Rok 2011 – rokiem sukcesu w Gminie Poraj


Samorząd gminny zrealizował zdecydowaną większość planowanych na 2011 rok zadań. Wiele z nich dzięki środkom unijnym. Rok 2011 był rokiem największych od kilkunastu lat inwestycji w Gminie Poraj. Każda z nich poprawia jakość życia mieszkańców.
W minionym roku pozyskano blisko 10 mln złotych środków zewnętrznych, głównie unijnych, na realizację kluczowych inwestycji i zadań.

Ze środków unijnych zrealizowano (lub realizowane są): modernizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju; budowa budynku wielofunkcyjnego w Masłońskich; termomodernizacja budynku Urzędu Gminy; budowa placów zabaw w miejscowościach gminy; zagospodarowanie zbiornika wodnego – basen kąpielowy w Żarkach Letnisku, służący mieszkańcom Zagłębia, Śląska i Częstochowy; kompleksowe zagospodarowanie terenów rekreacyjnych; termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Choroniu; indywidualizacja procesu nauczania wczesnoszkolnego w gminie; budowa oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnej w Jastrzębiu; budowa fitness – parku w Poraju.

Najważniejsze działania podjęte w 2011 roku

Uporządkowanie gospodarki wodno – ściekowej:
Zbudowano kanalizację i oczyszczalnię ścieków w Jastrzębiu, która była największą inwestycją w gminie. Odwodniono znaczną część gminy, przeznaczając rozsądne środki na odtworzenie i przebudowę rowów, przepustów, kolektorów w najbardziej newralgicznych miejscach.

Oświata i wychowanie:
Oddano do użytku rozbudowaną część Gimnazjum w Poraju oraz halę sportową w Masłońskim i budynek wielofunkcyjny. W tym roku rozpoczną się prace przy budowie przedszkola w Żarkach Letnisku. Nieustannie czynione są starania o rozwój bazy dydaktycznej oraz podnoszenie jakości kształcenia w szkołach podległych Gminie Poraj.

Kultura fizyczna i sport:
Wspierano rozwój kultury fizycznej i sportu, stwarzając warunki i możliwości dzieciom i młodzieży do rozwijania zainteresowań sportowych, poprzez stworzenie atrakcyjnej oferty sportowej. Intensywnie rozbudowywana jest infrastruktura sportowa: rampa, boiska do plażówki, siłownia zewnętrzna. Pomoc finansową uzyskały kluby sportowe, zorganizowano szereg imprez sportowych o charakterze ogólnopolskim, regionalnym i gminnym. Za działania w zakresie kultury fizycznej i sportu Gmina otrzymała tytuł „Lidera Sportu” oraz Certyfikat Polskiego Klubu Infrastruktury Sportowej „Sportowa Gmina”.

Kultura:
Działania zmierzały do budowy pozycji Gminy Poraj, jako wiodącego ośrodka kulturalnego regionu. Zorganizowano szereg imprez kulturalnych oraz zmodernizowano Gminny Ośrodek Kultury w Poraju, który przeszedł kompleksową przebudowę, zarówno wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Ekologia:
Prowadzona jest wielokierunkowa działalność zorientowana na ochronę środowiska. Najistotniejszym elementem budowania pozycji świadomości ekologicznej w gminie, oprócz edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży, stanowi włączenie i zaangażowanie mieszkańców oraz turystów do działań proekologicznych poprzez realizacje programów: „Czysty Las, Czyste Letnisko” (ministerialna nagroda „Lidera Polskiej Ekologii”) i „Zalew w Poraju, czysto jak w raju”. Prowadzone są zorganizowane zbiórki z zamiarem uporządkowania gospodarki odpadami: selektywna zbiórka odpadów, zużytych opon, baterii, śmieci wielkogabarytowych oraz sprzętu RTV i AGD. Zakupiono ponad 100 koszy parkowych. Gmina Poraj przystąpiła do opracowywania Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Przeprowadzone zostały konserwacyjne zabiegi najcenniejszych skarbów przyrodniczych w gminie.

Drogi i oświetlenie:
Przeprowadzono modernizację kilku odcinków dróg (m.in. ul. Partyzantów w Choroniu i ul. Sportową w Masłońskim) oraz zamontowano świetlenie uliczne, w kilku newralgicznych miejscach, celem zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców.

Zagospodarowanie i ład przestrzenny:
Od początku kadencji władze gminy podjęły działania estetyzacji Gminy Poraj, dążąc do tego aby w naszej gminie było nie tylko czysto, ale również ładnie i schludnie. Aby z naszej przestrzeni publicznej zniknęły panoszące się dotąd, urbanistyczny bezład, wizualny marazm i brzydota. Zrewitalizowano skwer im. J.Piłsudskiego w centrum Poraja, powstał obelisk upamiętniający hrabiostwo Raczyńskich w Żarkach Letnisku oraz przeprowadzono prace restauracyjne przy mogile żołnierzy w Dębowcu oraz grobie wojennym w Żarkach Letnisku.
Bezpieczeństwo publiczne:
W Urzędzie Gminy powołane zostało Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Zespół Reagowania Kryzysowego przy Wójcie Gminy. Na bieżąco dofinansowywane były jednostki ochotniczych straży pożarnych, poprzez zakup pojazdów oraz niezbędnego sprzętu, także dla straży zawodowej i policji. Montowany jest monitoring gminy.

Sprawniejsza administracja publiczna:
Celem stała się bardziej profesjonalna obsługa mieszkańców i interesantów w Urzędzie Gminy. Utworzono Biuro Podawcze i Informacji, wyremontowano salę sesyjną oraz podnoszono jakość obsługi interesantów. Przeprowadzono termomodernizację budynku Urzędu Gminy.

Promocja Gminy:
Prowadzona jest szeroka działalność w zakresie promocji i public relations. Po dziesięcioletniej przerwie zorganizowano Dni Gminy Poraj. Odbyły się wybory Miss Gminy Poraj. Założono strony internetowe dla każdego sołectwa i organizacji pozarządowej. Kontynuowana jest współpraca międzynarodowa z partnerskimi samorządami. Wspierane są lokalne organizacje pozarządowe.

Władze Gminy zabiegają skutecznie o rozwiązywanie lokalnych problemów, mając jednocześnie na względzie dobro i rozwój całej Gminy. Powszechnie zauważalne stały się pozytywne zmiany w stylu i modelu zarządzania oraz diametralny wzrost aktywności i kompetentnych działań urzędu wójta oraz Urzędu Gminy Poraj.
Najważniejsze jednak, że rok 2011 spożytkowany został także na budowanie podstaw do dalszego rozwoju Gminy, zarówno w wymiarze społecznym jak i gospodarczym. Wszystkie te działania tworzyły spójną politykę rozwoju gminy, dynamiczną i zawsze zgodną z potrzebami mieszkańców.

Wójt Gminy Poraj
Łukasz Stachera

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *