Sądy polubowne (arbitrażowe) jako alternatywny sposób rozstrzygania sporów


W Polsce sądownictwo polubowne działało już w czasach piastowskich. Szczytowy rozwój przeżywało w XVIII i XIX wieku. Początkowo jako forma “jednania stron”, a w czasie rozbiorów, jako sposób unikania rozstrzygnięć przez sądy zaborców.

W roku 1950 utworzono stały sąd polubowny przy Państwowej Izbie Handlu Zagranicznego. Z czasem zarysowała się jednak tendencja do poddawania pod orzecznictwo sądów polubownych sporów dotyczących również działalności gospodarczej z udziałem inwestorów zagranicznych. Od 17 listopada 1964 roku kodeks postępowania cywilnego stworzył więc możliwość rozstrzygania przez te sądy także innych rodzajów kwestii spornych.
Od 7 maja 2003 roku przy Regionalnej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Częstochowie, ul. Rejtana 25/35, działa Sąd Polubowny. – Sądownictwo polubowne daje stronom możliwość szybkiego rozstrzygnięcia sporu bez konieczności stosowania form procesowych, istniejących w sądownictwie powszechnym. Nasz sąd rozstrzyga spory o prawa majątkowe w szczególności, gdy jedna ze stron prowadzi działalność gospodarczą. Ludzie boją się takiego rozwiązywania konfliktów. Obawiają się stronniczości arbitrów. Jednak rozpatrzenie sprawy jest zgodne z jej specyfiką, ponieważ arbitrami, czyli rozstrzygającymi, są osoby o dużej wiedzy fachowej z dziedziny związanej z rozpoznawanym problemem – mówi Ewa Ucieklak, pracownik RIP-H ds. Sądu Polubownego.
Sąd polubowny może załatwić sprawę znacznie szybciej niż sąd państwowy. Osoby zawierające umowę powinny umieścić pod nią specjalną klauzulę, dotyczącą rozstrzygnięcia potencjalnego sporu przez Sąd Polubowny następującej treści: “Spory wynikłe z niniejszej umowy strony zobowiązują się rozstrzygać polubownie przez Sąd Polubowny przy Regionalnej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Częstochowie-zgodnie z regulaminem tego sądu. Sąd ten będzie rozpatrywał spory w Częstochowie w miejscu swojej siedziby”. – Koszty sądowe spraw są niższe od opłat wnoszonych na rzecz Sądu Powszechnego. Orzeczenia sądu polubownego oraz ugoda przed nim zawarta mają moc na równi z orzeczeniami sądu powszechnego, po stwierdzeniu przez sąd powszechny ich wykonalności – mówi Ewa Ucieklak, pracownik RIP-H ds. Sądu Polubownego.
Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa to także organizator konkursów dla przedsiębiorców. Najbardziej popularnym jest “Jurajski Produkt Roku”. Jego kolejna edycja rozpoczyna się w sierpniu tego roku. Jego celem jest promowanie wyrobów i usług pochodzących z naszego regionu (teren dawnego województwa częstochowskiego).

KK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *