Porażka w “meczu na wodzie”

Ustępujący Mistrz Polski – Raków Częstochowa przegrał w sobotę, 25.maja br. przed własną publicznością ze Śląskiem Wrocław, 1:2 w spotkaniu 34.Kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy. Honorowego gola dla gospodarzy zdobył w 18.minucie, Ante Crnac. Natomiast trafienia dla gości były autorstwa Erika Alexandra Expósito Hernándeza (49′) oraz Matíasa Nahuela Leivy Esquivela w 75.minucie z rzutu karnego. Podopieczni Dawida Szwargi na zakończenie sezonu zajęli dopiero siódmą lokatę. Z kolei drużyna wrocławskiego Śląska została po raz czwarty w historii – wicemistrzem Polski. Wcześniej wrocławianie na drugim stopniu podium stawali w sezonach 1977/1978, 1981/1982, 2010/2011.

Sobotnie spotkanie Rakowa Częstochowa ze Śląskiem Wrocław rozpoczęło się z prawie…48 minutowym opóźnieniem spowodowanym burzą, ulewnym deszczem i potężnym gradobiciem, które to zjawiska atmosferyczne przeszły nad stadionem przy Limanowskiego na kilka minut przed pierwszym gwizdkiem arbitra głównego – Pana Szymona Marciniaka z Płocka.

Ligowe starcie rozpoczęło się z opóźnieniem i co ciekawe pierwsi gola w tym meczu zdobyli wrocławianie. W 7.minucie meczu Vladana Kovacevicia pokonał Patrick Haakon Olsen. Jednak trafienie wychowanka Brøndbyernes IF zostało po wideo weryfikacji VaR anulowane przez arbitra głównego – Szymona Marciniaka z Płocka.

W 18.minucie na prowadzenie wyszli gospodarze. Najlepiej w polu karnym Śląska Wrocław odnalazł się Ante Crnac, który z bliskiej odległości pokonał Rafała Leszczyńskiego! Mimo jeszcze kilku sytuacji z obydwu stron premierowa odsłona zakończyła się jednobramkowym prowadzeniem ekipy Dawida Szwargi.

Na drugą część spotkania znacznie lepiej dysponowani wyszli gracze prowadzeni przez wychowanka Rakowa Częstochowa, Jacka Magierę. Drużyna ze Stolicy Dolnego Śląska już w 49.minucie doprowadziła do remisu, kiedy to Erik Alexander Expósito Hernández pięknie przymierzył z za pola karnego i strzałem “za kołnierz” pokonał Vladana Kovacevicia. Nie bez winy w tej sytuacji był golkiper “Czerwono – niebieskich”. Dla wychowanka AJ Unión La Paz było to dziewiętnaste trafienie w tym sezonie, co spowodowało że Hiszpan został Królem Strzelców PKO Bank Polski Ekstraklasy w kampanii 2023/2024.

Na kwadrans przed zakończeniem spotkania goście wyszli na prowadzenie. W polu karnym Rakowa – Fran Tudor nie przepisowo powstrzymywał kapitana “Wojskowych”. Będący najbliżej całej sytuacji – arbiter główny Pan Szymon Marciniak z Płocka bez wahania wskazał na “wapno”. Co ciekawe do piłki ustawionej na jedenastym metrze nie podszedł etatowy wykonawca rzutów karnych – Erik Alexander Expósito Hernández a Jego rodak, Matías Nahuel Leiva Esquivel, który pewnie wykorzystał “jedenastkę”!

Do samego końca spotkania wynik w Częstochowie już się nie zmienił i tym samym – Raków Częstochowa przegrał w sobotę, 25.maja br. przed własną publicznością ze Śląskiem Wrocław, 1:2 w spotkaniu wieńczącym sezon 2023/2024 w rozgrywkach PKO Bank Polski Ekstraklasy.  W zespole wrocławskiego Śląska całe spotkanie rozegrał były zawodnik Rakowa Częstochowa: Petr Schwarz.  Natomiast Kacper Trelowski – bramkarz Śląska Wrocław spędził całe spotkanie na ławce rezerwowych. Popularny “Trelu” wraca do swojego macierzystego klubu po zakończeniu obecnego sezonu.

Mistrzem Polski po raz pierwszy w historii została Jagiellonia Białystok, wicemistrzem Polski – sobotni rywal Rakowa – Śląsk Wrocław a na najniższym stopniu podium rozgrywki zakończyła Legia Warszawa. PKO Bank Polski Ekstraklasę opuszczają Warta Poznań, Ruch Chorzów i ŁKS Łódź.

Początek nowego sezonu 2024/2025 zaplanowano na 19-21.07.2024. Wtedy też zostanie rozegrana pierwsza kolejka spotkań.

25.05.2024, g.18:20: Częstochowa (Miejski Stadion Piłkarski “Raków”):

RKS Raków Częstochowa – WKS Śląsk Wrocław 1:2, (1:0),

1:0: Crnac 18′

1:1: Expósito 49′

1:2: Nahuel 75′ (k)

Sędziował: Szymon Marciniak (Płock). Żółte kartki: Jean Carlos Silva Rocha 32′ (faul), Baráth 44′ (faul), Racovitan 78′ (nie sportowe zachowanie), Myszor 90+1′ (faul) – Petkov 78′ (nie sportowe zachowanie). Widzów: 5500.

RKS Raków Częstochowa: 1.Vladan Kovacević – 7.Fran Tudor (kpt), 25.Bogdan Racovitan, 33.Kamil Pestka (85′ 88.Matej Rodin), 21.Dawid Drachal (84′ 17.Jakub Myszor), 23.Peter Baráth (85′ 66.Giánnis Papanikoláou), 8.Ben Lederman (71′ 9.Łukasz Zwoliński), 11.John Yeboah Zamora (71′ 27.Bartosz Nowak), 30.Władysław Koczerchin, 20.Jean Carlos Silva Rocha, 19.Ante Crnac.

Rezerwowi: 12.Dušan Kuciak – 4.Stratos Svarnas, 22.Kacper Masiak.

Trener: Dawid Szwarga.

WKS Śląsk Wrocław: 12.Rafał Leszczyński – 33.Yehor Matsenko, 87.Simeon Petrov, 5.Aleks Petkow, 4.Łukasz Bejger (55′ 22.Mateusz Żukowski), 24.Piotr Samiec – Talar (90′ 26.Burak Ince), 16.Petr Pokorný, 8.Patrick Haakon Olsen (64′ 29.Jakub Jezierski), 17.Petr Schwarz, 10.Matías Nahuel Leiva Esquivel, 9.Erik Alexander Expósito Hernández (kpt).

Rezerwowi: 35.Kacper Trelowski – 19.Patryk Janasik, 23.Daniel Łukasik, 27.Martin Konczkowski, 28.Michał Rzuchowski, 78Tomasso Guercio.

Trener: Jacek Magiera.