Na zaproszenie częstochowskiego radnego Sejmiku Wojewódzkiego – Artura Warzochy – Częstochowę w dniach od 6 do 8 grudnia 2013 roku odwiedziła pięćdziesięcioosobowa grupa działaczy Związku Polaków na Białorusi, na czele z przewodniczącą Rady Naczelnej ZPB Andżeliką Borys, niestrudzoną bojowniczką o tożsamość Polaków na Białorusi.
Podczas konferencji prasowej 7 grudnia w Civitas Christiana Andżelika Borys podkreślała, że przyjazd Polaków ma charakter modlitewny, duchowy. – Chcemy pokłonić się Najświętszej Maryi Pannie Niepokalanie Poczętej przed Jej Jasnogórskim Cudownym Obrazem i prosić o zdrowie i siły do walki o tożsamość Polaków na Białorusi. Dla każdego Polaka ważne jest, by odwiedzić sanktuarium na Jasnej Górze – mówiła Przewodnicząca.
Drugim, ważnym celem wizyty było przedstawienie prośby o przekazanie podstawowych podręczników do nauki języka polskiego. – Polacy na Białorusi chcą uczyć się języka ojczystego, chcą, by ich dzieci podjęły profesjonalną edukację już od przedszkola, dlatego potrzebujemy jak największej ilości podręczników. Potrzeby są ogromne – mówi Andżelika Borys.
Wizyta Polaków stała się możliwa dzięki staraniom Związku Polaków na Białorusi, a przede wszystkim wsparciu finansowemu licznych osób i instytucji ze strony polskiej. Znaczący udział miał tu Artur Warzocha, radny Sejmiku województwa śląskiego oraz marszałek województwa śląskiego. Pomogli też częstochowscy patrioci: Krzysztof Witkowski, twórca największego w świecie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II; Włodzimierz Skalik, przewodniczący Stowarzyszenia Patriotycznego „Kresy” i ksiądz Ryszard Umański, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej.
Obfity w patriotyczne akcenty pobyt w Częstochowie zainaugurowała Msza święta, koncelebrowana przez metropolitę częstochowskiego, arcybiskupa Wacława Depo. Goście zwiedzili Jasną Górę pod opieką ojca Romana, który dla Polaków z Białorusi zrobił wyjątek i zaprowadził ich do skarbca, najstarszej części ekspozycji muzealnej na Jasnej Górze. – Podziwialiśmy w nim bogactwo i urodę najcenniejszych wotów – darów składanych w ciągu minionych stuleci Matce Bożej Jasnogórskiej: wyroby złotnicze, jubilerskie, tkackie; sprzęt liturgiczny; biżuteria z kości słoniowej, masy perłowej, turkusów, różnych kamieni; wota polskich królów – mówi Władysława Kulikowska.
W programie zwiedzania była także Biblioteka Jasnogórska, powstała w pierwszej połowie XVIII stulecia. – Podziwialiśmy ściany biblioteki wypełnione regałami z książkami i woluminy przechowywane w drewnianych futerałach. Zachwyciły nas dwa duże, bogato intarsjowane stoły, wyprodukowane około 1730 roku i wykonane we wnętrzu biblioteki. Ojciec Roman opowiedział nam, że w tym miejscu odbywały się spotkania z Janem Pawłem II podczas jego pielgrzymek na Jasną Górę; pokazał nam jego własnoręczny wpis w Księdze Gości Biblioteki. Ale bywał też tu Marszałek Józef Piłsudski – opowiada pani Władysława.
Polacy zwiedzili także Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, mieszczące największy na świecie zbiór monet i medali – około 3,5 tysiąca. W ostatnim dniu pobytu w Częstochowie byli gośćmi proboszcza Ryszarda Umańskiego w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej.
Podczas uroczystej kolacji pożegnalnej prezes Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys wręczyła gospodarzom i gościom dyplomy, wykonane z okazji 25-lecia ZPB. Obecny na spotkaniu poseł na Sejm RP Szymon Giżyński zwracając się do pielgrzymów z Białorusi, podkreślił szczególność roku 2013, w którym obchodziliśmy 150. rocznicę Powstania Styczniowego. Wspomniał wielkich Polaków patriotów, pochodzących się z Grodzieńszczyzny: Tadeusza Kościuszkę, św. Andrzeja Bobolę, Elizę Orzeszkową oraz Romualda Traugutta – bohatera Powstania Styczniowego. Poseł Giżyński szczególnie podziękował grupie z Kresów za miłość do Polski, nazywając ich emisariuszami polskości.
Związek Polaków na Białorusi powstał 25 lat temu. Od ośmiu lat – jak podkreśla przewodnicząca Andżelika Borys – ich życie nakreśla swoista sinusoida. – Żyjemy w stanie niepewności. Po okresie względnej swobody przychodzą represje – mówi przewodnicząca, którą rząd Białorusi stale inwigiluje i prześladuje. Sytuacja Polaków na Białorusi zmieniła się, gdy w 2007 roku śp. Prezydent Polski Lech Kaczyński podpisał ustawę o Karcie Polaka. Od tego momentu Polacy na Kresach z większą odwagą zaczęli przyznawać się do swoich korzeni. Na Białorusi już ponad 50 tysięcy Polaków otrzymało już kartę Polaka. Chcą się uczyć języka ojczystego, chcą uczyć polskiego swoje dzieci. Jednak nie jest to proste. W szkołach na Białorusi nie uczy się języka polskiego. Edukację prowadzi się przy parafiach i w kołach zakładanych przez ZPB. Do nauki są potrzebne podręczniki, stąd prośba przewodniczącej Andżeliki Borys o pomoc i przekazywanie elementarzy na rzecz Polaków za wschodnią granicą.
Foto:
Wręczenie Dyplomu Jubileuszowego Arturowi Warzosze
Pielgrzymi przy Jasnogórskim Cudownym Obrazie.
UG