Specjalistyczny Szpital Onkologiczny NU-MED, przy ulicy Warszawskiej w Częstochowie, od 1 lipca 2021 roku zawiesił za swoją działalność. De facto – zamknął ją. Do 6 lipca będą działać jedynie poradnie. Szpital funkcjonował w Częstochowie od dwóch lat, miesięcznie przyjmował około 400 pacjentów.
Przyczyną zamknięcia szpitala jest brak uzyskania kontraktu z NFZ. – 25 czerwca otrzymaliśmy z NFZ potwierdzenie, że nie otrzymamy kontraktu na działalność onkologiczną i wówczas zapadała decyzja o zawieszeniu szpitala w Częstochowie – mówi rzecznik Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego NU-MED Jacek Stępnicki.
Szpital funkcjonował w oparciu o trzy formy świadczeń medycznych: poradnię onkologiczną, chemioterapię jednodniową ambulatoryjną i oddział szpitalny. – Chcieliśmy rozwinąć działalność o chirurgię onkologiczną, czyli możliwość wykonywania zabiegów, ponieważ w budynku mieliśmy dwa bloki operacyjne. NFZ na to się nie zgodził. Sześciokrotnie też występowaliśmy o kontrakt na prowadzenie onkologii klinicznej, czyli leczenia chemioterapią z możliwością stosowania programów lekowych. Taką działalność prowadzimy w Tomaszowie mazowieckim, gdzie realizujemy około 30 programów lekowych. NFZ aż sześciokrotnie odrzucił wniosek o onkologię kliniczną dla Częstochowy. T o sprawia, że nie możemy się rozwijać, a zatem nie możemy pacjentom onkologicznym zapewnić kompleksowego leczenia. Dziwi nas stanowisko NFZ, który stwierdził, że nie spełniamy wymogów, bo w Tomaszowie Mazowieckim taki kontrakt otrzymaliśmy – mówi Jacek Stępnicki.
Rzecznik NU-MED podkreślił, że placówka nie zostawi swoich pacjentów bez pomocy. –Jeśli osoby chore wyrażą zgodę, gwarantujemy im kontynuację leczenia. Mogą skorzystać z pomocy w naszych placówkach – w Tomaszowie Mazowieckim, Dąbrowie Górniczej bądź współpracującymi z nami w Katowicach. Zapewniamy też transport do tych placówek – mówi rzecznik Jacek Stępnicki. Jak dodaje, szpital zapewnia także możliwość uzyskania wszelkich informacji drogą telefoniczną lub bezpośrednio pod adresem: ul. Warszawska 30 w Częstochowie.
Kontynuacje leczenia częstochowskich pacjentów mają zapewnić – w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia – następujące jednostki:
- Specjalistyczny Szpital Onkologiczny NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim
- Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny w Dąbrowie Górniczej
- Uniwersyteckie Centrum Klinicznej im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Ponadto rzecznik zapewnia, że wszystkie skierowania na badania diagnostyczne wystawione do 30.06.2021 r. zachowują ważność i będą realizowane w dotychczasowych placówkach. Szczegółowe informacje uzyskamy pod numerami telefonu nr: 503-961-985; 503-962-078; 503-962-117; 516-210-326. Są one aktywne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00.
Ze swej strony zapytaliśmy NFZ o przyczyny nieprzyznania kontraktów Szpitalowi Onkologicznemu w Częstochowie. Czekamy na odpowiedzi.
Szanowni Państwo
uprzejmie proszę o odpowiedzi na pytania:
Jakie były przyczyny nieprzyznania kontraktów na świadczenia medyczne Specjalistycznemu Szpitalowi Onkologicznemu NU-MED przy ulicy Warszawskiej w Częstochowie?
Co to znaczy, że Szpital ?nie spełnia wymogów”?
Czy inne placówki NU-MED-u też nie spełniają wymogów?
Czy zawieszenie działalności Szpitala w Częstochowie będzie odwracalne?
Jeśli tak, to na jakich warunkach?
fot. Facebook SSO NU-MED
1 komentarz
Na prawdę to skandal i zbrodnia. Zbrodnia to absolutnie nie za mocne słowo. To do wym. sprawiedliwości się nadaje. Państwowo kolejki, trudny dostęp do leków, mało specjalistów. Taki piękny obiekt i zamyka działalność w trakcie leczenia ludzi? Dzicz ten kraj. P.S. Może ktoś kontynuowałby ten szpital jeśli nie ten właściciel?