Seniorze wypij kawę w dobrym towarzystwie


Trwająca od 2009 roku akcja „Kawiarenka dla Seniora”, realizowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie, staje się popularną formą rozrywki dla starszych częstochowian. W ubiegłym roku, od czerwca do grudnia, z oferty MOPS-u i pubów skorzystało ponad czterysta osób powyżej 60.
roku życia. Za symboliczną złotówkę sprzedano 2621 kaw i herbat.

– To dla nas świetna propozycja. Zamiast siedzieć w domu i myśleć o chorobach możemy się spotkać w miłej atmosferze, poplotkować, zrelaksować – mówią Teresa i Janusz Pochowie, stali uczestnicy akcji MOPS-u.
W tym roku akcja ruszyła 28 maja. Karnety na kawę lub herbatę można odbierać w MOPS-ie przy ul. POW 2, w każdy wtorek i czwartek, w godz. od 10 do 12. Wypić ją będzie można w jednym z ośmiu pubów: Klubie Torra, przy ul. Racławickiej 2; „Pop-Art”, przy ul. Śląskiej 12 a; „Cafe Belg”, przy Al. NMP 32; „Topollino”, przy Al. NMP 67; “Caffe del Corso”, przy Al. NMP 53; „Calendario Di Lavazza”, przy Al. NMP 46 „Czekoladowa Nuta”, przy Al. NMP 71 i „Sport Cafe”, przy A. MNP 59. Po raz pierwszy do przedsięwzięcia przystąpiły „Czekoladowa Nuta” i „Topollino”. – To ciekawa inicjatywa, dlatego z chęcią włączyliśmy się, by otworzyć się na potrzeby osób starszych – mówi właściciel restauracji Filip Szlęzak.
Częstochowscy seniorzy są bardzo aktywni. Wielu uczestniczy w zajęciach Uniwersytetów III Wieku przy Politechnice Częstochowskiej i Akademii im. Jana Długosza. Z rozmachem też działają w lokalnych i dzielnicowych organizacjach. Pozytywnym przykładem jest powstały 28 lutego br. przy Centrum Aktywizacji Lokalnej na Rakowie, przy Al. Pokoju 13, „Klub Optymistów”. – Spotkania zaczęliśmy inauguracją cyklu „Trening pamięci”, prowadzonego pod okiem psychologów. Propozycji jest coraz więcej. Są to prelekcje lekarzy, którzy przybliżają zasady utrzymania zdrowia i sił witalnych u osób starszych czy wykłady policji w ramach akcji „Bezpieczny senior”. Policjanci mówią jak bronić się przed napadem na ulicy czy oszustami nachodzącymi mieszkania. Współpracujemy też dr Hanną Wiśniewską-Śliwińska z Akademii im. Jana Długosza, która mówi o tym, co robić, by się szybko nie starzeć. Organizujemy też wykłady radców prawnych, zajęcia z języka niemieckiego, spotkania z fryzjerami. I naturalnie zachęcamy naszych podopiecznych do fizycznej aktywności, choćby poprzez wspólne rajdy Nordic Walking – wylicza Anna Imielińska opiekunka seniorów z ramienia MOPS-u, podkreślając jednocześnie, iż wszystkie zajęcia są dla seniorów bezpłatne.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *