Ryszard Majer doktor nauk społecznych, na co dzień w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Społeczny Rzecznik Praw Osób Starszych w ramach projektu Stowarzyszenia Pracy Socjalnej. Wcześniej w administracji publicznej rządowej i samorządowej zajmował się kwestiami polityki społecznej: pomocy społecznej i ochrony zdrowia.
Reprezentował region częstochowski w Sejmiku Województwa Śląskiego (2006-2009) kierując Komisją Polityki Prorodzinnej i Organizacji Pozarządowych. Skutecznie mediował w konfliktach pomiędzy pracownikami a pracodawcami m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, innych jednostkach na terenie województwa.
W latach 2009-2010 jako Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy m.in. kierował zespołem opracowującym pierwszy w Częstochowie Program Wsparcia Seniorów. W ramach programów specjalnych, wprowadziłem opiekę medyczną do przedszkoli, oraz zwiększyłem liczbę usług rehabilitacyjnych dla osób starszych w mieście. Negocjowałem także pierwszy w kraju układ ponadzakładowy dla pracowników pomocy społecznej. Radny miasta Częstochowy (2010-2014) działa m.in. w Związku Komunalnym Wodociągów i Kanalizacji, dbając o to, by ceny usług komunalnych w mieście i regionie były jak najniższe a jakość życia systematycznie się podnosiła.
Świętej Pamięci Lech Kaczyński Prezydent RP odznaczył R. Majera Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność publiczną. Żona, Jolanta jest lekarzem, ma dwójkę dzieci: Hannie i Rafała, uczęszczających do SP nr 13 w Częstochowie.
Od 2011 pełni społecznie funkcje Rzecznika Praw Osób Starszych, udziela informacji, porad i promuje rozwiązania prosenioralne (organizował m.in. bezpłatne kursy komputerowe dla osób starszych. Skutecznie interweniował także w sprawach indywidualnych na rzecz osób, którym nikt nie chciał udzielić pomocy.
Godne życie w Regionie Częstochowskim
W Sejmiku Województwa Śląskiego będę zabiegał o godne życie w Regionie Częstochowskim, poprzez:
Praca za godne pieniądze:
• aktywizacja i szkolenia dla osób po 45 roku życia;
• preferencyjne warunki zatrudnienia dla osób w wieku przedemerytalnym;
• inwestycje w nowe technologie, które poszerzą możliwość zatrudnienia także w regionach wiejskich oraz rozwój środowiska akademickiego w tym powołanie Uniwersytetu Częstochowskiego;
Zdrowiej w jesieni życia
• rozwój nadzorowanego przez sejmik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego NMP w szczególności onkologii, geriatrii, szpitalnego oddziału ratunkowego;
• rozwój rehabilitacji, zwiększenie jej dostępności także w obszarach wiejskich;
• wsparcie dla osób starszych, finansowe, socjalne, zdrowotne;
Poprzez stowarzyszenia i dla stowarzyszeń
• wsparcie organizacji przy pisaniu wniosków grantowych;
• preferencyjne granty dla małych organizacji: kół parafialnych, kół Gospodyń Wiejskich; Ochotniczą Straż Pożarną, Gminne Domy Kultury, Biblioteki;
Bezpieczniej w domu i dzielnicy
• Poprzez projekty specjalne adresowane m.in. do młodzieży należy zwiększyć bezpieczeństwo naszych ulic i dzielnic;
• Zwiększyć bezpieczeństwo konsumentów poprzez ograniczenie złych praktyk nieuczciwych sprzedawców.
W Internecie:
www.rpos.pl
www.ryszardmajer.pl
r