Od 12 do 20 lutego w godzinach 10.00-15.30 można zwiedzać wyremontowany “mały ratusz”, czyli odwach
Odwach już gotowy
7 lutego metropolita częstochowski ks. arcybiskup Stanisław Nowak poświęcił odrestaurowany odwach (XIX-wieczna siedziba policji miejskiej i areszt), usytuowany na pl. Biegańskiego. W uroczystości otwarcia uczestniczyli między innymi: prezydent Tadeusz Wrona, członek zarządu Województwa Śląskiego Wiesław Maras oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Wiesław Wiatrak, który jako jeden z pierwszych podnosił podczas obrad Rady Miasta potrzebę odbudowy Ratusza.
Gruntowną modernizację Ratusza i odwachu planowano od kilku lat – dążył do tego już poprzedni Zarząd miasta. Prace przy budynku rozpoczęto 1 kwietnia 2004 roku, zakończono 25 stycznia 2005 roku (pięć miesięcy przed planowanym terminem). Na uratowanie tej zabytkowej budowli wydano ponad 2 miliony 41 tysięcy złotych. Remont całego Ratusza, który jest nadal w toku, ma kosztować 8 mln złotych.
Ratusz zaprojektował w roku 1826 architekt i grafik niemieckiego pochodzenia – Franciszek Ignacy Reinstein. Jest on twórcą wielu projektów budynków użyteczności społecznej, kościołów, domów mieszkalnych i obiektów przemysłowych. Jako grafik uprawiał drzeworyt, akwafortę, miedzioryt oraz wykonywał przede wszystkim kopie obrazów wielkich mistrzów. Jego budowle cechuje surowy i purystyczny neoklasycyzm.
Zarówno dla Ratusza, jak i pawilonów bocznych (jeden już nie istnieje), architekt ustalił funkcję wnętrz. W Ratuszu miały się mieścić kancelaria, archiwum, biuro kasjera, skarbiec, izba dla sług miejskich oraz 3-pokojowe mieszkanie z kuchnią i spiżarnią, dwa boczne budynki pełniły funkcje pomocnicze. W oficynie zachodniej – odwach, areszt obywatelski, areszt ścisły oraz “izba” dla oficera, poza tym stajnia i wozownia. W pawilonie wschodnim – pomieszczenia dla stróża, izba dla sługi miejskiego, pomieszczenie do przechowywania narzędzi ogniowych i pomieszczenie dla wagi miejskiej. Był to budynek o charakterze gospodarczo-administracyjnym (już nie istnieje).
Budynek oficyny zachodniej w swym obecnym kształcie powstał w wyniku wielokrotnej przebudowy pierwotnego pawilonu. Realizację projektu powierzono Grzegorzowi Bielskiemu z Warszawy. Główne budynki w tym oficynę zachodnią oddano do użytku w końcu 1828 roku. Po 1945 roku został przekształcony na pomieszczenia muzealne. W 1959 roku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej przekazało Ratusz na cele Muzeum Miejskiego, od 1967 roku budynek jest siedzibą Dyrekcji i Administracji Muzeum Częstochowskiego.
Przekazanie budynków dawnego Ratusza na siedzibę Muzeum Częstochowskiego w 1959 roku spowodowało pewne zmiany w rozplanowaniu pomieszczeń budynku odwachu. Dostosowano ich układ do potrzeb ekspozycyjnych. Funkcja pomieszczeń użytkowych usytuowanych w parterze obejmuje biura, hol główny, pełniący rolę sali konferencyjnej, pomieszczenia magazynowe, pomieszczenia zbiorów, bibliotekę oraz archiwum i zaplecze sanitarne dla pracowników.
W 1960 roku Zespół Budynków Ratusza Miejskiego został wpisany do rejestru zabytków, a w 1978 roku został wpisany do księgi rejestru zabytków województwa częstochowskiego.
Budynek odwachu jest budynkiem wolnostojącym, jednokondygnacyjnym, niepodpiwniczonym, z nieużytkowym strychem, który został przeznaczony na pomieszczenia techniczne i przestrzenie instalacyjne dla urządzeń i przewodów wentylacji mechanicznej. Dach dwuspadowy o zróżnicowanej wysokości, więźba dachowa drewniana o konstrukcji krokwiowo-płatwiowej z deskowaniem i pokryciem blachą cynkowo-tytanową. Mury budynku wykonano z cegły ceramicznej na zaprawie cementowo-wapiennej.
powierzchnia zabudowy – 451,0 m2
powierzchnia użytkowa – 338,9 m2
kubatura budynku – 3346,0 m3
UG