10 grudnia 2010 r. w Konduktorowni Zachęty przy ul. Piłsudskiego w Częstochowie otwarto wystawę „Projector 2”. Wernisaż zgromadził blisko 150 osób.
Poprzedni „Projector” miał miejsce trzy lata temu w Muzeum w Parku Staszica. Jego pomysłodawcą był częstochowski artysta Szymon Parafiniak, obecnie prezes Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie.
Do tegorocznej odsłony “Projectora” organizatorzy zaprosili pięciu młodych częstochowskich artystów. Swoją twórczość przedstawili: Julia Panek, Adam Fatyga, Grzegorz Nita, Adam Żurawiecki i grupa Monstfur. Druga edycja przedstawia sztukę znaną już nie tylko w Częstochowie, ale i w Polsce.
Adam Fatyga, to uczeń piątego roku Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Realizuje się w filmie animowanym i jest laureatem kilku nagród. Na wystawie zaprezentował filmy i plakat społeczny oraz projekt dotyczący książki. – Fatyga jest w swoim myśleniu bardzo poetycki, umuzyczniony. To artysta multimedialny. Również komponuje, gra na gitarze – podkreśla Marian Panek, aranżer i współkurator wystawy.
Grupa Monstfur (tworzy ją dwóch artystów, którzy ukończyli Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie) od dawna zaznaczyła swoją obecność na murach i obiektach naszego miasta, między innymi, poprzez galerię obrazów na kładce kolejowej – od ul. 1 Maja do ul. Ogrodowej. Grupa jest znana w Europie. – Monstfur pracuje w metodzie szablonu. Ma też tzw. realizacje „murala” (słowo powstało od olbrzymich przedstawień na murach meksykańskiego artysty Diego Livery – przyp. red.) Artyści wykazują sentyment w kierunku kultury materialnej PRL. Działają również w starych przestrzeniach pofabrycznych, na przykład w Wełnopolu. Są jakby ruchomą galerią – przybliża duet Marian Panek.
Grzegorz Nita, absolwent AJD, zajmuje się komiksem. To najważniejsza jego droga twórcza. – Nita wprowadza komiks do filmu animowanego, tworzy też projekty reklamowe dla firm – mówi Marian Panek. Na wystawie Grzegorz Nita pokazał, między innymi, komiks reklamy elektryczności oraz film zrealizowany dla agencji Fatum. Jego filmy są nagradzane, kupowane do kampanii reklamowych produktów i firm. Projektuje też ilustracje do gazet, magazynów. – Jest bardzo sprawnym rysownikiem, odwołuje się do kulturowych, politycznych zaszłości – dodaje kurator.
Julia Panek, studentka AJD, malarka i projektantka. Projektuje grafikę użytkową w postaci wielkoformatowych druków, okładek książkowych czy dotyczących osobowości kultowych, na przykład aktorskich, jak Charlie Chaplin, czy muzycznych. – Są to, jak nazywam, zacyfrowane portrety, które przekazują przestrzeń muzyczną nisz kulturowych społeczności, które tworzą własny sposób obrazowania – wyjaśnia Marian Panek.
Adam Żurawiecki, działa również w przestrzeni społecznej, stosując intermedia. – Wchodzi w różne granice przekazu medialnego. Ma to poważną wizualizację, w postaci instalacji, form videoprzekazu – opisuje twórczość Żurawieckiego Marian Panek.
Twórcy „Projectora 2” to młodzi, dynamiczni i zdolni twórcy. Mają już ukształtowaną, wyrazistą estetykę artystyczną. Są pełni twórczych idei, poetyccy – jak Żurawiecki czy Fatyga i dynamiczni – jak Panek i Monstfur.
Wystawie towarzyszył katalog, którego okładkę wypełnił fragment pracy Jarosława Koziary, uczestnika pierwszej edycji „Projectora”. Oprawę muzyczną wernisażu zapewnił Maciej Obara Quartet.
UG