W dniach 3-6 czerwca Gmina i Miasto Szczekociny obchodziły swoje święto. Uroczystość zbiegła się z 210 rocznicą bitwy Tadeusza Kościuszki pod Szczekocinami.
W dniach 3-6 czerwca Gmina i Miasto Szczekociny obchodziły swoje święto. Uroczystość zbiegła się z 210 rocznicą bitwy Tadeusza Kościuszki pod Szczekocinami.
Tegoroczne Dni Szczekocin uświetniła wizyta delegacji z węgierskiej gminy Adony, z którą gmina i miasto Szczekociny podpisała Przysięgę Bliźniactwa w 2001 roku. Specjalnie na tę okazję dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczekocinach przygotowały występ, w trakcie którego zaprezentowały wiersze i piosenki o tematyce węgierskiej. – Nasza współpraca polega głównie na wymianie kulturalnej oraz organizowaniu wspólnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży – mówił burmistrz miasta i gminy Szczekociny, Wiesław Grycner.
W ramach święta przygotowano wiele atrakcji. Jedną z nich był III rajd dzieci i młodzieży na Szlaku Kosynierów z metą w Wywle, gm. Słupia Jdrzejowska, woj. świętokrzyskie. Uczestniczyło w nim ponad 900 osób. Organizatorem zlotu było Towarzystwo Kulturalne im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach. Młodzież gimnazjalna ze Szczekocin, Rokitna i Goleniowa wzięła udział w gminnym konkursie wiedzy z dziejów przyjaźni polsko-węgierskiej. Zwycięzcą została Aleksandra Boroń, uczennica Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach. Ostatniego dnia imprezy odbył się IX Ogólnopolski Turniej Szachowy o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Szczekociny. Wystąpiło w nim 72 uczestników z całej Polski. Najlepszym okazał się Janusz Raszka. Zorganizowano także I Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Szczekociny, w którym sukces odniosło tamtejsze Gimnazjum.
W ramach VI Regionalnego Przeglądu Zespołów Ludowych, Kapel i Śpiewaków wystąpiły 23 zespoły ludowe oraz kapele i soliści z powiatu zawierciańskiego. Główne nagrody powędrowały do zespołów “Goleniowianie” z Goleniowa oraz “Bzowianie” z Zawiercia.
Na uroczyste obchody Dni Szczekocin przybyli: wicemarszałek Województwa Śląskiego – Jan Grela, prezes KZRKiOR – Władysław Serafin i radny Sejmiku Województwa Śląskiego Marian Gajda.
eMKa