SYLWETKI CZĘSTOCHOWIAN
11 marca br. w Klubie „Roxy” podczas jubileuszu dwulecia istnienia Towarzystwa Centrum Inicjatyw Artystycznych, założonego z inicjatywy częstochowskiego pedagoga i muzykologa Ryszarda Strojca dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie Anna Operacz i naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta Częstochowy Ireneusz Kozera wręczyli panu Ryszardowi medal „Zasłużony dla Polskiej Kultury”, przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Podczas uroczystości, którą prowadził Piotr Chrząstek, wystąpili wychowankowie Ryszarda Strojca: Iga Kozacka, Arek Kluba, Angelika Kiepura, Katarzyna Wrzalik. Gościem specjalnym była ikona polskiej satyry – Marcin Wolski, twórca licznych programów kabaretowych, w tym audycji „Marcin Wolski przedstawia”, „60 minut na godzinę” i „Polskiego ZOO”.
Ryszard Strojec urodził się 13 grudnia 1949 roku w Częstochowie w rodzinie robotniczej Józefa i Józefy Strojec. W 1956 roku rozpoczął naukę w szkole podstawowej. Jednocześnie rozpoczął prywatną naukę gry na akordeonie u Bogusława Bednarczyka oraz Mariana Orłowskiego.
Uzdolnienia muzyczne odziedziczył głównie po swoim ojcu, który grał na skrzypcach. Nauczyciele szybko dostrzegli u Ryszarda Strojca uzdolnienia muzyczne i doradzili rodzicom, aby kontynuował dalszą naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Częstochowie. Tam podjął dalsze kształcenie w klasie akordeonu Stanisława Sobieraja; jednocześnie uczył się gry na fortepianie jako instrumencie dodatkowym u Natalii Koniecznej oraz Marii Łukaszewskiej.
Na etapie nauki w szkole średniej podjął już pracę jako nauczyciel. Otrzymał wówczas propozycję prowadzenia lekcji gry na akordeonie. Podjął również zajęcia z rytmiki w przedszkolach. W swojej pracy posługiwał się instrumentami klawiszowymi. Kolejnym zadaniem w tak młodym wieku była propozycja nauczania gry na akordeonie w Społecznym Ognisku Muzycznym nr 1 w Częstochowie, której dyrektorem był wówczas Alfred Norberciak.
Ucząc się w Liceum zdobywał już pierwsze doświadczenia w pracy pedagogicznej, która zaowocowała wieloma znaczącymi dla przyszłej jego działalności kontaktami. Naukę w liceum łączył z nauką w średniej szkole muzycznej w klasie klarnetu. Dyplom ukończenia uzyskał w roku szkolnym 1972/73. Po ukończeniu szkół nastąpiła mała przerwa w edukacji. Ryszard Strojec rozpoczął pracę jako nauczyciel. W wolnej chwili popołudniami pracował również jako instruktor m.in. w Zakładowym Domu Kultury huty im. Bolesława Bieruta, w klubie fabrycznym „CEBA” w Częstochowie, Młodzieżowym Domu Kultury, w Gminnym Ośrodku Kultury w Pankach oraz Wręczycy Wielkiej. W tych ośrodkach był instruktorem zespołów wokalnych i solistów a także akompaniatorem rytmiki w przedszkolach. Po siedmiu latach pracy Ryszard Strojec od 1982 do 1986 roku podjął studia dla pracujących czynnie nauczycieli w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach na Wydziale Wychowania Muzycznego otrzymując tytuł magistra sztuki w zakresie wychowania muzycznego.
W 1985 rozpoczął pracę w Wojewódzkim Ośrodku Kultury. Do jego największych osiągnięć należy zaliczyć utworzenie i współorganizacja wielu festiwali muzyki rozrywkowej, warsztatów muzycznych. Organizował kursy dla prezenterów według programu Janusza Kondratowicza, na których uczestnicy otrzymali wiedzę z zakresu historii muzyki rozrywkowej, polskich nagrań muzycznych, muzyki na tle rozwoju kultury, kultury gestu i słowa. Kształcono prezenterów również w zakresie aktorstwa estradowego oraz ogólnych zagadnień z choreografii i wiedzy o tańcach.
W roku 1995 został mianowany dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury1 w Kłobucku. Pracę jako dyrektor sprawował do 2002 roku. Następnie powrócił do Wojewódzkiego Ośrodka Kultury gdzie dalej kontynuował swoją pracę jako instruktor muzyczny. Pracował krótko, bowiem utrata zdrowia uniemożliwiła Ryszardowi Strojowi podjęcie dalszej pracy. Po długiej rehabilitacji przeszedł na rentę.
Uczestniczy jednak dalej w życiu muzycznym. Otrzymał propozycję wiceprezesa zarządu Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oddziału częstochowskiego, objął funkcję dyrektora estrady „Młodych Talentów” przy Stowarzyszeniu Młodzieży uzdolnionej wokalnie, którą sprawuje do dnia dzisiejszego.
W roku 1995 Ryszard Strojec zostaje mianowany dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury2 w Kłobucku. Do jego Największych osiągnięć należy wymienić: zorganizowanie pierwszego festiwalu zespołów folklorystycznych i ludowych województwa częstochowskiego wraz z wojewódzkim ośrodkiem kółek i organizacji rolniczych w Częstochowie; spotkania oraz koncerty z gwiazdami polskiej estrady muzyki rozrywkowej: Violetty Villas, Beaty Kozidrak i zespołu „Bajm”, zespołu „Mannam”; spotkanie Wojciecha Manna z młodzieżą kłobucką oraz wspólna dyskusja na temat muzyki młodzieżowej; przeprowadzenie wojewódzkich eliminacji do festiwalu piosenki radzieckiej; turniej jednego wiersza, przegląd wojewódzkich zespołów rockowych; zorganizowanie sesji popularno-naukowej z reżyserią Olgi Lipińskiej; wieczory autorskie; recitale a wśród nich m.in. Krzysztofa Krawczyka, Tadeusza Drozdy; zaproszenie jako prezentera Lucjana Kydryńskiego, orkiestrę filharmonii częstochowskiej, chóru pod kierownictwem Krzysztofa Pośpiecha, którzy zaprezentowali swoje umiejętności w czasie sesji naukowej poświęconej Władysławowi Sebyle, w części artystycznej zaprezentowała się Bogna Sokolska
Czyni starania mające na celu nadanie Szkole Podstawowej nr 1 w Kłobucku patronat im. Władysława Sebyły3. Założył w mieście klub seniora z odziałem emerytów i rencistów, gdzie organizował dla nich wiele programów artystycznych, współpracował z dyrektorką Społecznego Ogniska Muzycznego, Lidią Goszczyńską. Pracę jako dyrektor w Kłobucku ukończył w 2002 roku.
Arkadiusz Kluba