Pokonać cukrzycę


Leczniczy kongres

25. listopada w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się IX Sympozjum Diabetologiczne, połączone z obchodami Światowego Dnia Walki z Cukrzycą

Na zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, spotkaniu promującym nowe sposoby walki z cukrzycą, poza organizatorami i władzami miasta, gościli m.in.: pełnomocnicy Krajowej Rady Młodych Diabetyków, członkowie koła diabetyków z Lublińca oraz przedstawiciele firm farmaceutycznych i chorzy na cukrzycę. – Naszym nadrzędnym celem jest informowanie społeczeństwa oraz chorych i ich rodzin o groźnych skutkach, jakie powoduje nie leczona cukrzyca – powiedział “GCz” prezes Zarządu Miejskiego Polskiego Towarzystwa Diabetyków, Bogdan Leszczyński.
Podczas wykładu o pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, menadżer sprzedaży systemu wzywania pomocy “Linia Życia” Piotr Rasalski, przedstawił możliwości korzystania z teleopieki. – Każdy chory na cukrzycę może szybko i samodzielnie wezwać pomoc, dostępną przez 24 godziny na dobę – mówił wykładowca. Wszyscy zainteresowani teleopieką mogą zgłaszać się pod numer infolinii 0-801-001-002.
Przedstawiciel firmy PWM Gama z Będzina, Małgorzata Łazarz, opowiedziała o innowacjach w leczeniu i rehabilitacji odleżyn cukrzycowych. – Oferujemy szereg wyrobów, m.in.: materace, siedziska, wkładki do butów, czy tzw. “schodołazy”, pomocne osobom z cukrzycą. Sprzęt posiada odpowiednie certyfikaty i istnieje możliwość, by był refundowany – prezentowała. Firma Gama proponuje także herbatę z łuski gryczanej, regulującą poziom ciśnienia i cukru we krwi, którą można było skosztować podczas sympozjum. Informacje o produktach firmy dostępne są pod adresem www.gama.cmi.pl i numerem tel. 0602106810.
Najbardziej zasłużonym w działalności na rzecz diabetyków wręczono srebrne odznaczenia. Ordery otrzymały: członkinie PSD w Częstochowie – Lena Mąkowska i Kazimiera Szostkiewicz, kierownik Wojewódzkiej Przychodni Diabetologicznej przy ulicy PCK Beata Grzyb oraz pielęgniarka z przychodni na Zana, Dorota Nowak. Dla przedstawicieli władz miasta, działających na rzecz diabetyków, przeznaczono pamiątkowe dyplomy. – Warto podkreślić, że te osoby służą pomocą w czynie społecznym. Nikt nie dostaje pieniędzy za swoje wielkie poświęcenie – powiedział nam członek prezydium Rejonowego Stowarzyszenia Diabetyków, Piotr Nienartowicz.
Konferencję pod patronatem prezydenta, współorganizowali: Zarząd Rejonowy i Miejski w Częstochowie oraz Przychodnia Lekarska przy ulicy Zana 6. W trakcie jej trwania można było zmierzyć poziom cukru we krwi. – Od 5 lat leczę się na cukrzycę. Przyszłam tu zmierzyć cukier i poznać nowości w leczeniu tego schorzenia – mówiła Janina Kołodziejczyk. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w losowaniu glukometrów do pomiaru cholesterolu i glukozy.

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *