Od roku 2005 w Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A. działa Punkt Konsultacyjny Krajowego Systemu Usług dla przedsiębiorców i osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą.
Rozmawiamy z Koordynatorem Projektu Maciejem Szecówką.
Od roku 2005 w Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A. działa Punkt Konsultacyjny Krajowego Systemu Usług dla przedsiębiorców i osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą.
Rozmawiamy z Koordynatorem Projektu Maciejem Szecówką.
Jaką rolę pełnią Punkty Konsultacyjne KSU?
– Punkty Konsultacyjne KSU (PK KSU) z założenia pełnią funkcję instytucji pierwszego kontaktu dla przedsiębiorców i osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą. Ich działalność jest współfinansowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości ze środków Unii Europejskiej.
Obecnie nasza Agencja realizuje kolejny projekt w ramach trzeciej edycji konkursu, który swym zasięgiem obejmuje północny subregion województwa śląskiego (miasto Częstochowę oraz powiaty: częstochowski, kłobucki oraz myszkowski).
Jakie usługi oferuje Punkt Konsultacyjny swoim klientom?
– W początkowym okresie działalności (lata 2005-2008) oferta skierowana była wyłącznie do przedsiębiorców i obejmowała bezpłatne usługi informacyjne w zakresie m.in.: możliwości uzyskania wsparcia finansowego na inwestycje, zatrudnienie pracowników, udziału w targach oraz w zakresie administracyjno-prawnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej. Druga edycja (2008-2011) objęła wsparciem również osoby zamierzające rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej.Podobnie jak w poprzednim okresie, świadczone były wyłącznie bezpłatne usługi informacyjne.
Czy obecnie realizowany projekt wniósł coś nowego?
– Od roku 2012 r. realizujemy projekt poszerzony o usługi doradcze, obejmujące asystę w rozpoczynaniu działalności gospodarczej oraz asystę w prowadzeniu działalności gospodarczej, przy czym, o ile usługi informacyjne pozostały nadal bezpłatne, o tyle usługi doradcze są częściowo odpłatne. Odpłatność za usługi doradcze ma wymiar niemal symboliczny, ponieważ są one w 90 procentach dotowane ze środków unijnych, a zatem klient ponosi jedynie 10 procent kosztów usługi (10 zł netto za godzinę usługi).
Usługi doradcze są wykonywane przez osoby akredytowane w PARP, o odpowiednich kwalifikacjach i wykształceniu. Wśród nich znajduje się prawnik oraz doradcy finansowi i marketingowi, w związku z czym naszym klientom oferujemy kompleksową pomoc, zarówno na etapie rozpoczynania i rejestrowaniu działalności, jak i na etapie prowadzenia działalności gospodarczej.
Z jakich obecnie usług może skorzystać klient Punktu Konsultacyjnego?
– W ramach usług informacyjnych są to procedury dot. rejestracji działalności gospodarczej, administracyjno-prawne aspekty prowadzenia, zawieszania i zamykania działalności gospodarczej, możliwości pozyskania kapitału zewnętrznego na etapie zakładania i prowadzenia firmy oraz wszelkie zagadnienia dot. działalności gospodarczej.
Usługa doradcza – asysta w rozpoczynaniu działalności gospodarczej obejmuje pomoc w przygotowaniu biznes planu przedsięwzięcia, analizę SWOT planowanego przedsięwzięcia, analize form i źródeł finansowania działalności gospodarczej, wybór formy organizacyjno-prawnej prowadzenia działalności gospodarczej i optymalnej formy opodatkowania, pomoc w przygotowaniu dokumentów niezbędnych do rejestracji działalności gospodarczej.
Natomiast usługa doradcza – asysta w prowadzeniu działalności gospodarczej obejmuje wsparcie przedsiębiorców w zakresie spełniania wymogów formalno-prawnych dot. prowadzonej działalności gospodarczej, w tym pomoc w przygotowaniu dokumentów do ZUS i urzędu skarbowego, marketing przedsiębiorstwa (przygotowanie strategii marketingowej, budowanie relacji z klientami), organizację przedsiębiorstwa (organizacja pracy przedsiębiorcy, zarządzanie czasem, dobór personelu, zmiany formy i zakresu prowadzenia działalności gospodarczej), finanse przedsiębiorstwa (wybór najkorzystniejszej formy opodatkowania, przygotowanie analizy finansowej, pomoc w przygotowaniu wniosków pożyczkowych i kredytowych).
Z jakimi pytaniami przychodzą do Punktu Konsultacyjnego osoby zainteresowane założeniem własnej działalności?
– Osoby takie zainteresowane są przede wszystkim uzyskaniem wiarygodnej informacji na temat możliwości pozyskania środków finansowych na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz uzyskaniem informacji na temat procedur dot. rejestracji firmy i wyboru optymalnej formy opodatkowania.
Czy dla tych osób są aktualnie dostępne jakieś oferty dofinansowania prowadzenia działalności?
– Aktualnie prowadzone są nabory wniosków o dofinansowanie (w formie dotacji) na podjęcie działalności gospodarczej przez powiatowe urzędy pracy (Częstochowa, Kłobuck, Myszków). Ponadto pod koniec kwietnia pojawiła się nowa, niezwykle atrakcyjna oferta mikropożyczek na uruchomienie działalności gospodarczej. Można się o niej szczegółowo dowiedzieć w naszym Punkcie Konsultacyjnym KSU, gdzie również można uzyskać bezpłatną pomoc przy wypełnianiu dokumentów zgłoszeniowych do projektu, w ramach którego udzielane będzie to dofinansowanie.
Jak można się skontaktować z konsultantem Punktu Konsultacyjnego KSU?
– Najprościej – osobiście w siedzibie PK KSU, działającego w siedzibie Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A przy Al. Najświętszej Maryi Panny 24 lok. 1(Kamienica Kupiecka), codziennie od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30. Ponadto istnieje możliwość uzyskania odpowiedzi telefonicznie pod numerami 34 324-50-75 lub 360 56 88 oraz drogą elektroniczną, wysyłając formularz zapytania ze strony www.pk.czestochowa.pl znajdujący się w zakładce: Zadaj pytanie konsultantowi PK KSU.
Można również skorzystać z comiesięcznych bezpłatnych dyżurów konsultantów, które odbywają się w godz. 9.00-13.00 w Urzędzie Gminy Konopiska (pierwszy wtorek miesiąca); w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłobucku (drugi wtorek miesiąca); w Urzędzie Miasta Myszków (trzeci wtorek miesiąca) oraz w Urzędzie Gminy Mykanów (czwarty wtorek miesiąca).
Dziękuję za rozmowę
URSZULA GIŻYŃSKA