Mówi Krzysztof Ujma, Wójt Gminy Poczesna
Rok 2015 był udany w każdej dziedzinie – od inwestycji po sprawy kulturalne, sportowe, promocyjne… W lutym 2015 roku odebrałem z rąk starosty Powiatu Częstochowskiego – Andrzeja Kwapisza, statuetkę w kategorii „Samorządność” za działalność i doskonałe gospodarowanie Gminą Poczesna – już trzecią kadencję.
Najważniejszą inwestycją jaką od lat prowadzę jest kanalizacja gminy – to jest mój główny cel. W 2014 roku została oddana do eksploatacji kanalizacja w Brzezinach Nowych, w Brzezinach Kolonii, Wrzosowej i Sobuczynie. Natomiast w 2015 roku została zakończona w miejscowościach Bargły, Michałów i Nierada. Mieszkańcy tych miejscowości sukcesywnie podłączają się do kanalizacji.
Do kolejnych znaczących osiągnięć roku 2015 należy poprawienie bezpieczeństwa w Gminie Poczesna, szczególnie w miejscowości Nierada, gdzie skrzyżowanie jest bardzo niebezpieczne. Mimo znaku STOP, często dochodziło tam do wypadków, często poważnych, tragicznych. Władze gminy wielokrotnie interweniowały w jednostkach zarządzających drogą o poprawę stanu bezpieczeństwa w tym miejscu. Udało się to osiągnąć po kolejnych monitach i interwencji mieszkańców. Na drodze oraz skrzyżowaniu w Nieradzie zainstalowane zostały dodatkowe znaki STOP, informujące o dojeździe do niebezpiecznego skrzyżowania. Na jezdni pojawiły się tzw. pasy spowalniające.
Gmina Poczesna w 2015 roku zdecydowanie wypiękniała. Został zakończony remont parkingu i zagospodarowanie przestrzeni publicznej na terenie przed Urzędem Gminy w Poczesnej. Oprócz nowych miejsc parkingowych powstał teren rekreacyjny, oświetlony ekologicznymi lampami solarnymi. Kolejną istotną inwestycją było Centrum Rekreacyjno-Sportowo-Kulturalne w Słowiku. Uroczyste otwarcie amfiteatru, kortów tenisowych, nowego placu zabaw odbyło się w sierpniu 2015 roku. W Gminie Poczesna – dla wygody mieszkańców Gminy – powstał m.in. plac zabaw we Wrzosowej oraz kolejna siłownia zewnętrzna. Tym razem na placu przy szkole podstawowej w Nieradzie. Rok 2015 obfitował też w jubileusze, m.in. 100-lecie obchodziła Straż Pożarna w Poczesnej. Pod koniec roku ta jednostka w konkursie zorganizowanym przez redakcję „Dziennika Zachodniego” otrzymała tytuł „Najlepszej w województwie śląskim”, a jej naczelnik – Łukasz Hutkiewicz – otrzymał tytuł „Najlepszego Strażaka”. 90-lecie istnienia obchodziła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach. 65-lecie istnienia – Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych w Częstochowie. Na organizację swoich urodzin wybrał Gminę Poczesna. Koło Wędkarskiego Polskiego Związku Wędkarskiego w Poczesnej świętowało 30-lecie powstania.
W ramach współpracy międzynarodowej dzieci i młodzież polskiego pochodzenia z Litwy i Białorusi odwiedziły latem Gminę Poczesna. Goście mieli okazję zobaczyć jedno z ciekawszych miejsc nie tylko na terenie Gminy Poczesna – „Dom Lalek”, prowadzony przez znaną i uznaną w Polsce i za granicą plastyczkę – Mirosławę Truchtę-Nowicką. W grudniu Gmina Poczesna przyłączyła się do prowadzonej przez Towarzystwo Patriotyczne „Kresy” akcji charytatywnej dla Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie.
Zrealizowaliśmy także liczne działania promocyjne. 3 maja, w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Konkursu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w kościele parafialnym we Wrzosowej odbył się jeden z koncertów, na który przybyli nie tylko mieszkańcy Gminy Poczesna, ale i okolicznych miejscowości. Gmina Poczesna włączyła się również – pośrednio – w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które mają się odbyć w 2016 roku w Krakowie. Peregrynacja Krzyża i Ikony – symboli Światowych dni Młodzieży – miała również miejsce w Poczesnej, w Hali Sportowej. Gmina Poczesna w 2015 roku dwukrotnie gościła w salach wystawowych Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”. Pierwszy raz z wystawą rysunków satyrycznych „Stop zaśmiecaniu lasów”, po raz drugi – z wystawą prac mieszkanki Gminy Poczesna – artystki-malarki Anny Wawrykowicz-Żakowicz.
W czerwcu w zabytkowym Parku Miejskim w Bytomiu odbyła się I Parkowa Noc Świętojańska. W imprezie tej na zaproszenie Prezydenta Miasta Bytomia wzięły udział zespoły artystyczne z naszej gminy: Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” oraz Zespół Tańca Estradowego „TAKT”. W kilka tygodni później – również w Bytomiu – zespoły te wystąpiły podczas koncertu Muzyka Narodów. Pomysłodawcą imprezy był znany i lubiany artysta operowy i operetkowy Juliusz Ursyn Niemcewicz. Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” został uhonorowany statuetką „Jurajski Produkt Roku” – w kategorii „Inny Produkt – Dorobek Kulturalny”. Kilka tygodni wcześniej „Wrzosowianie” odebrali w sali Sejmiku Śląskiego wyróżnienie dla sołectwa Wrzosowa w konkursie „Piękna Wieś Województwa Śląskiego”.
A co przed nami? W roku 2016 po raz pierwszy podczas balu wręczę Statuetki Wójta Gminy Poczesna SYDERYTY 2015 dla osób zasłużonych dla naszej Gminy. Kontynuowane będą prace związane z budową kolejnego etapu kanalizacji oraz budowa boisk sportowych i terenów rekreacyjnych. W planach są inwestycje, które zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców gminy Poczesna, m.in.: remonty dróg i budowa chodników – szczególnie przy drogach o dużym natężeniu ruchu. Gmina Poczesna będzie nadal pięknieć i rozwijać się z myślą o zaspokojeniu potrzeb naszych mieszkańców. Mamy zamiar realizować kolejne remonty placówek publicznych, wybudować parkingi… Oczywiście nieustająco będziemy prowadzić działania promocyjne.
R