Na mapie Miejskiego Systemu Informacji Turystycznej (www.info.czestochowa.pl) pojawiła się nowa warstwa informacyjna: podział miasta na dzielnice. Pojawiła się nieprzypadkowo – coraz więcej osób dzwoni do zespołu MSIT z pytaniem: „w której dzielnicy leży jego ulica?”. Najczęściej administratorzy, którzy chcą powiesić na wyremontowanej elewacji tablicę adresową według nowego wzoru, lecz mają pewne wątpliwości. Wyraźne oznaczenie dzielnic, ulic i punktów adresowych to jedna z ważnych informacji warunkujących krwioobieg miejskiego organizmu.
Graficzne zaznaczenie dzielnicy na mapie miasta w portalu www.info.czestochowa.pl pomoże administratorom posesji w oznaczaniu nowych tablic adresowych na terenie miasta. Na nowych tablicach znajdują się trzy pola: jedno oznacza nazwę ulicy, drugie – numer posesji, a trzecie – nazwę dzielnicy. Kolory tablicy, pomagają stwierdzić na pierwszy rzut oka czy jesteśmy w śródmieściu (brązowo-żółty w tonacji) czy poza jego terenem (niebiesko-żółty).
Warstwa jest półprzezroczysta – można ją włączyć lub wyłączyć.
Wyszukiwanie konkretnych obiektów na naszej mapie jest niezwykle proste: jeśli znamy adres – wybieramy opcję wyszukiwanie „wg adresu” – następnie wybieramy „ulice”, po czym wskazujemy „punkt adresowy”. Na mapie pojawi się z fotograficzną jakością poszukiwane miejsce. Znaleziony punkt adresowy na mapie oznaczony jest w wyraźny sposób i dla ułatwienia otaczają go promieniujące kolorowe kręgi.
Granice dzielnic wytyczył na potrzeby Urzędu Miasta Wydział Geodezji i Kartografii.
W ubiegłym roku minęła 160. rocznica decyzji magistratu o oznakowaniu ulic w Częstochowie – 19 lutego 1849 r. z tej okazji Urząd podjął decyzję o oznakowaniu ulic i numeracji budynków. Tablice w piaskowym kolorze o wymiarach jednego łokcia długości, dwanaście cali szerokości z czarnym dwujęzycznym napisem nazw ulic umieszczono na narożnikach budynków.
19 wówczas istniejących ulic otrzymało 42 tablice: Najświętszej Panny Marii, Ogrodowa, Stradomska, Warszawska, Targowa, Senatorska, Kozia, Poprzeczna, Mostowa, Nadrzeczna, Buźniczna, Garncarska, Wąska, Błotna, Św. Barbary, Św. Rocha, Wieluńska, Biała, Kiedrzyńska. Dziś mamy w Częstochowie 1211 ulic i placów, a w nich 34 tysiące 778 punktów adresowych. Wzory nowych tablic można znaleźć pod specjalnym banerem, na głównej stronie portalu www.czestochowa.pl. Znajdują się tam informacje dotyczące zasad oznakowania budynków w rejonie ścisłej zabudowy i poza nim, wraz z podziałem na strefę zabytkową. Informacje te zostały uzupełnione o mapę strefy zabytkowej oraz rysunki techniczne tablic adresowych.
Co ważne – ze względu na estetykę, umiejscowienie tablic oraz ich czytelność dopuszcza się proporcjonalne skalowanie wymiarów tablicy w górę.
r