Są duże szanse, że chorzy na chorobę Parkinsona będą mogli nieodpłatnie korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Prawo do bezpłatnej rehabilitacji chorzy utracili kilka lat temu, gdy Narodowy Fundusz Zdrowia zastąpił kasy chorych.
Obecnie Centrala NFZ podjęła decyzję, by na ten cel przeznaczyć ok. 22 mln zł, z tego 2 mln 796 tys. zł ma trafić na Śląsk. Zanim jednak chorzy będą mogli poddać się zabiegom, upłynie trochę czasu, bowiem projekt musi zaakceptować Minister Zdrowia, a poza tym trzeba rozpisać i zorganizować konkurs wśród zakładów leczniczych na usługi.
Choroba Parkinsona zbiera obfite żniwo na całym świecie, liczbę chorych szacuje się na 4,5 mln, w Polsce jest ich blisko 100 tys. Charakteryzuje się ona zaburzeniami ruchowymi, pojawiającymi się w różnych częściach ciała, które z czasem narastają aż w końcu dochodzi u chorego do zakłócenia równowagi i trudności z wykonywaniem najprostszych czynności takich jak wstawanie z krzesła, podnoszenie się z łóżka. Choroba dotyka ludzi starszych, jest związana z procesem starzenia i przypuszcza się, że liczba chorych będzie systematycznie wzrastać.
HP