, która była początkiem tradycji odprawiania Apelu Jasnogórskiego. Ojciec Tomziński był jednym z bohaterów wywiezienia z Jasnej Góry kopii Cudownego Obrazu, gdy władze komunistyczne zabroniły peregrynacji wizerunku Czarnej Madonny po kraju i wywożenia go z klasztoru. Był świetnym rzecznikiem prasowym Jasnej Góry. Doskonale rozumie dziennikarzy, bo sam był dziennikarzem – redaktorem tygodnika katolickiego “Niedziela”, korespondentem Radia Watykańskiego, przygotowywał materiały dla biuletynu biura prasowego Sekretariatu Episkopatu Polski.
za BPJG
ug