Na ścianach Galerii Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” swoje prace prezentuje jeden z najbardziej rozpoznawalnych częstochowskich artystów Bartosz Frączek. Wernisaż odbył się 16 stycznia br.
WYSTAWA MALARSTWA
Bartosz Frączek jest jednym z tych malarzy, których dzieła od razu zdradzają nazwisko autora. Będąc twórcą wciąż jeszcze młodego pokolenia, wypracował charakterystyczny tylko dla siebie styl. Inspiracje zaczerpnięte z malarstwa przełomu XIX i XX wieku by najmniej nie stanowią podstaw do zarzutów o wtórność czy brak świeżości.
Artysta konsekwentnie opowiada swoją historię. Poszczególne płótna cechuje powtarzalność motywów, co paradoksalnie podsyca uczucie różnorodności. Ulubionym tematem Bartosza Frączka są kobiety. Przedstawione w różnych sceneriach – w domowym zaciszu, na spacerze czy podczas wakacyjnego urlopu – w towarzystwie specjalnie dobranych elementów martwej natury bądź zwierząt. Ta spójność, a zarazem kolorystyczna rozmaitość prezentacji sprawiają, że zarówno wspólna prezentacja dzieł daje olbrzymią ilość artystycznych doznań, jak i każdym z obrazów można delektować się oddzielnie.
Właśnie feerie użytych barw stanowią najważniejszą zaletę twórczości częstochowianina (czym potrafi skutecznie zarażać, jak podkreślają jego studenci z Akademii im. Jana Długosza).
Dzięki tym cechom Bartosz Frączek doczekał się już wielu pochlebnych recenzji, w tym także za granicą. „(…) Wychodzi nam naprzeciw bardzo przyjazne malarstwo Bartosza Frączka, nie ma żadnej agresji w treści i formie, za to dużo spokoju i kontemplacji, żeby nie powiedzieć przytulności. Wprawdzie kolory rozwijają mocny ruch, ale ludzie na obrazach trwają przeważnie w powściągliwej, wyczekującej pozie. (…) Znalazł on na wskroś niezwykłą kombinację dźwięków kolorów nie kompromitując elementów mieszczańskich, które odzwierciedla.” – możemy przeczytać w katalogu do wystawy. (Przytoczone fragmenty są częścią wykładu Jürgena Weichardta z Oldenburga, odczytanego 17 października 2009 r. podczas wernisażu w Burggaelrie w Jever w Niemczech.)
BARTOSZ FRĄCZEK, ur. w 1974 r. w Częstochowie. Ukończył studia w Instytucie Plastyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej (obecnie AJD), Dyplom z malarstwa z wyróżnieniem w pracowni prof. Wincentego Maszkowskiego (1999 r.). Doktorat na ASP w Krakowie (2009 r.). Pomysłodawca i kurator Międzynarodowego Biennale Miniatury. Czterokrotny stypendysta prezydenta Częstochowy w dziedzinie kultury. Współorganizator wielu projektów artystycznych. Ma na kocie 33 wystawy indywidualne i ponad 110 zbiorowych. Nagrodzony w wielu konkursach międzynarodowych. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz upowszechnianiem kultury plastycznej.
Na podstawie tekstu z katalogu do wystawy.
DeKa