Powstał częstochowski oddział LOP


85 lat Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie

12 kwietnia 2013 r. w Gimnazjum nr 18 w Częstochowie miał miejsce Zjazd Założycielski Oddziału Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie. Tym samym powstał czwarty, po Kłobucku, Lublińcu i Myszkowie, miejski oddział LOP w okręgu częstochowskim.
Przybyłych 40. członków LOP powiatu częstochowskiego wybrało Zarząd i Komisję Rewizyjną. Prezesem Oddziału została Stanisława Gruszczyńska, członkami Zarządu: Maria Wasik-Tyrała, Iwona Bartkiewicz oraz Małgorzata Rapalska. Komisję Rewizyjną stanowią: Małgorzata Supernak, Barbara Bielinska oraz Anna Postrach.
W obradach uczestniczyli między innymi, prezes Zarządu LOP Okręg Częstochowski Janusz Rapalski, wiceprezes Maria Jasińska, wiceprezes Jerzy Suchy oraz dyr. Gimnazjum nr 18 Henryka Sikora.
Zjazd połączono z obchodami 85-lecia LOP w Częstochowie i regionie. Zaprezentowano przy tym najważniejsze wydarzenia z historii Ligi w naszym regionie oraz pionierów ruchu LOP: Jerzego Markiewicza i Andrzeja Władysława Skalskiego. Sylwetki przyrodników przybliżyła Ewa Kaczmarzyk, kierownik działu przyrody w Muzeum Częstochowskim.

Rozmawiamy z prezesem Zarządu LOP Okręgu Częstochowskiego Januszem Rapalskim, wiceprezes Marią Jasińską i wiceprezesem Jerzym Suchym.

W 1929 roku w Częstochowie powstało jedno z pierwszych kół LOP w Polsce. Jak ta decyzja wpłynęła na rozwój ochrony przyrody w naszym regionie?
Janusz Rapalski – Możemy być dumni z tego, że Częstochowa była prekursorem ruchu przyrodniczego w Polsce. Mamy w swoich szeregach wybitnych naukowców, którzy budowali świadomość przyrodniczą wśród mieszkańców. Dzisiaj ten proces odbywa się głównie dzięki edukacyjnej pracy nauczycieli. Wszyscy jesteśmy zobowiązani kontynuować idee LOP-u. Dla siebie i dla Częstochowy.

Na spotkaniu wspomniano dwie znaczące postaci LOP-u: Jerzego Markiewicza i Andrzeja Władysława Skalskiego,. Kogo można jeszcze zaliczyć do grona pionierów LOP-u w Częstochowie?
Jerzy Suchy – Takich osób jest bardzo dużo, chociażby wieloletni prezes Zarządu Wojewódzkiego z czasów województwa częstochowskiego – inż. Mieczysław Kurzyński. Musimy wspomnieć też pana profesora Janusza Hereźniaka, który obecnie pracuje na Uniwersytecie Łódzkim, ale pochodzi z Częstochowy i wiele zdziałał dla naszego regionu. Wspólnie z profesorem Olaczkiem opracował założenia do powołania Jurajskiego Parku Narodowego. Chcielibyśmy, by Park wreszcie powstał i wiele kroków jest w tym kierunku ciągle podejmowanych, jednak projektowi sprzeciwiają się samorządy lokalne. Szkoda, bo Park nie tylko służyłby wszystkim, a przede wszystkim byłby ciekawą atrakcją turystyczną. Granice są wytyczone i czekamy na podjęcie dalszych działań, wzorem determinacji byłego wicewojewody śląskiego Artura Warzochy.

W jakiej kondycji jest dzisiaj częstochowski LOP?
– Trzonem LOP-u są nauczyciele oraz dzieci i młodzież, pracę opieramy również na leśnikach. Świadomość przyrodniczą rozwijamy poprzez liczne konkursy, również przy udziale mediów, w tym szczególnie „Gazety Częstochowskiej”.
Jednym z naszych priorytetów jest dbałość o stan zazielenia w mieście. Niestety, w Częstochowie jest ciągle zbyt mało parków i zieleni. Ostatnio wnioskowaliśmy o całkowite wyłączenie z ruchu samochodowego Alei Najświętszej Maryi Panny, zbudowanie tam enklawy spokoju i przyrody, ale i to nie znajduje oddźwięku u decydentów. W tej arterii ciągle zmieniany jest drzewostan.

Częstochowscy nauczyciele są zauważani przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Prezes Maria Jasińska została uhonorowana Zielonym Czekiem.
Maria Jasińska – To duże dowartościowanie, które motywuje do dalszej pracy. Warto przy okazji 85-lecia LOP w Częstochowie wspomnieć jeszcze pana Henryka Gadomskiego oraz panią Annę Maletz tak wielce zasłużonych dla Ligi. Ważnym aspektem jest nasza współpraca z samorządem lokalnym i wojewódzkim, z instytucjami – Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, Silesią, a także pomoc mediów.

Czy władze krajowe LOP dostrzegają pracę naszego Okręgu?
Janusz Rapalski – Nie musimy się wstydzić. Jesteśmy chwaleni i doceniani. LOP się rozwija, mamy w całym okręgu ponad dwa tysiące członków. Wielu z nich otrzymuje odznaczenia państwowe. Maria Jasińska została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim, a Krzyże Srebrne za zasługi na rzecz ochrony przyrody i pracę edukacyjną otrzymały: Barbara Wcześniak z ZS im. Norwida, Beata Pusz z SZ im. Reymonta, Małgorzata Chłąd z Zarządu oddziału w Kłobucku i Ewa Skwara z Gimnazjum nr 18 w Częstochowie. Kolejnych kilkanaście osób otrzyma odznaki resortowe na najbliższym Zjeździe Okręgu LOP, który odbędzie się 8 czerwca br. Trzeba pamiętać, że nauczyciele pracują społecznie i musimy im za ten trud i zaangażowanie podziękować.

A czego życzyć LOP w Częstochowie na najbliższe lata?
Maria Jasińska – Utworzenia Jurajskiego Parku Narodowego.

Dziękuję za rozmowę.

Foto: Młodzież zaprezentowała pokaz mody ekologicznej. Oryginalne wzory powstały pod okiem nauczycielki Grażyny Mulicy.
Foto: Od lewej: wiceprezes Jerzy Suchy, wiceprezes Maria Jasińska, prezes Janusz Rapalski.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *