Altanka ogrodowa to miejsce wypoczynku, które najczęściej oblegane jest podczas ciepłych miesięcy. To właśnie tam można odpocząć, zrelaksować się, a także miło spędzić czas ze swoimi znajomymi.
Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się nad postawieniem tego typu konstrukcji we własnym ogrodzie – zwłaszcza, że nie wymaga ona pozwolenia (o ile nie przekracza wskazanej w prawie powierzchni). Szczególną częścią każdej konstrukcji w typie altany jest dach. To właśnie on chroni przed deszczem, śniegiem oraz nadmierną ilością promieni słońca. Z czego najlepiej jest go wykonać? Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu. Już dziś sprawdź najczęstsze pokrycia dachów altan i zainspiruj się!
Poznaj materiały, dzięki którym z powodzeniem pokryjesz dach altany
Dach altany ogrodowej może zostać wykonany z różnego rodzaju materiałów. Najważniejsze, by pasowały one zarówno do charakteru budynków, jak i ich stylu – jak dobrze wiemy, współczesne altanki występują w naprawdę wielu wariantach; począwszy od tych klasycznych, przez bardziej awangardowe zarówno formą, jak i samą konstrukcją więźby dachowej. Wśród najczęściej stosowanych pokryć dachowych w przypadku altan wymienia się:
- płyty bitumiczne – wytwarzane z włókien organicznych nasycanych bituminem, posiadają falisty kształt i wykazują niewrażliwość na warunki atmosferyczne oraz promienie ultrafioletowe; odporne na grzyby oraz chemikalia, są świetnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na tym by w konstrukcję nie wnikała wilgoć;
- dachówki ceramiczne – klasyczne, a przy tym niezwykle eleganckie rozwiązanie, które cechuje się wysoką trwałością, estetyką, a także długowiecznością; ten typ dachówek dostępny jest w różnych kształtach oraz kolorach, przez co dopasowanie go do stylu altany jest niezwykle proste;
- dachówki rolowane – specjalny rodzaj klasycznej papy, po założeniu na dach przypominający dachówkę ceramiczną;
- blachy faliste oraz płaskie – wyjątkowa trwałość obu wariantów blach powoduje, że są one chętnie wybieranym rozwiązaniem.
Większość materiałów do pokrycia dachu altanki ogrodowej znaleźć można w PCD. Polskie Centrum Dachowe posiada w swojej ofercie liczne rodzaje jakościowych pokryć dachowych, które pochodzą z renomowanych źródeł. Warto poczynić zakup u sprawdzonych dystrybutorów, głównie z powodu gwarancji niekwestionowanej jakości.
Ile kosztuje budowa altany ogrodowej?
Cena, jaką ostatecznie zapłaci się za altanę ogrodową, jest wysoce uzależniona od parametrów takich jak wielkość konstrukcji, użyte materiały, a także rodzaj pokrycia na jaki ostatecznie się zdecydowano. W przypadku gdy konstrukcja ma być nietypowa, wyróżniać się na tle klasycznych altan, należy liczyć się z tym, że jej cena będzie znacznie wyższa. Warto jednak mieć świadomość, że konstrukcje tego typu – o ile wykonane są poprawnie, z dbałością o każdy szczegół – są w stanie przetrwać lata w dobrym stanie. Między innymi dlatego warto zainwestować w ogrodową altanę.
Materiał zewnętrzny