Ciekawskie łosie.
Dr hab. Mirosław Ratkiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku potwierdza, że łoś jest zwierzęciem niezwykle ciekawskim, niebojącym się człowieka. Dlatego jeśli wyjdzie na drogę, to może na niej stać dosyć długo.
Ciekawskie łosie.
Dr hab. Mirosław Ratkiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku potwierdza, że łoś jest zwierzęciem niezwykle ciekawskim, niebojącym się człowieka. Dlatego jeśli wyjdzie na drogę, to może na niej stać dosyć długo. Może się też dziwnie zachować w reakcji na światła samochodu. Mijając łosia trzeba więc zachować daleko idącą ostrożność. Naukowcy nie mają całkowitej pewności, dlaczego łosie podchodzą pod ruchliwe drogi: czy przyciągają je tam zakrzaczenia, czy czują się tam bezpieczniej, bo nie grożą im wilki. Zimą do dróg przyciąga je sól, którą lubią zlizywać. Czasem można nawet zobaczyć łosie klęczące przy drodze na przednich kończynach, co wygląda tak, jakby zwierzę się modliło.
W Podlaskiem, gdzie łosie występują najliczniej dochodzi rocznie do kilkudziesięciu wypadków drogowych z ich udziałem, w całej Polsce – do ponad 100 wypadków. Rocznie wyniku zderzenia samochodu z łosiami giną w Polsce 1-2 osoby. W takich sytuacjach to nie łoś jest zabójcą, ale prędkość samochodu, bo kierowca najczęściej traci panowanie nad samochodem. Dlatego tam, gdzie są łosie, bezwzględnie należy zwalniać.
Materiał dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
UG