Po pracę za granicę


Coraz więcej osób z powodu braku pracy w Polsce, szuka zatrudnienia za granicą. Emigrują ludzie młodzi – zarówno absolwenci szkół średnich jak i wyższych uczelni oraz starsi, którzy z różnych przyczyn stracili pracę w kraju. Wszyscy mają nadzieję, że na obczyźnie czeka ich lepsza przyszłość.

– Dwa lata temu ukończyłam wyższe studia, konkretnie historię, następnie rozpoczęłam studia podyplomowe – informatykę na Politechnice Częstochowskiej. Znam język angielski. Usiłowałam znaleźć pracę w jednej z częstochowskich szkół. Bezskutecznie. Złożyłam więc podania w różnych firmach w mieście i w kraju, ale nikt nawet nie raczył wysłać mi odmownego pisma. Po jakimś czasie dostałam pracę jako sprzedawczyni w sklepie spożywczym. Nie było to szczytem moich marzeń. Zmusiła mnie do tego sytuacja rodzinna. Mam kilkoro rodzeństwa, więc nie mogłam pozwolić na to, żeby dalej utrzymywali mnie rodzice. Zarobione pieniądze starczały mi jedynie na opłaty za mieszkanie i media. Zrezygnowałam z pracy. Wraz z koleżanką postanowiłyśmy, że spróbujemy swoich sił w innym kraju. Skorzystamy z pośrednictwa Powiatowego Urzędu Pracy i za parę dni wyjeżdżamy do Irlandii, gdzie będziemy pracować w charakterze opiekunek do dzieci – mówi Joanna S. z Częstochowy
Z wejściem Polski do Unii Europejskiej Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie przy ul. Szymanowskiego, przy współpracy Sieci Europejskich Służb Zatrudnienia “Eures” realizuje program, dający możliwość podjęcia pracy za granicą. – Są to sprawdzone oferty. Doradcy “Eures” w krajach europejskich sprawdzają pracodawcę, możliwości zakładu i przysyłają konkretne propozycje do Urzędów Pracy w Polsce – wyjaśnia Elżbieta Antosz, kierownik pośrednictwa i doradztwa zawodowego, Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie.
Pracę można znaleźć na Cyprze, w Wielkiej Brytanii, Irlandii, najczęściej w branży hotelarskiej, gastronomicznej i budowlanej. – W ostatnich dniach otrzymaliśmy oferty pracy na Słowenii dla ślusarzy, spawaczy, lakierników, kamieniarzy i glazurników. Pracodawcy w Wielkiej Brytanii i Niemczech poszukują lekarzy, pielęgniarek, opiekunek do dzieci i przedszkolanek. W tym przypadku konieczna jest znajomość języka. Z ofert SSZ “Eures” mogą skorzystać tylko osoby zarejestrowane w Urzędzie Pracy, nie posiadające zatrudnienia.
– informuje Elżbieta Antosz.
Podobne oferty posiada Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, oddział w Częstochowie, przy ul. Niepodległości 20/22. – Obecnie prowadzimy nabór do pracy na Cyprze i w Hiszpanii. Dysponujemy różnymi ofertami, posiadamy zapotrzebowanie na ok. 50 zawodów, w tym kierowców ciężarówek, mechaników, blacharzy, informatyków, a także pielęgniarki opiekunki do dzieci i sprzątaczki. Mamy również ofertę pracy dla małżeństwa, które zajęłoby się prowadzeniem gospodarstwa rolnego w Hiszpanii – informuje Marta Milik, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.
Zarobki za granicą kształtują się bardzo różnie. Miesięczne wynagrodzenie dla inżynierów wynosi 1000 euro, natomiast sprzątaczek – 500 euro. Osoby wyjeżdżające do pracy mają zagwarantowany przejazd, wyżywienie, zakwaterowanie oraz ubezpieczenie. – Wyjechać można na rok, z możliwością przedłużenia pobytu do 4 lat – dodaje Marta Milik.

MK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *