Uratujmy Mogiłę Matki Sienkiewicza


Towarzystwo im. Henryka Sienkiewicza apeluje o wparcie inicjatywy ratowania zaniedbanej, samotnej, pokrytej pleśnią brzydoty, mogiły śp. Stefanii z Cieciszowskich Sienkiewiczowej – Matki twórcy „Quo vadis?” na cmentarzu w Okrzei. W tym roku mija jej 135. rocznica Jej śmierci. Inicjatorem akcji jest prezes Towarzystwa – prof. zw. dr. hab. Lech Ludorowski.

Sienkiewicz zamierzał zbudować grobowiec rodzinny na cmentarzu koło Oblęgorka i przenieść tam prochy swojej Matki, zmarłej 1 września 1873 r. Zamiary te pokrzyżował wybuch I wojny światowej, kiedy autor Trylogii wyjechał do Szwajcarii, gdzie kierował Generalnym Komitetem Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce i skąd z miejscowości Vevey przesyłał zebrane pieniądze do niemal wszystkich większych miast polskich (do Częstochowy trzykrotnie – w sumie 38 tysięcy marek.) Tam też zmarł 15 listopada 1916 r. – „Spełnijmy też pragnienie Pisarza” – czytamy w „Apelu”.
Warto z tej okazji przypomnieć, iż Stefania Sienkiewiczowa pochodziła z wielkiego rodu Cieciszowskich herbu Roch-Kolumna, ale po wyjściu za mąż za ubogiego szlachcica Józefa Sienkiewicza żyła skromnie, wręcz ubogo, poświęcając się wychowaniu dzieci. Miała ich sześcioro. Syn Kazimierz został żołnierzem i walczył najpierw w powstaniu styczniowym. Henryk z kolei zdobył światową sławę pisarza noblisty. Oprócz niego także jedna z czterech jego sióstr, Zofia, zajmowała się literaturą. (Nadmieńmy, że została pochowana w 1903 r. na Cmentarzu Kule w kwaterze 12 przy Alei Przemienienia Pańskiego.) Nie bez znaczenia w wychowaniu i edukacji pociech były zainteresowania literackie pani Stefanii. Bez wątpienia kobietę tę cechowały: patriotyzm, wiara, wysoka kultura umysłowa, oczytanie, piękno wysłowienia. Dowodzą tych zalet opowiadania jej autorstwa, drukowane w XIX-wiecznym „Tygodniku Ilustrowanym”, oraz nieznane nam bliżej jej wiersze, o których Henryk Sienkiewicz nadmienił, udzielając wywiadu do prasy na początku 1900 r.: „Co się tyczy pociągu do literatury, to odziedziczyłem go chyba po matce, która pisywała wiersze, (…) matka moja pochodziła z rodziny literackiej, jako spokrewniona z Lelewelami i Łuszczewskimi”.
Jak pisała Matka Sienkiewicza? Będziemy się mogli wkrótce sami przekonać! Bibliofilskie wydanie jej „Opowiadań” z kolorowymi ilustracjami jest bowiem już zapowiadane. Dochód ze sprzedaży książki Towarzystwo przeznaczy na budowę pomnika Autorki. Funkcję „cegiełek” na ten sam cel pełnią także pocztówki z pomnikami Noblisty w Warszawie, Szczawnicy, Rzymie, Vevey. Zarówno książki (po 10 zł w oprawie miękkiej i 20 – w twardej), jak i pocztówki (w cenie 1 zł lub 1,50) wszyscy czytelnicy, którzy zechcą przyczynić się do uratowania Mogiły Matki Sienkiewicza, mogą zamawiać pod adresem Towarzystwa lub wydawnictwa – www.polihymnia.pl. Na konto Towarzystwa należy kierować tak bardzo potrzebne datki. „Z całego serca dziękujemy wszystkim darczyńcom za ich bezinteresowną i szlachetną ofiarność”.
Towarzystwo im. Henryka Sienkiewicza
Zarząd Główny w Lublinie
20-853 Lublin, ul. Żelazowej Woli 17 / 12
Bank PEKAO S.A. IV O w Lublinie:
42 1240 2500 1111 0000 3765 9293
„Grób Matki Sienkiewicza”

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *