FILHARMONIA CZĘSTOCHOWSKA IM. BRONISŁAWA HUBERMANA
25 maja, godz. 20.30
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, Olsztyn
Carl Orff – CARMINA BURANA
Otwarcie Rynku w Olsztynie
Wystąpią:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Chór Filharmonii Częstochowskiej “Collegium Cantorum”
Społeczna Szkoła Baletowa
Katarzyna Grysko, Kinga Szablowska, Lukas Huzik, Łukasz Zasik – soliści baletu
Julian Kuczyński – baryton
Adam Klocek – dyrygent
Janusz Siadlak – przygotowanie chóru
Michał Zubkow – choreografia
Spektakl muzyczno – baletowo – pirotechniczny z udziałem 150 artystów, oparty na kantacie scenicznej pt. “Carmina Burana” Carla Orffa będzie głównym punktem programu „Otwarcia rynku w Olsztynie”.
Przed godz. 21.00 w rytm muzyki klasycznej pirotechnicy będą odpalać fajerwerki.
Uroczystość poprowadzi Marek Ślosarski – aktor Teatru Powszechnego w Łodzi – wstęp wolny.
26 maja, godz. 12.00
Sala koncertowa
FILHARMONIA malucha
Pierwszy w Częstochowie Koncert Wiosenny muzyki klasycznej dla maluchów, niemowlaków i dzieci w brzuszkach pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy.
Wystąpi Kwintet Dęty Blaszany w składzie: ● Roman PEŁKA – trąbka ● Robert NIEPOSTYN – trąbka ● Michał KANAWKA – waltornia ● Robert ZUG – puzon ● Marcin WOJACZEK – tuba
W repertuarze m.in. dzieła Haendla, Purcella, Clarka, Bacha, Czajkowskiego, Manciniego, Straussa (syna) i innych kompozytorów. A także dużo zabawy dla najmłodszych i ich rodziców.
____________________________
FILHARMONIA malucha jest nie tylko okazją do tego, aby wspólnie z dzieckiem wybrać się na koncert i w odpowiednich, przystosowanych dla małych dzieci warunkach przeżywać wspólnie radość ze słuchania żywej muzyki. To także możliwość pierwszej edukacji muzycznej najmłodszych i ich rodziców.
FILHARMONII malucha to także:
specjalnie dobrana muzyka, dostosowana do percepcji maluchów, niemowlaków i dzieci w brzuszkach;
muzyka na „wyciągnięcie ręki” (dosłownie), gdyż dzieci siadają na scenie wśród muzyków, w bezpośrednim ich sąsiedztwie!;
podczas koncertu prezentują się zawodowi muzycy, którzy z bliska wykonują muzykę i prezentują swoje instrumenty oraz ich brzmienie; a po koncercie są do dyspozycji naszych najmłodszych!
oprócz obcowania z żywą muzyką w wirtuozowskim wykonaniu, dzieci uczestniczą w zabawach muzycznych /animacjach/;
na terenie budynku zlokalizowane jest Muzyczne Miasteczko dla bardziej niecierpliwych i podenerwowanych maluchów, a także liczne udogodnienia dla najmłodszych i ich rodziców (parking dla wózków, przewijak dla niemowląt, widownia dla przyszłych mam, etc.).
dla rodziców prowadzone są działania edukacji rodzicielskiej.
Bilety do nabycia w kasie Filharmonii Częstochowskiej oraz w sprzedaży internetowej na stronach: www.yamahaczestochowa.pl www.filharmoniamalucha.pl
27 maja, godz. 11.00
Konferencja prasowa związana z tegoroczną edycją Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego IX HOT JAZZ SPRING 2013.
Festiwal odbędzie się w dniach 31 maja – 2 czerwca.
Organizator: Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego
Współorganizator: Filharmonia Częstochowska im. B. Hubermana
Miejsce: Filharmonia Częstochowska im. B. Hubermana (wejście od ul. Garibaldiego).
2 czerwca, godz. 11.00
Niedzielny Poranek z Filharmonią – Galeria Jurajska
„MUZYKA DLA SMYKA” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Lechosława Nowaka oraz zespołu The Sunday Singers
Najmłodszych w Dniu Ich Święta zapraszamy na muzyczną zabawę w rytm melodii znanych z małego i dużego ekranu! Nie zabraknie konkursów z nagrodami! – wstęp wolny
W załącznikach – plakaty.
MUZEUM CZĘSTOCHOWSKIE
22 maja, godz. 17.00
Spotkanie Literackie XLI – promocja książki prof. AJD Elżbiety Hurnikowej „Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Zarys monograficzny” (Katowice 2012).
Kolejne ze spotkań współorganizowanych z Towarzystwem Literackim im. Adama Mickiewicza Oddział w Częstochowie. Prowadzenie: dr Elżbieta Wróbel, wstęp wolny.
Miejsce: Ratusz
22 maja, wg harmonogramu
Światowy Dzień Różnorodności Biologicznej
Szczegóły na: www.multicentrum.muzeumczestochowa.pl
Miejsce: Multicentrum „Zodiak”
22 maja, godz. 19.00
Popkulturowe przyjemności: „Comic Book Confidential” – projekcja filmu dokumentalnego
Tym razem w ramach poszukiwań popkulturowych przyjemności Centrum Promocji Młodych zaprasza na seans jednego z najważniejszych dokumentów o komiksie „Comic Book Confidential” w atrakcyjny sposób łączy wywiady, materiały archiwalne i animację, przedstawia historię komiksu zza oceanu, aż do końca lat 80. Ten pełnometrażowy film jest portretem 22 najbardziej znaczących artystów tworzących komiksy, powieści graficzne i paski komiksowe w Ameryce Północnej. Łukasz Gręda tak pisał o tym obrazie: Comic Book Confidential dowodzi, że historia amerykańskiego komiksu miała równie burzliwy przebieg, co dzieje rock and rolla. Dzięki takim artystom jak Robert Crumb, Will Eisner czy Art Spiegelman, dokonała się prawdziwa rewolucja. Komiks „wydoroślał”, przestał być medium wyłącznie dla dzieci. Stał się częścią amerykańskiej kontrkultury. Jak się okazuje, między rysunkowymi kadrami można ukryć zapas dynamitu, przy którym bledną wszystkie punkowe kawałki razem wzięte – wstęp wolny.
Miejsce: Centrum Promocji Młodych, Willa Generała, al. Wolności 30
/A. Florczyk/
24 maja, wg harmonogramu
Europejski Dzień Parków Narodowych
Szczegóły na: www.multicentrum.muzeumczestochowa.pl
Miejsce: Multicentrum „Zodiak”
24 maja, godz. 10.00
Uzależnieniom STOP – otwarcie wystawy fotograficznej
Miejsce: Ratusz – Sala Reprezentacyjna
24 maja, godz. 17.30
Gawędy Historyczne w Willi Generała: Architektura Częstochowy – Dom Biegańskiego
Wykład dr. Juliusza Sętowskiego
Miejsce: Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy, Willa Generała, al. Wolności 30
Informujemy, że już w najbliższy piątek 24 maja ośmioosobowa grupa polskiej młodzieży, w tym również z Częstochowy, wyjedzie do Lwowa gdzie wspólnie z ośmioosobowym zespołem młodzieży ukraińskiej pod okiem Valerego Sobeckiego, dyrektora lwowskiego Teatru „My” oraz Anny Biernackiej z Centrum Promocji Młodych Muzeum Częstochowskiego przygotowywać będą widowisko plenerowe pod nazwą “Wspólna Scena”.
Mieszkańcy Lwowa będą mogli obejrzeć je 8 czerwca, mieszkańcy Częstochowy podczas tegorocznej Nocy Kulturalnej 29 czerwca na terenie Centrum Promocji Młodych w Willi Generała przy al. Wolności 30.
Spektakl zaprezentowany zostanie również we Włocławku na zaproszenie Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego oraz podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki FortMissia na Ukrainie.
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu „Młodzież w działaniu”, akcja 3.1 Współpraca z Sąsiednimi Krajami Partnerskimi.
/Anna Biernacka/
28 maja
Termin składania prac w konkursie na pamiętnik literacki „Pierwsze śniegi, pierwsze wiosny…”
W 90. rocznicę urodzin Ludmiły Marjańskiej
Regulamin w załączniku i na stronie www.muzeumczestochowa.pl
wrzesień 2012 – czerwiec 2013
Działalność edukacyjna prowadzona zgodnie z ofertą ze szczególnym uwzględnieniem zajęć w MULTICENTRUM ZODIAK.
/Janusz Jadczyk/
OŚRODEK PROMOCJI KULTURY „GAUDE MATER”
24 maja, godz 17.00
Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” i Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza Oddział w Częstochowie zapraszają na wieczór autorski prof. Mariana Kisiela, poety, literaturoznawcy i krytyka. Prowadzenie – dr Joanna Warońska.
Miejsce: Sala OPK „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1
MIEJSKA GALERIA SZTUKI
i
OŚRODEK KULTURY FILMOWEJ
Ostatnio częstochowianie mieli okazję spotkać się z Miejską Galerią Sztuki na Placu Biegańskiego, podczas wydarzenia Sztuka dla każdego. Podtrzymując to zachęcające hasło, tym razem Galeria zaprasza do swoich sal wystawowych, gdzie 24 maja o godz. 18.00 otwarte zostaną nowe wystawy.
Włoskie odcienie i smaki
Dlaczego, my ludzie Północy, tak bardzo lubimy Włochów? Za kuchnię i beztroski luz, za skuter Lambretta i Fiata 126; za pizzę, cappuccino, parmezan; za Versace, Pradę, Armaniego; za Mastroianniego, Sophię Loren; za wino i grapę, za słońce i fascynujące krajobrazy – wszystkie te „smaki Włoch” należą do podstawowego kanonu naszego postrzegania kultury włoskiej i są źródłem fascynacji tym krajem. Również i artystom Włochy dają możliwość czerpania motywów i tematów. Takie urozmaicone spojrzenie na Włochy jako źródło inspiracji proponujemy widzom na wystawie Smaki Italii.
Na wystawie zobaczyć można wybrane obrazy i rysunki powstałe zarówno jako efekt podróży do tego kraju, jaki i wyobrażeń na podstawie lektur i kontaktu z kulturą Morza Śródziemnego. Są one bezpośrednim odzwierciedleniem wrażeń lub sugestią tematu. Malarska część wystawy to w znacznej mierze światło, barwa, energia i powietrze Toskanii, natomiast czarno-białe fotografie Dariusza Czai powstały podczas podróży do Apulii – regionu Włoch położonego najdalej na południu. W tym przypadku termin południe oznacza nie tylko położenie geograficzne, także specyfikę mentalną i kulturową mieszkańców tego regionu. Zdjęcia, w połączeniu z niepokojącym i z wciągającym tłem muzycznym – tarantelą, mają przynajmniej sygnalizować niepowtarzalny klimat tamtych miejsc. I dlatego część wystawy zyskała własny, wyróżniający tytuł – MEZZOGIORNO (Południe).
Wystawa ma poza tym charakter swoistej międzynarodowej i międzykulturowej konfrontacji. Oto bowiem jako osobną część zobaczyć będzie można prace graficzne artystów włoskich – ze zbiorów Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.
Autorzy wystawy: Stanisław Baj, Andrzej Bednarczyk, Andrzej Borowski, Adam Brincken, Dorota Brincken, Marta Brincken-Czech, Dariusz Czaja, Arek Karapuda, Agnieszka Kicińska, Magdalena Laskowska, Maja Maciejowska, Leszek Misiak, Kinga Nowak, Elżbieta Prusinowska, Artur Przebindowski, Mirosław Sikorski, Edyta Sobieraj, Jacek Sztuka, Jacek Waltoś, Dariusz Vasina oraz włoscy graficy – uczestnicy przeglądów Małe Formy Grafiki w Łodzi.
Intymny świat Judyty Bernaś
Drugą wystawą inaugurowaną 24 maja jest wystawa twórczości Judyty Bernaś pt. Zacisze. Artystka związana z Częstochową przez jeden z etapów edukacji – studiowała tu kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (dyplom w 2008), kilkakrotnie prezentowała w Częstochowie swoją twórczość (wystawy w Konduktorowni, w Galerii OKP Gaude Mater i w Miejskiej Galerii Sztuki). Była też stypendystką Prezydenta Miasta Częstochowy. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (Grafika Warsztatowa – dyplom w 2005). W 2012 r. została doktorem sztuki w dziedzinie: sztuki plastyczne. Mieszka w Będzinie, pracuje jako asystent w Pracownia Działań Multigraficznych prof. Ewy Zawadzkie na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2012 r. uzyskała tytuł doktora sztuki w dziedzinie: sztuki plastyczne, w dyscyplinie artystycznej: sztuki piękne.
Tym razem dla MGS w Częstochowie przygotowała niełatwą, choć niezwykle poruszającą wystawę pt. Zacisze. Za drzwiami galerii czeka na odbiorcę wyizolowany świat zadumy i refleksji rozgrywający się w równoległym wymiarze ludzkiego losu… Scenariusz pokazu oparty jest na dwóch przeciwstawnych pojęciach: sacrum i profanum. Zarówno część prezentacji dot. roli kobiety we współczesnej religii, jak i druga część dot. intymności międzyludzkiej wpisane są w kulturowy kontekst miejsca, czasu i roli artystki-kobiety. Zgromadzone na wystawie prace powstały na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Na ich przykładzie, można zaobserwować rozwój procesu artystycznego autorki, który z upływem czasu nabiera coraz bardziej krytycznego komentarza do zastanej rzeczywistości. Niektórzy krytycy sztuki nazwaliby tego typu działanie zaangażowanym komentarzem. Delikatność i subtelność formy wyrazu artystycznego prac Judyty Bernaś stoi w opozycji do treści dzieła, która nie pozwala widzowi na obojętne przejście obok nich. Autorka prowadzi dialog warsztatu grafika ze sztukami wizualnymi koncentrując się na przesłaniu dzieła.
Lekcje widzenia
Film Imagine Andrzeja Jakimowskiego, który od 24 maja pokazywać będzie OKF, to szczególna pozycja w programie kina, ale też galerii. Oto bowiem w fabularnej opowieści o ośrodku dla osób niewidomych, w którym uczyć się mają oni samodzielności, odbywają się niezwykłe lekcje oglądania świata. Ian – sam niewidzący – uczy swoich podopiecznych uruchamiania wyobraźni oraz wszystkich zmysłów, które mogą zastąpić wzrok. Umiejętność widzenia zyskuje u Jakimowskiego najgłębszy wymiar, tak potrzebny w kontaktach ze sztuką.
Niezaprzeczalnym walorem Imagine są urzekające zdjęcia filmowe Adama Bajerskiego, a smaku dodaje sceneria, w której rozgrywają się wydarzenia – południe Europy, Lizbona.
Seanse codziennie o 18.30 do 30 maja.
/Joanna Matyja/
Plakaty w załącznikach.
TEATR IM. ADAMA MICKIEWICZA
Zaproś swoją Mamę na komedię romantyczną do … Teatru!
Zaproszenie do Teatru to prezent, który z pewnością sprawi Jej wielką radość!
W Kasie biletowej przepiszemy wykupione miejsca na eleganckie zaproszenie (bezpłatnie).
Propozycje:
– Spektakl w reż. Jerzego Bończaka p.t. „Przyjazne dusze” – 25 maja, godz. 19.00,
– „Wieczór Kabaretowy Artura Andrusa” – 26 maja, godz. 19.00
BIBLIOTEKA PUBLICZNA
IM. DR. WŁADYSŁAWA BIEGAŃSKIEGO
Biblioteka bierze udział w programie
Orange dla bibliotek!
Biblioteka Publiczna im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie przystąpiła w tym roku do kolejnej edycji programu ORANGE DLA BIBLIOTEK, którego organizatorem są Orange Polska i Fundacja Orange.
Fundacja rozpoczęła swoją działalność w 2005 roku, a jej najważniejszymi programami, które realizuje są: Telefon do Mamy, Dźwięki Marzeń, Akademia Orange oraz Orange dla bibliotek.
Celem programu Orange dla bibliotek jest wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększenie dostępu do nowych technologii komunikacyjnych i promocję ich wykorzystania tak, by biblioteki stały się nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi centrami informacyjnymi, kulturalnymi i edukacyjnymi.
W 2010 r. pozyskaliśmy dotację w wysokości 2.003,42 zł na pokrycie części kosztów dostępu do Internetu wykorzystywanego przez Bibliotekę Główną i niektóre filie biblioteczne w swojej bieżącej działalności kulturalno-edukacyjnej. W 2011 r. z dotacji w wysokości 23.558,97 zł pokryliśmy, w znacznym stopniu, koszty dostępu do Internetu, kupiliśmy również multimedialne programy edukacyjne dla najmłodszych. W 2012 r. przyznano nam dotację w wysokości 15.830,68 zł, która w całości została przeznaczona na pokrycie kosztów dostępu do Internetu. Dotacja przyznana Bibliotece w 2013 r. to kwota 47.251,58 zł. Celem darowizny jest edukacja oraz popularyzacja wykorzystania Internetu przez pracowników i użytkowników Bibliotek, a w szczególności na zapewnienie dostępu do szerokopasmowych łączy internetowych w placówce głównej i filiach.
/Beata Grzanka/
AGENCJA ROZWOJU REGIONALNEGO
Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A. wraz z Technoparkiem Gliwice zaprasza na bezpłatne spotkanie informacyjne nt. Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego na lata 2013–2020. Spotkanie odbędzie się 27 maja, o godz. 10.00 w Częstochowskim Parku Przemysłowo – Technologicznym (sala nr 3).
Głównym tematem będzie rola Regionalnych Strategii Innowacji w budowaniu gospodarki opartej na wiedzy. Na spotkaniu przedstawiony zostanie zarys możliwości wsparcia innowacji w ramach RPO 2014-2020, a także zaprezentowana zostanie rola Instytucji Otoczenia Biznesu we wspieraniu innowacji.
Program spotkania w załączniku
POWIATOWY URZĄD PRACY
W najbliższy czwartek, 23 maja Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie wraz z partnerami zaprasza na Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości, które odbędą się w Częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, przy ul. Wały Dwernickiego 117/121.
Targi są organizowane w ramach projektu pn. “Aktywność-Jakość-Praca-IV” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
R