W Miejskiej Galerii Sztuki swoje prace prezentowała Justyna Rybak, artystka młodego pokolenia z Częstochowy. Mimo że zaledwie rok temu ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, na koncie ma już szereg prestiżowych nagród i wyróżnień.
Wystawione grafiki stanowiły przekrój twórczego dorobku pani Justyny. Były to plakaty, przygotowane w większości na konkursy, w związku z czym ich tematyka narzucona była niejako z góry. Nie przeszkodziło to artystce w wykazaniu się oryginalnością i indywidualnym podejściem. Jej prace są sugestywne, dosadne w treści, przez co silnie oddziaływają na widza. Choć nierzadko są oszczędne w formie. Na ekspozycji przeważały dzieła wykonane przy pomocy modela, głównie jego twarzy, na którą nałożone zostały różne obrazy.
Na wernisażu obecny był dr hab. Janusz Pacuda z Akademii im. Jana Długosza. Przypomniał bogatą tradycję polskiego plakatu, który w latach 60. i 70. ub. w. był rozpoznawalny na całym świecie. Odniósł się także do prezentacji. – Widać, że w tych pracach rysunek, ikona współgra z tekstem. Justyna skupiła się na takich rodzajach napisów, że niejednokrotnie już same w sobie są one obrazami. Artystka podjęła temat wpływu mediów na ludzi, również na twórcę. Dzisiaj ciężko wymienić konkretne nazwiska, gdyż grafik stał się dla mediów narzędziem. Tym bardziej cieszą ludzie młodzi, którzy wychodzą ponad to, tak jak Justyna – komentuje doktor.
Justyna Rybak, ur. w 1983 r. w Częstochowie. Absolwentka ASP w Katowicach, dyplomy w pracowniach prof. Tomasza Jury i prof. Adama Romaniuka. Uczestniczka kilkunastu wystaw. Laureatka i finalistka licznych festiwali, w kraju i za granicą.
DeKa