Rzeźba ludowa w Zagrodzie Włościańskiej


W Zagrodzie Włościańskiej przy ul. 7 Kamienic 4 można oglądać dzieła rzeźby ludowej z regionu, pochodzące ze zborów Muzeum Częstochowskiego. Wystawa prezentowana od 30 czerwca zbiegła się z oficjalnym otwarciem zagrody.

Została ona zbudowana w 1909 r. na Wystawę Przemysłowo-Rolniczą. Składała się z 4 budynków: domu mieszkalnego, stodoły, stajni i spichlerza. Wokół otaczał ją piękny ogródek z kwietnikiem i altanką. Od tamtej pory pozostał tylko dom z dwoma izbami, kuchnią, alkową i pokoikiem na poddaszu oraz dwoma piwnicami.
Muzeum Częstochowskie, które od niedawna jest gospodarzem budynku postanowiło pokazać go również wewnątrz. – Jesienią ubiegłego roku przyznano z Urzędu Miasta dodatkowe środki finansowe na prace konserwatorskie, przywracające pierwotny stan budynku. Obecnie zagroda przeznaczona jest do gruntownego remontu i adaptacji na potrzeby Muzeum Częstochowskiego, a wystawa rzeźby ludowej stanowi pretekst do prezentacji blisko 100-letniego obiektu w naszym mieście – powiedział Janusz Jadczyk, dyrektor Muzeum.
Częstochowska kolekcja rzeźb to ponad 500 eksponatów. W 3 izbach zagrody można oglądać prawie 50 dzieł. W największym pomieszczeniu znajdują się rzeźby Stanisława Majewskiego, m.in.: ołtarzowa – “Kto otrze łzy moje”. Kolejna sala prezentuje sceny religijne i z życia wsi autorstwa Józefa Kaczmarka z Chyczy i Zdzisława Purchały z Kosowa w gminie Radków. Kolekcja kapliczek zajmuje najmniejsze pomieszczenie. To dzieła Władysława Sikory z Częstochowy, przedstawiające m.in.: Jasną Górę.

AK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *