Miejska Galeria Sztuki zaprasza na wystawę prac wrocławskich artystów: Alojzego Gryta i Tomasza Tomaszewskiego.
Alojzy Gryt studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w latach 1956-62, dyplom uzyskał w 1962. Studiował także w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w latach 1961-65. Tu otrzymał dyplom z zakresu rzeźby architektonicznej. Obecnie jest profesorem zwyczajnym na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, instalacjami, plastyką w powiązaniu z architekturą. Warto podkreślić, że wszystkie prace artysty z wymiaru materialnego zawsze prowadzą odbiorcę w stronę sensów duchowych.
Tomasz Tomaszewski studiował rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w latach 1991-97, dyplom uzyskał w pracowni prof. Alojzego Gryta. Tworząc rzeźby zwraca uwagę na ich przezroczystość i odbicie. Aby uzyskać tego rodzaju efekty artystyczne, używa szkła, luster, wody, powietrza, foliowych worków, foliowych pojemników wypełnionych wodą lub powietrzem.
Na wystawie w Miejskiej Galerii Sztuki możemy obejrzeć zaledwie fragment ich twórczości, dwie prace Gryta i czternaście Tomaszewskiego. – W wypadku tego rodzaju twórczości zawsze trudno jest określić, czym są te dzieła. Przy tego rodzaju rzeźbach – nierzeźbach zwykle też pojawia się pytanie, czym jest sztuka, co ma nam dawać? Moim zdaniem twórczość obu artystów jest sztuką konceptualną. Pracują z materią, chcą wyjść poza nią. Tutaj najważniejsze ma być działanie światła, szczególnie u Tomaszewskiego, forma ma zginąć, wtopić się w nasze wyobrażenia, które powstają podczas oglądania – tłumaczy Barbara Major, komisarz wystawy.
Wystawę można oglądać do 8. stycznia.
ANNA WOJTYSIAK