16 maja Agencja Restrukturyzacji i modernizacji Rolnictwa zakończyła przyjmowanie wniosków o dopłaty od rolników. 10 czerwca mija ostateczny termin, z tym tylko, że za każdy dzień roboczy zwłoki rolnik traci po 1 procencie od dopłaty.
Rozmowa z Dyrektorem Śląskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie Stanisławem Gmitrukiem.
– Od połowy ubiegłego roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa realizuje Sektorowy Programu Operacyjny Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich. Jak przebiega proces przyjmowania wniosków w województwie śląskim?
– Śląski Oddział Regionalny ARiMR w Częstochowie obsługuje w ramach SPO 5 działań: 1.1. Inwestycje w gospodarstwach rolnych, 1.2.Ułatwianie startu młodym rolnikom, 1.5. Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych, 2.4. Różnicowanie działalności rolniczej i zbliżonej do rolnictwa w celu zapewnienia różnorodności działań lub alternatywnych źródeł dochodów oraz 2.6. Rozwój i ulepszanie infrastruktury technicznej związanej z rolnictwem. Do tej pory wpłynęło 55.450 wniosków – najwięcej z powiatu częstochowskiego (8783) i kłobuckiego (6706), najmniej z bieruńsko-lędzińskiego (1459) i tarnogórskiego (1621). Największą popularnością cieszyły się dwa pierwsze wymienione działania. Ogólny wynik, porównaniu do ubiegłego roku, wyniósł ponad 104 procent.
– Jakie warunki należy spełniać, aby skorzystać z dofinansowania w ramach Inwestycji w gospodarstwach rolnych?
– Pomoc na Inwestycje w gospodarstwach rolnych może być przyznana, jeżeli gospodarstwo rolne jest prowadzone przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych, jest żywotne pod względem ekonomicznym lub osiągnie żywotność ekonomiczną po zakończeniu planowanej inwestycji oraz jeżeli gospodarstwo spełnia minimalne standardy w zakresie higieny, ochrony środowiska i warunków utrzymania zwierząt lub je spełni po zakończeniu planowanego przedsięwzięcia.
– Na jaką pomoc można liczyć?
– Przy inwestycjach w gospodarstwach rolnych maksymalny poziom pomocy finansowej wynosi 50 procent kosztów kwalifikowanych projektu lub 60 procent w przypadku gospodarstw położonych na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Jeżeli wnioskodawcą jest “młody rolnik” udział ten może wynieść odpowiednio – 55 procent i 65 procent. Młodym rolnikiem jest osoba, która rozpoczęła po raz pierwszy samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego nie później niż w ciągu ostatnich 5 lat przed datą przyznania pomocy w ramach działania oraz osoba, która w chwili, gdy po raz pierwszy rozpoczęła samodzielne prowadzenia gospodarstwa, nie przekroczyła 40 lat. Natomiast za gospodarstwo położone na obszarze o niekorzystnych warunkach gospodarowania uznaje się gospodarstwo, w którym co najmniej 50 procent użytków rolnych położone jest na obszarach określonych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania objęte Planem Rozwoju Obszarów Wiejskich z późniejszymi zmianami.
– Działanie 1.5. Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych ma na celu wspieranie projektów inwestycyjnych związanych z modernizacją i dostosowaniem do warunków funkcjonowania na jednolitym rynku unijnym zakładów działających na obszarze przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych. Jakie projekty mogą być przedmiotem pomocy?
– Projekty na poprawę warunków sanitarno-higienicznych i weterynaryjnych produkcji, zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko, poprawę jakości produktów, wprowadzanie nowych i modernizacji istniejących technologii produkcji, tworzenie nowych kanałów zbytu, itp. Na te cele można otrzymać refundacje do 50 procent łącznych kosztów kwalifikowalnych, w maksymalnej wysokości 20 mln zł na jeden zakład w okresie trwania programu. Wielkość pomocy finansowej nie może być jednak niższa niż 100 tys. zł.
– Do kogo kierowana jest pomoc dot. działania “Różnicowanie działalności rolniczej i zbliżonej do rolnictwa w celu zapewnienia różnorodności działań lub alternatywnych źródeł dochodów”?
– To działanie jest przeznaczone dla osób fizycznych – rolników i domowników oraz osób prawnych zajmujących się prowadzeniem działalności rolniczej. O pomoc finansową można się ubiegać pod warunkiem, że projekt jest realizowany w miejscowości liczącej do 5 tys. mieszkańców, należącej do gminy wiejskiej lub wiejsko-miejskiej. Dofinansowaniem objęte są między innymi projekty związane z uruchomieniem lub rozwojem działalności dodatkowej w zakresie agroturystyki, usług związanych z turystyką i wypoczynkiem, usług prowadzonych na rzecz rolnictwa i gospodarki leśnej, sprzedaży bezpośredniej produktów pochodzących w większości z własnego gospodarstwa, rzemiosła i rękodzieła, drobnych usług na rzecz mieszkańców obszarów wiejskich, prowadzenia na małą skalę przetwórstwa produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych oraz sprzedaży lub promocji produktów rolnych przez internet. W tym działaniu pomoc realizowana jest również w formie dofinansowania na zasadzie refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych.
– Pomoc w ramach działania Rozwój i ulepszanie infrastruktury technicznej związanej z rolnictwem udzielana jest na budowę, remont lub modernizację dróg wewnętrznych, urządzeń zaopatrujących w wodę, urządzeń do odprowadzania i oczyszczania ścieków oraz sieci i urządzeń zaopatrzenia w energię. Jakie warunki trzeba spełniać, aby można było się ubiegać o dofinansowanie?
– Tak samo jak w poprzednim działaniu, projekt musi być realizowany w miejscowości liczącej do 5 tys. mieszkańców, należącej do gminy wiejskiej lub wiejsko-miejskiej. Beneficjent powinien uzyskać wymagane prawem pozwolenia konieczne do realizowania projektu, musi posiadać na bieżąco uregulowane zobowiązania podatkowe, ubezpieczenia w KRUS lub ZUS, nie pobierać renty w związku z orzeczeniem całkowitej, trwałej niezdolności do pracy, stałej renty rolniczej lub emerytury oraz nie może być dłużnikiem Agencji.
– Skąd można pobrać wnioski o dofinansowanie z działań Sektorowego Programu Operacyjnego oraz gdzie należy je składać?
– Wzory wniosków wraz z wykazem niezbędnych załączników i instrukcjami wypełniania można znaleźć na stronach internetowych Agencji oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wnioski można uzyskać również w placówkach Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Oddziale Regionalnym ARiMR w Częstochowie oraz Biurach Powiatowych Agencji. Pomoc w ich wypełnianiu oferują Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Wypełniony Wniosek wraz wymaganymi załącznikami należy złożyć osobiście lub przez pełnomocnika, listem poleconym lub pocztą kurierską do Oddziału Regionalnego ARiMR właściwego terytorialnie dla miejsca realizacji projektu.
Dziękuję za rozmowę.
URSZULA GIŻYŃSKA