Świętowanie patronki muzyki
X Święto Muzyki, od 20 do 23 listopada będzie dla melomanów prawdziwą ucztą. Organizator – Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater – zaprosił wspaniałych solistów z kraju i zagranicy. Przygotował również kilka niespodzianek. – Jubileusz zobowiązuje. Udało się nam sprowadzić do Częstochowy niekwestionowane autorytety świata muzycznego. Wykonają oni utwory, do których nuty sprowadzany nawet z Francji – mówi Krzysztof Pośpiech, główny organizator przedsięwzięcia.
Program X Święta Muzyki 20 listopada w szkołach w Rędzinach zainauguruje finał Turnieju Melomanów. Przeprowadzono po raz pierwszy, a tematem przewodnim byli – Fryderyk Chopin oraz w ramach regionalnej ścieżki edukacyjnej rodzeństwo Reszke – Józefina, Jan i Edward. – Turniej cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczyły w nim dziesiątki uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów gmin: Mstowa, Mykanowa, Kłomnic Kruszyny u Rędzin – mówi Krzysztof Pośpiech.
Nowością jest również cykl „Sławni Kłomniczanie”. – Chcemy prezentować pochodzące z naszego regionu znanych ludzi, którzy odnoszą sukcesy w kraju i na świecie – dodaje Pośpiech. Pierwszym znanym i podziwianym, z którym spotkamy sie 20 listopada o godz. 18.00 w Urzędzie Gminy Kłomnice będzie pochodzący z Kłomnic Tomasz Bugaj, muzyk i dyrygent, dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego Opery Narodowej, poprzednio dyrektor artystyczny i głównym dyrygent Filharmonii Krakowskiej. – Liczymy, że w przyszłości i inne gminy dołączą się do prezentacji swoich słynnych mieszkańców – stwierdza Krzysztof Pośpiech.
W kolejnym dniu – 21 listopada – Stowarzyszenie zaprasza do Filharmonii o godz. 18.30 na wernisaż wystawy „X-lecie Stowarzyszenia Gaude Mater”. O godz. 19.00 rozpocznie się koncert z udziałem wielkich solistów. Wystąpią: Wioletta Chodowicz (sopran) – najlepsza Halka w Polsce, Krzysztof Bednarek (tenor) – jedyny liczący się w kraju tenor bohaterski, o niepowtarzalnym tembr głosowym Daniel Borkowski (bas) oraz gościnnie Amerykanka April Evans (sopran). Śpiewakom i częstochowskiej orkiestrze symfonicznej przewodził będzie Tomasz Bugaj. Równie imponująco zapowiada się repertuar. Wykonane będą utwory z dzieł Moniuszki, Rossiniego, Verdiego, Bizeta, Wagnera, Gounoda, Masseneta i Pucciniego – koncert ponownie zostanie zaprezentowany 22 listopada o godz. 18.00 w kościele św. Wawrzyńca w Borownie.
W tym samym dniu w Częstochowie o godz. 18.00 w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” – przedstawienie teatralne o tematyce muzycznej, „Kolacja na cztery ręce, opowiadające o hipotetycznym spotkaniu Bacha i Haendla. A o godz. 20.00 w kościele św. Jakuba w hołdzie świętej Cecylii zaśpiewają chóry regionu częstochowskiego.
Ostatni dzień 23 listopada w kościołach gmin uczestniczących w obchodach wystąpią chóry regionu częstochowskiego, a o godz. 18.00 w Filharmonii Częstochowskiej rozpocznie się wielki koncert-widowisko. Zaprezentowany będzie na nim film „X-lecie Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater, według scenariusza Grażyny Domaszewicz i Krzysztofa Pośpiecha. – Będzie to wielowątkowa opowieść o naszej historii i naszych bohaterach, między innymi uczestnikach naszych przedsięwzięć. Wykorzystaliśmy w nim zdjęcia Zbigniewa Burdy, Mariusza Domaszewicza, Eugeniusza Grzebieluchy i Roberta Sękiewicza oraz nagrania z płyty „100 lat Szkolnictwa Muzycznego w Częstochowie, nagranej przez uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie. Teksty z kolei czytają aktorzy Teatru im. A. Mickiewicza Czesława Monczka i Antoni Rot – wyjaśnia K. Pośpiech. W drugiej części koncertu wystąpią młodzi muzycy, uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych Maciej Porada, któremu Krzysztof Pośpiech wróży wspaniałą karierę oraz Jakub Staniszewski. Zagra Orkiestra Symfoniczna ZSM im. Żebrowskiego, pod batutą Krzysztofa Pośpiecha.
URSZULA GIŻYŃSKA