Prawo i Sprawiedliwość czci pamięć rotmistrza Pileckiego


22 maja 2016 r., o godz. 11.15, częstochowscy parlamentarzyści, radni i działacze Prawa i Sprawiedliwości uczcili pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego w dniu odsłonięcia tablicy ku Jego czci. Tablica została umieszczona na frontonie budynku, przy ul. Wolności 33 w Częstochowie, gdzie w mieszkaniu państwa Marii i Ludwika Mierzanowskich w grudniu 1945 przebywał rotmistrz Pilecki, wracający do Polski z misją powierzoną mu przez gen. Władysława Andersa.

Pierwsze środki na wykonanie tablicy zebrano podczas aukcji 17 października 2015 roku, współorganizowanej przez środowisko Prawa i Sprawiedliwości, które następnie bardzo ofiarnie uczestniczyło wykupie cegiełek na rzecz ufundowania tablicy.

Poseł Szymon Giżyński dziękując za uczestnictwo w tej podniosłej i wzruszającej uroczystości, powiedział. – Szanowni Przyjaciele, 25 maja, w godzinę Apelu Jasnogórskiego, dokładnie o 21.30, będziemy szczególnie czcić pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego, który w tym dniu, w 1948 roku został zamordowany przez sowiecką Rosją; przez jej zainstalowane w naszych polskich realiach służby. Jest tak, że kiedy ginęli za Polskę, za wolność: Inka, Pług, rotmistrz Pilecki, naród nie miał warunków, ani możliwości, by ich opłakiwać. Ale oni mieli świadomość czemu i komu ich śmierć służy. Wszyscy Oni zachowali się i zrobili wszystko tak, aby w naszej pamięci, kiedy już wielkość Ich życia i dzieła jest nam dostępna, zostali wypromowali do kategorii największych narodowych bohaterów. I to takich, którzy będą przesądzać o naszej tożsamości, jako bohaterowie szczególnie nam bliscy. Bohaterowie, którzy oddali życie w okolicznościach beznadziejnych, wydobyli z siebie wartości, które się nazywa się powszechnie wartościami heroicznymi, czyli nie wszystkim, nawet bardzo wielkim ludziom historii, dostępnych. Szanowni Państwo, nasz akt jest równoważny z wszelkimi innymi, które się dzisiaj tu dokonają. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że możemy z czystym sumieniem, jako w ogromnym stopniu, inicjatorzy i fundatorzy tego dzisiejszego zdarzenia i spotkania – tutaj stanąć. Także w chwili zadumy pomodlić się w intencji rotmistrza Witolda Pileckiego – powiedział poseł Szymon Giżyński..

Rotmistrz Witold Pilecki był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, dobrowolnym więźniem obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu. Był także autorem raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, został zastrzelony strzałem w tył głowy 25 maja 1948 roku. Jego ciało zakopano w nieznanym miejscu, do dzisiaj nie odnaleziono miejsca pochówku Rotmistrza.
Oskarżenie anulowano w 1990. Pośmiertnie, w 2006 roku, rotmistrz Pilecki otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

GUR

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *